Овації інноваціям

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

В Україні зростає попит на оригінальні та інноваційні  препарати для захисту рослин. Чи матиме цей тренд  продовження у новому посівному сезоні, якщо ціни  на пестициди зростатимуть і далі

Стрімкий розвиток  вітчизняного агросектора  призводить  до не менш  стрімкого зростання ринку  засобів захисту рослин (ЗЗР).  За підрахунками аналітиків  агентства “Інфоіндустрія”,  імпорт ЗЗР у 2017 р. склав  майже 120 тис.т, що на 9 тис.т  більше за показник 2016 р.  Внутрішнє виробництво  пестицидів сягнуло 10 тис.т.  Таким чином, обсяг вітчизняного  ринку пестицидів склав  близько 130 тис.т, що дає  змогу захистити приблизно  184 млн га.

Точки зростання

grafic2

Причиною підвищення попиту  на препарати для агрохімії є  нестабільні погодні умови та  подальша інтенсифікація сільськогосподарського  виробництва.  Як зазначають в компанії  “DuPont Україна”, головною  ознакою високотехнологічного  прогресу та інтенсифікації  сільгоспвиробництва в цілому  є зростання ринку високоінтенсивних  фунгіцидів. “Якщо  порівняти середню практику  застосування фунгіцидів в  Україні і, наприклад, в Німеччині  та Франції, стає зрозуміло,  що ми поки застосовуємо ці  препарати приблизно вдвічі  менше”, — зауважує Сергій  Харін, директор “DuPont  Україна”. При цьому експерт  зазначає, що інтенсивність сільгоспвиробництва  в цих країнах  в середньому вища, ніж в  Україні. Водночас український  фермер, безумовно, наближається  до європейського рівня  інтенсифікації, що дозволяє  підвищити врожайність вітчизняного  агробізнесу.

Саме тому, оцінюючи свої  продажі, в DuPont говорять, що  в 2017 р. найбільшим попитом  користувалися сучасні фунгіциди  для зернових і просапних  культур, на другому місці була  гербіцидна група, а на третьому  — інсектицидна програма.  “Хітом продажів ЗЗР виробництва  DuPont минулого року  став двокомпонентний фунгіцид  на основі стробілурину  “Аканто Плюс”, — зазначає пан  Харін і пояснює, що це один  з найновіших продуктів компанії,  який не лише захищає, але  й допомагає зміцненню рослин.

В компанії BASF, яка  представлена в Україні понад  60 препаратами, протягом  сезону-2017 спостерігали стабільний  попит на все портфоліо  своїх продуктів. “Торік традиційно  найпопулярнішими  були гербіциди та фунгіциди  для основних сільгоспкультур  — зернових, соняшнику, сої,  ріпаку, кукурудзи, — говорить  Тіберіу Діма, керівник агробізнесу  компанії BASF в Україні,  Молдові та країнах Кавказу. —  Ці препарати були ретельно  протестовані на українських  землях протягом останніх років  і показали найкращі результати”.  Серед них, зазначає пан  Діма, — “Євро-Лайтнінг Плюс”,  “Піктор”, “Карамба Турбо” для  соняшнику і ріпаку, “Абакус”  і “Рекс Дуо” для зернових,  “Базагран” і “Пульсар” для сої,  “Стеллар” для кукурудзи.

Для українського виробника  компанії ALFA Smart Agro,  яка наприкінці 2016 р. відкрила  нові виробничі потужності  в м.Біла Церква (Київська обл.;  до запуску компанія 15 років  займалася  постачанням імпортних  препаратів), “найпопулярнішими  в продажах” традиційно  були гербіциди. В компанії  також зазначили небувале підвищення  популярності фунгіцидів.  “Серед наших продуктів  одним із найпопулярніших став  “Оскар Преміум”, ґрунтовий  гербіцид для соняшнику та кукурудзи.  Препарат вирішує на  полі одразу дві проблеми — захищає  культуру і від злакових  бур’янів, і від дводольних”, —  говорить Тетяна Мосендз, директор  з маркетингу компанії  ALFA Smart Agro. Вона також  уточнила, що продажі “Оскару  Преміум” за рік збільшились  уп’ятеро.

В компанії відзначають  небувалий ріст популярності  фунгіцидів. “Якщо п’ять років  тому захворювань соняшнику  майже не спостерігалося, то  зараз без фунгіцидного захисту  не обійтись”, — зауважує пані  Мосендз.

Важливо зазначити, що на  вітчизняному ринку агрохімії  за кілька останніх років кардинально  змінилася структура  “оригінальності” препаратів.  Торік в кількісному еквіваленті  домінував імпорт генеричних  пестицидів — їхня частка  склала 63% в загальному обсягу  імпорту. Решта припала на  оригінальну продукцію мультинаціональних  компаній. Тоді як  у 2016 р. частки препаратів  мультинаціональних компаній  та генериків були майже  рівними, а у 2015 р. домінували  препарати мультинаціональних  компаній.

