Сюрпризів не буде

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Зростання витрат на посівну вже стало звичайним явищем для  сільгоспвиробників. Цей рік — не виключення: посівна подорожчає  більш ніж на 20%. При цьому структура посівів майже не  зміниться, незважаючи на деякі зміни в умовах ведення бізнесу

Незабаром почнеться  весняна посівна  кампанія. Експерти  зазначають,  що сприятливі погодні умови в  зимовий період дають непоганий  старт новому сезону —  пересів озимини практично не  потрібен. Станом на середину  лютого з 7,3 млн га озимина  зійшла на 99,6% площ. У доброму  і задовільному стані — 87%  культур. Звичайно, погодні  умови ще можуть внести свої  корективи. Але поки аграрії  задоволені, що посіви перезимували  без вагомих втрат.

Подорожчання

b1Не дивно, що кожна наступна  посівна в Україні є дорожчою  за попередню внаслідок інфляційних  процесів та зниження  вартості національної валюти.  Цьогорічна не буде винятком.  “За нашими попередніми розрахунками,  подорожчання буде  не дуже критичним і становитиме  в середньому 15-20%”, —  зауважила Марія Колесник,  заступник директора компанії  “ПроАгроГруп”.

Цю оцінку підтвердили і в  Асоціації “Український клуб  аграрного бізнесу” (“УКАБ”).  “За нашими прогнозами, цього  року вартість посівної складе  127 млрд грн, тоді як торік вона  коштувала 103 млрд грн”, — зазначив  Петро Лахай, експерт  аграрних ринків “УКАБ”.  А це підвищення більш ніж на  чверть. За даними експерта,  загалом ціни на шість основних  зернових культур зростатимуть  в межах 10-15% на кожну.

Головні причини подорожчання  посівної, як уже згадувалося,  — це інфляція, підвищення  витрат на оренду землі та цін  на основні виробничі ресурси.  Експерти прогнозують, що в  структурі загальних витрат  найвищими будуть витрати  на добрива — 33% та паливно-  мастильні матеріали — 29%,  на решту виробничих ресурсів  цьогорічні витрати підвищаться  на 15-20% порівняно із показниками  2017 р.

Посівні площі

Щодо посівних площ під олійні  та зернові культури, наразі  Мінагрополітики прогнозує, що  вони збережуться на рівні 2017 р.  Загалом, очікується, що під посіви  цих культур буде відведено  27,2 млн га, під зерновий клин —  14,6 млн га, або близько 54%  загальних посівних площ.

Аналітики “ПроАгроГруп”  прогнозують збереження посівних  площ під кукурудзою  на тогорічному рівні, а під  ярим ячменем — збільшення до  1,9 млн га. В цілому, як зазначила  Марія Колесник, загальна  площа під цією культурою в  2018/19 маркетинговому році  становитиме 2,78 млн га. Крім  того, вже збільшено посіви ріпаку  до більше ніж 1 млн га. Площі  під соняшником прогнозуються  на рівні 6,35 млн га, під пшеницею  — 6,2 млн га.

Загалом, експерти зазначають,  що ситуація на світовому  ринку навряд чи впливатиме на  посівні площі в Україні. “Враховуючи  досвід попередніх років,  можна впевнено сказати, що  українські аграрії не дуже реагують  на рекордні світові збори  пшениці, кукурудзи, ячменю.  Це не зупиняє нас від нарощування  валового збору з кожним  роком”, — зауважила Ольга  Харабара, експерт із зернових  та олійних ринків “УКАБ”.

Але на сівозміну конкретних  гравців впливають кліматичні  умови регіонів, де працюють  їх господарства, й економічна  доцільність вирощування тих чи  інших культур. Андрій Григоров,  операційний директор агрохолдингу  “МРІЯ”, розповів, що  цього року компанія скоротить  площі під кукурудзою з 24 тис.га  до 15 тис.га. Причому сама  культура має високу планову  прибутковість, але левову частку  в собівартості складають витрати  на зберігання на елеваторах.  “З огляду на кліматичні особливості  Західної України, де працює  агрохолдинг, дощову і затяжну  осінь, кількість днів для збирання  кукурудзи зменшується, елеватори  приймають зерно з високою  вологістю, що підвищує витрати  на його сушку”, — пояснив пан  Григоров.

