“Вітчизняні аграрії дуже сприйнятливі до нових технологій”

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Минулий рік приніс неприємні сюрпризи аграріям  з окремих регіонів. Тому зараз деякі сільгоспвиробники  ще думають, які культури сіяти і в яких обсягах.  Про можливу зміну структури посівів у 2018 р.  і ставлення українських аграріїв до інновацій  розповів Сергій Резніченко, керівник департаменту  маркетингу компанії “DuPont Pioneer Україна”

— Яким був минулий рік для виробників насіння?

— Оскільки ми не лише продаємо, але й вирощуємо насіння  для подальшого виробництва в Україні, для нас минулий  рік був досить складним з точки зору отримання  необхідних обсягів виробництва. В регіонах, де вирощується  наше насіння для виробництва, головним викликом  була посуха. Як результат, середня врожайність товарних  посівів соняшнику та кукурудзи у 2017 р. скоротилася на  12-15% у порівнянні з показниками 2016 р. Для нас, як для  виробників насіння, ризик недоотримання запланованих  обсягів насіння також був високим. Але наші колеги, що  відповідають за вирощування насіння, успішно впоралися  з ситуацією, що дозволяє нам поставляти клієнтам насіння  в потрібних обсягах і високої якості, яка відповідає найвищим  міжнародним стандартам Pioneer. Не останню роль в  цьому зіграло те, що наша компанія активно інвестувала і  продовжує інвестувати в зрошення. Тож основна частина  наших насінницьких посівів менше залежить від примх погоди,  ніж загальні посіви польових культур.

— В яких регіонах вирощуєте насіння?

— У межах 300 км від нашого заводу, який знаходиться  в Полтавській області. Тобто в Сумській, Харківській, Київській,  Чернігівській та Полтавській областях.

— Як показало себе ваше насіння у сільгоспвиробників?

— Наша генетика традиційно показує одні з найкращих  показників. Про конкретні результати варто говорити, враховуючи  регіон та погодні умови, які склалися під час вегетаційного  періоду минулого року. Наприклад, в Західній  Україні урожайність в багатьох випадках була вищою, ніж  позаминулого року. Адже там були досить м’які погодні  умови. А от у Полтавській області, де знаходиться серце  “кукурудзяного поясу” країни, була посуха, і середня врожайність  в деяких випадках зменшилася навіть більше, ніж  загалом по країні. Урожай гібридів Pioneer знизився менше,  ніж урожай інших гібридів, хоча й був дещо нижчим за  торішні показники.

В цілому ж, показники доволі успішні. Ми не перший рік  проводимо між господарствами конкурс на кращий врожай  кукурудзи або соняшнику “Піонер Максимум”. З кожним  роком учасників більшає. Компанія обирає переможця  в кожній кліматичній зоні України, а також окремо  в зонах, де є зрошення. За результатами минулого року в  трьох з шести номінантів врожайність кукурудзи перевищила  15 т/га, а зі зрошенням — взагалі 18 т/га. Причому все  це не на невеликих дослідних ділянках, а лише на комерційних  полях. Це високий показник, враховуючи, що середній  показник врожайності по Україні — трохи більше за  5 т/га і навіть в сприятливіші роки — не більше 7 т/га.

— Чи змінюється попит на насіння?

— Запити сільгоспвиробників, за великим рахунком, не  змінюються. Їм потрібні надійні поставки, якісне насіння і  хороші гібриди, які на їхніх полях дадуть високу врожайність.  У цьому сенсі для аграріїв залишаються актуальними  такі заходи, як “День поля”, коли вони можуть відвідати  демонстраційні ділянки, побачити нову генетику і  зрозуміти, наскільки той чи інший насіннєвий матеріал їм  підходить, а також обговорити зі спеціалістами особливості  ефективних технологій вирощування. Адже прочитати  — це одне, а побачити на власні очі й буквально  помацати рослину в реальних умовах — це зовсім інше.  Слід зазначити, що в українських аграріїв дуже високі  вимоги до якості насіння.

— Чи змінилася кількість покупців вашого насіння?

— Точно не зменшилася. Але, що не менш важливо, зросла  довіра до українського виробництва. Раніше сільгоспвиробники  вважали, що якість місцевого насіння гірше, ніж  у насіння, виробленого, наприклад, в Румунії, Туреччині,  США. Ми запустили нові потужності на своєму заводі в  с.Стасі в Полтавській області і надаємо можливість фермерам  приїжджати на підприємство, ознайомлюватися з  усіма процесами виробництва, доробки насіння, бачити,  як дотримуються міжнародні стандарти. З року в рік насіння  Pioneer українського виробництва користується все  більшим попитом, адже все більше фермерів змогли переконатися,  що головне — не країна походження, а бренд  Pioneer, за яким стоять знання, досвід, якість, стандарти,  умови тощо.

— Як змінюється попит напередодні посівної 2018 р.?

— Через тогорічну посуху виробники довше думають  про те, збільшувати чи зменшувати площі під кукурудзою.  Багато хто отримав поганий урожай, тому ще сумніваються.  Хоча не виключено, що площі під кукурудзою залишаться  такими ж, як торік, і, можливо, навіть трохи збільшаться.  До кінця лютого вже стане очевидно.