Це пояснюється тим, що  складна економічна ситуація  в Україні все більше сприяє  зростанню попиту на генеричні  препарати серед українських  аграріїв. Низька купівельна  спроможність стимулює їх до  економії, а генерики коштують  значно дешевше оригіналів.

Водночас, незважаючи на  підвищення популярності  генериків, українські фермери  все більше використовують  оригінальні ЗЗР від мультинаціональних  компаній. Тіберіу  Діма пояснює це так: “Досвід та  амбітність змушують аграрія передбачити  можливі складнощі,  адже при використанні дешевої  та менш якісної продукції завжди  присутній ризик недоотримати  врожай чи повністю його  втратити”.

В свою чергу, в “DuPont  Україна” зазначили, що завдяки  розширенню застосування їхніх  препаратів на інші культури  (фунгіциди “Аканто Плюс”  і “Танос”), а також збільшенню  застосування гербіциду “Експрес”  для соняшнику, компанії  вдалося наростити ринкову  частку порівняно із генериками  чи контрафактними продуктами  такого роду.

Як буде

Зараз, напередодні нового посівного  сезону, гравцям досить  складно спрогнозувати попит,  адже потреба конкретних  груп препаратів формується  погодно-кліматичними умовами  та фітосанітарним станом полів.  Як правило, на початку вегетаційного  періоду гравці очікують  попиту на контактні препарати,  а в середині — на системні.

Хоча “загальні плани” і “бачення  ринку”, звісно, мають усі  гравці. Наприклад, у компанії  “Байер” очікують, що в сезоні-  2018 зросте сегмент фунгіцидів,  адже для цього склалися  сприятливі умови — хороший  стан посівів озимих зернових  та ріпаку. Крім того, “Байер”  планує вивести на ринок деякі  новинки, а також буде активно  розвивати новинки минулих  років. “Ми говоримо про  гербіцид “Челендж”, а також  системи “Конвізо Смарт”, “Мовенто”,  — говорить Андрій Перчиц,  начальник департаменту  маркетингу аграрного підрозділу  компанії “Байер”. Він прогнозує,  що популярність цих препаратів  значно зросте.

himicheskie udobreniya00

Відзначається  підвищення цін  на рівні 30%  на генеричні  препарати  та на 15-20%  на деякі  препарати  мультинаціональних компаній

Незважаючи на деякий  “усереднений консерватизм”,  присутній серед українських  аграріїв, постачальники імпортних  препаратів зазначають, що  фермери стали прогресивнішими  та все більше фокусуються  на якості та ефективності засобів  захисту рослин. “Ми вважаємо,  що цього року попит на  інновації зросте, — запевняє  пан Діма. — Наприклад, наш  інноваційний продукт “Архітект”  для соняшнику вже повністю  викуплений за контрактом. Це  яскраво ілюструє відкритість  фермерів до новинок, адже ми  працюємо як з малими, так і з  великими фермерськими господарствами  по всій Україні”.Записати

З початку 2018 р. окрім “Архітекту”  компанія BASF запустила  в продаж ще один інноваційний  продукт — гербіцид “Акріс” для  соняшнику і кукурудзи. А в  найближчій перспективі планує  вивести на ринок фунгіцидні  рішення з інноваційною речовиною  нового покоління. Протягом  найближчих кількох років планується  вихід ще дев’яти препаратів  від BASF.

В українській компанії  UKRAVIT, товарна лінійка якої  налічує близько 140 препаратів,  прогнозують, що в поточному  сезоні високим попитом користуватимуться  ІМІ-технології для  соняшнику, сульфонілсечовинні  гербіциди та їх суміші. Особливо  деякі ґрунтові гербіциди для  захисту посівів соняшнику від  амброзії (гербіцид “Варяг”) та посівів  кукурудзи (гербіциди “Варяг  Тріо” та “Міладар”, “Міладар  Дуо” — препарати компанії).  У свою чергу, ALFA Smart Agro  планує вивести на ринок дев’ять  нових продуктів — шість гербіцидів,  один інсектицид, один  прилипач і один родентицид.  Новинки виводить на ринок і  компанія Syngenta. Серед них —  інноваційний фунгіцид “Елатус  Ріа”, призначений для боротьби з  широким спектром захворювань  листя зернових. За словами представників  компанії, він є “бестселером”  в країнах Західної Європи,  а відтепер доступний і в Україні.