А Дмитро Буханько, головний  економіст агрофірми “Піщанське”,  що займається насінництвом, рослинництвом  та молочним тваринництвом,  говорить, що поточного  року компанія зосередиться на  вирощуванні кукурудзи, пшениці  та люцерни і буде зменшувати  площі під соняшником, оскільки,  по-перше, ця культура не кращим  чином впливає на якість ґрунтів,  по-друге, в країні поширилося її  захворювання — вовчок соняшниковий  (рослина-паразит).

У зв’язку з прийнятими поправками  до Податкового кодексу  щодо неповернення ПДВ при  експорті сої, можна було очікувати  зменшення посівних площ  під цією культурою. Але, незважаючи  на той галас, що підняли  аграрії наприкінці 2017 р. — початку  2018 р., сою, швидше за  все, сіятимуть, як і раніше. Ольга  Харабара, зокрема, зауважила,  що в цьому випадку щось прогнозувати  дуже важко. “УКАБ”  проводив опитування серед  аграріїв: чи мінятимуть вони  структуру посівних площ і чи  скорочуватимуть посіви під сою.  І з’ясувалось, що більшість гравців  банально не знали про зміни  в Податковому кодексі.

“Резюмуючи, можна сказати,  що суттєвого скорочення  посівних площ під соєю очікувати  не варто, а показовим буде  2019 р., оскільки аграрії безпосередньо  стикнуться з дією змін  до Податкового кодексу, коли  реалізовуватимуть сою врожаю  2018 р.”, — підсумувала експерт.  Аналітики “ПроАгроГруп”, попри  скасування відшкодування  експортного ПДВ, взагалі прогнозують  розширення посівів сої  до 2,2 млн га.

Зрозуміло, що компанії переслідують  свої стратегічні цілі, які  також впливають на структуру  посівів. Наприклад, за словами  пана Григорова, незважаючи на  те, що ключовими культурами  для агрохолдингу “МРІЯ” традиційно  залишаються озима пшениця,  соя, озимий ріпак, кукурудза,  соняшник, завдяки одержаній  високій урожайності цього року  компанія вдвічі збільшить площі  під цукровим буряком — з 3,6 тис.га до 7,3 тис.га. А 2020 р.  планує засіяти цією культурою  вже близько 20 тис.га.

Основу весняної посівної складатимуть чотири культури, на які припадає 92% всіх витрат

Технічне переоснащенняcvv

В Україні зношеність парку  сільгоспмашин складає 80%.  Тому технічне переоснащення  залишається нагальною потребою  виробників. Слід зазначити, що  держава намагається допомогти  сільгоспвиробникам. Торік було  започатковано програму з відшкодування  20% вартості вітчизняної  техніки. На це планувалося  направити 550 млн грн. Але, за  словами Максима Мартинюка,  першого заступника міністра  аграрної політики та продовольства  України, фактично  програма почала працювати у  вересні 2017 р., і до кінця року  було надано компенсації приблизно  на 200 млн грн. Цьогоріч  держава планує виділити на цю  програму 950 млн грн і відшкодовувати  вже 25% вартості  сільгоспмашин.

В профільному міністерстві  сподіваються не лише на те,  що всі гроші програми будуть  використані, але й на те, що на  20% зросте виробництво вітчизняної  сільгосптехніки. Адже, на  відміну від минулого року, цього  року в переліку техніки, вартість  якої компенсується, є також  трактори. Однак деякі фермери  й експерти кажуть, що в країні  невеликий попит на вітчизняну  техніку і гравці нарощують  імпорт закордонних машин.  Тому краще було б розширити  перелік техніки та обладнання,  які підпадають під програму  компенсації, додавши до неї безпілотні  літальні апарати (дрони)  або обладнання для елеваторного  господарства.

Утім деякі аграрії розповідають  і про позитивний досвід дії  програми. Зокрема, Іван Луньов,  начальник фінансового відділу  Agricom Group, зазначив, що  процедура часткової компенсації  вартості придбаної української  техніки для аграріїв зрозуміла та  прозора. За його словами, принципово  важливі два фактори:  по-перше, необхідно провести  оплату, після чого підготувати та  подати чіткий перелік документів  для отримання компенсації  у державному банку, по-друге,  контрагент, у якого ви закуповуєте  техніку, має бути акредитований  у Мінекономрозвитку.  “З практичного досвіду слід  зазначити, що адміністрування  процесу не потребує особливих  ресурсів, а позитивний кінцевий  результат впливає на економічну  ефективність компанії. Так,  2017 р. підприємства Agricom  Group отримали компенсацію в  розмірі близько 1 млн грн у заявлені  строки — на початку жовтня”,  — зауважив пан Луньов.