Урожай соняшнику торік загалом був хороший, ціни на  насіння і соняшникову олію сприятливі, тому площі цього  року залишаються стабільними.

Якщо говорити про ріпак, то його в 2017 р. (ця озима культура  висаджується в серпні-вересні) посіяли близько  200 тис.га, це більше, ніж в 2016 р. Таким чином, фермери  зайняли ту площу, яка може бути засіяна ярими культурами.  Це також вплине на попит на насіння кукурудзи або сої.

— Нещодавно агентство Clarivate Analytics назвало  DuPont однією з провідних глобальних інноваційних  компаній 2017 р. Серед останніх інновацій були й технології  для рослинництва, для підвищення врожайності.  Що це за технології?

— Одна з них — CRISPR-Cas, яка дозволяє прискорити  селекцію в рази. Взагалі, весь селекційний процес (отримання  гібрида чи сорту, починаючи з відбору батьківських  форм, дослідження результатів схрещування, вивчення  адаптованості і закінчуючи технологіями та особливостями  кліматичних умов) від ідеї до отримання кінцевого  продукту може тривати до 15 років. Технологія CRISPR-Cas  дозволяє прискорити цей природний процес природним  же способом, але із залученням лабораторій. І дозволяє  завершити цикл за п’ять років і менше.

Це відкрита технологія, і DuPont — одна з компаній, яка є  лідером в розробках за цією технологією.

Що стосується практичного застосування, то воно на початковій  стадії. Наприклад, за допомогою технології CRISPRCas  у США вже отримано таку воскоподібну кукурудзу (вирощується  для отримання крохмалю), у якій максимальний  відсоток амілопектину (полісахарид, що забезпечує якість  крохмалю). Поки це були лише випробування. Виведення  на ринок таких рішень планується протягом п’яти років.

— Коли вони можуть з’явитися в Україні?

— Це питання лежить, зокрема, і в законодавчій площині  — вважатимуть цю технологію в нашій країні біотехнологією  чи ні.

— А наскільки українські сільгоспвиробники загалом  сприйнятливі до нових технологій?

— Вітчизняні аграрії дуже сприйнятливі до нових технологій.  Великі компанії чітко відслідковують усі новинки, які  впроваджують аграрії у США, Європі. Наші закордонні колеги  кажуть, що Україна якщо і відстає від найрозвиненішої  аграрної країни — США, то лише на кілька років. Якщо наші  аграрії бачать, що та чи інша технологія допоможе їм збільшити  врожайність і прибутковість, вони одразу її впроваджують.

“Технологія CRISPR-Cas  дозволяє прискорити селекцію  в рази. Рішення, основане на  ній, може бути виведено на  ринок протягом п’яти років”

— Як зміниться асортимент компанії поточного року?

— Ми щороку виводимо на ринок нові гібриди, оскільки  постійно атакуємо власні ж досягнення новими рішеннями.  Зокрема, в нас буде новий гібрид кукурудзи Optimum  AQUAMax в ранньому сегменті. Ці гібриди дозволяють максимально  використовувати наявну в ґрунті вологу, що дозволить  скористатися перевагами цієї технології регіонам,  де вегетаційний період менший.

Також у нас багато нових гібридів соняшнику, зокрема  високоолеїнового. Його вирощування — дуже перспективний  напрямок. Поки частка такого соняшнику не перевищує  5%. Але перспектива дуже велика, оскільки, наприклад,  в Європі споживають тільки олію з високоолеїнового  насіння соняшнику. І Україна буде поступово нарощувати  площі під таким соняшником.

У нас є новий гібрид, який дозволяє вирощувати високоолеїновий  соняшник в південних регіонах країни, де урожаю  загрожує вовчок соняшниковий (рослина-паразит).  Досі вирощування високоолеїнового соняшнику в Україні  було сконцентровано або в центрі країни, або на півночі.  На півдні було дуже ризиковано вирощувати нестійкий до  цього паразита соняшник. З новими гібридами Pioneer це  стає можливим.

— Як зміняться ціни на насіння в 2018 р.?

— Наші ціни прив’язані до інфляції долара, а не гривні.  І цьогоріч можна говорити про незначне, до 5%, збільшення  витрат на насіння.

— Компанії, як і раніше, доводиться захищати свою продукцію  від підробок чи проблема вирішена?

— На жаль, проблема підробок в Україні залишається і  шкодить передусім навіть не нам, а фермерам, які хочуть  заощадити і ризикують, купуючи неперевірене насіння.  Намагаємося з цим боротися, наносимо на мішки з насінням  спеціальні етикетки з голограмою DuPont IZON.

Крім того, в компанії є програма “Піонер Плюс”, суть якої в  тому, що представник компанії підписує з фермером протокол  про наміри на покупку насіння напередодні або на  початку сезону. Програма, з одного боку, дозволяє нам  прогнозувати, в який регіон і які гібриди поставляти цього  року, а з іншого — захищати фермерів від підробки. Адже  якщо фермер збирається отримати бонуси згідно цього  прогнозу, він має купити насіння виключно у перевіреного  дистриб’ютора. Бонусом, який отримує фермер, є додаткове  насіння зазвичай нових гібридів.