Новинки та інновації дозволяють  постачальникам нарощувати  свої продажі. “Згідно з планами  продажів у сезоні-2018 компанія  має намір збільшити обсяг постачання  своєї продукції на український  ринок приблизно на 5%, що  є значним показником в умовах  концентрованого ринку”, — зазначають  у прес-службі Syngenta.

Що стосується деякого  консерватизму вітчизняних  аграріїв, то він пов’язаний із  відпрацьованою технологією  господарств. А це досить широкий  ланцюг виробництва, що  починається з того, чим сіяти і  збирати, яке насіння та пестициди  застосовувати. Відповідно,  кожного року купувати нову  техніку жодне агрогосподарство  не буде, воно відпрацьовує свій  цикл виробництва на існуючих  потужностях. “Враховуючи цей  фактор, ми намагаємося вбудовуватися  в технологію, яка вже  існує в господарстві”, — пояснює  Сергій Харін.

Після об’єднання DuPont з  Dow портфель компанії поповнився  досить цікавими продуктами.  Цьогоріч на ринок виводитимуться  препарати “Квелекс” і  “Паллас Екстра” на основі діючої  речовини “Арилекс Актив”.

Найближчим часом в  компанії планують виводити  нові продукти на основі цієї  діючої речовини і для олійних  культур — соняшнику і ріпаку.  Причому новітні та революційні  рішення DuPont стануть  доступними для українського  ринку одразу за ринком США,  навіть раніше ринків багатьох  інших країн. “Ми очікуємо,  що тренд на інтенсифікацію  агровиробництва  в Україні  зберігатиметься, а отже, продовжиться  зростання застосування  інноваційних продуктів, в тому  числі сучасних фунгіцидів”, —  зауважує пан Харін.

В свою чергу, гербіцидний  ринок дуже прив’язаний до площі  під культурами, тому він не  дуже зміниться, а інсектицидна  складова залежатиме від погоди.

Ціниc1

Повертаючись до обсягів вітчизняного  ринку, не варто забувати,  що не всі імпортовані та  вироблені в Україні препарати  були використані на полях. Частина  з них залишається на складах  компаній-постачальників  і може бути використана у  посівному сезоні-2018. В цьому  переконані вітчизняні аналітики,  які очікують на певний дефіцит  ЗЗР походженням з Китаю.  “Це пов’язано із зупинкою в КНР  більшості заводів із виробництва  діючих речовин. На китайському  ринку утворився дефіцит  пестицидів, що вплинуло на усі  компанії, які імпортують пестициди  з Піднебесної”, — пояснює  Ігор Герасименко, аналітик  ринку засобів захисту рослин  агентства “Інфоіндустрія”.

Водночас гравці та аналітики  не розцінюють поточну ситуацію  як вкрай критичну, адже  складських запасів, продуктів  вітчизняного виробництва та  обсягів “нового” імпорту буде  достатньо, щоб задовольнити  потреби вітчизняних  аграріїв.  Хоча в новому сезону пестициди  значно подорожчають. “Вже  зараз відзначається підвищення  цін на рівні 30% на генеричні  препарати та на 15-20% на деякі  препарати мультинаціональних  компаній”, — говорить пан  Герасименко.

За словами Олександра  Лапи, начальника комерційного  департаменту компанії  “UKRAVIT Агро”, діючі речовини  для виробництва агрохімічних  препаратів подорожчають  в середньому на 15-20%.  А це, в свою чергу, підтягне  ціни на готові пестициди. Хоча  мультинаціональні компанії  обіцяють не “задирати” ціни на  свої продукти. “Що стосується  продуктів DuPont, то в доларовому  вираженні майже в  90% препаратів ми намагалися  витримати ціни минулого року,  в решті відбулося несуттєве підвищення  за рахунок згаданого  світового тренду (“китайського  фактору”)”, — говорить пан  Харін. Крім того, експерт зазначає,  що ринок інноваційних ЗЗР  прив’язаний до валюти, тому  цінова динаміка буде залежати  від девальвації гривні.

У компанії “Байер” зазначили,  що в разі виникнення  проблем із постачанням генериків  на український ринок фермери  змушені будуть перейти на використання  оригінальних препаратів,  збільшуючи попит на цю  продукцію. “Ми є послідовними  і не користуємось якимись тимчасовими  можливостями, —  зазначає Андрій Перчиц. — Вартість  наших препаратів формується  виключно між виробниками  і їх постачальником, а ми  не впливаємо на цей процес”.

Мультинаціональні компанії  наразі впевнені в “ціновій стабільності”  на власні препарати,  адже негативних впливів вони  очікують в сегменті дешевих  пестицидів. Річ у тім, що  R&D-компанії мають власні  виробництва, тому відчувають  більшу захищеність від цінових  коливань у Китаї.