“Ми сильні лише тоді, коли ми разом”

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Нещодавно БІЗНЕС розпитав Олену Кошарну, співорганізатора “Українського дому” в Давосі, Засновника та Головного виконавчого директора компанії Horizon Capital і виконавчого віце-президента фонду WNISEF, про досягнення та перспективи розвитку “Українського дому” в Давосі, місце України на інвестиційній карті та драйвери зростання економіки країни. Олена Кошарна поділилась баченням майбутнього України та наголосила на необхідності об’єднання зусиль бізнесменів для створення іміджу нової України

— Якими ви бачите п’ять най­ближчих років? Чи маєте від­чуття, що за цей час ваша компанія, ви персонально до­стягнете своїх цілей?

— Почну з того, що ми з Horizon Capital через фонди інвестували в Україну вже по­над $0,5 млрд. І після склад­них 2013-2014 рр. продовжуємо інвестувати — понад $50 млн за цей час. Наші плани на наступні п’ять років — вкласти ще $100-200 млн. Наразі ми ба­чимо багато можливостей. Ба­гато хто зацікавлений надавати кредити. Але для того щоб була здорова фінансова екосистема, має існувати equity financing, тобто внесок у статутний капі­тал. Зараз спілкуємося з більш ніж 30 компаніями. Будемо далі інвестувати, знаходити засновників-візіонерів, з якими зможемо працювати разом.

— Який бенчмарк щодо успіш­ності інвестицій в українську економіку?

— В контексті іноземних ін­вестицій зараз це приблизно $1-1,5 млрд на рік. Ми говори­мо не про рекапіталізацію бан­ків, а про реальні інвестиції в економіку України. Мільярд — це небагато. Україна має за­лучати інвестиції не лише від традиційних партнерів, але й від нових. За п’ять років я б хо­тіла бачити інвестиції на рівні $6-7 млрд щороку — з Америки, з Європи, але також з Близького Сходу, Азії, Індії, Китаю.

Всі бачать в Україні “brains, hands and grains” (“інтелект, робочі руки та зерно”. — Ред.). Ми можемо нагодувати мільярд людей. Що нам потрібно, щоб досягти цього? Вирішити пи­тання з антикорупційними су­дами, бо це дуже важливо для всіх міжнародних партнерів. Продовжити програму співпраці з Міжнародним валютним фондом, завершити податкову реформу. Кожен бізнесмен по­винен мати можливість вкласти більше капіталу у свій власний бізнес, а держава — створювати можливості для інвестицій.

Драйвером експорту може бути IT-галузь, адже вже час пере­ходити від моделі експорту сировини до моделі експорту товарів та послуг з високою до­даною вартістю. Треба довести, що ми маємо потрібні мізки та руки для розробки товарів най­вищого рівня.

“Держава — це ми. Бізнес — це також держава. Усі ми можемо зробити власний внесок в імідж України”

— Є ідея об’єднати 100 біз­несменів для створення плат­форми, що поєднає журнал, систему бізнес-освіти, безпе­ки і репутаційних технологій, інститут бізнес-амбасадорів. В чому ви бачите роль такого об’єднання?

— Почну з того, чому ми підтри­мували цю ідею. Я — оптиміст. Звичайно, ми можемо продо­вжувати говорити про все не­гативне, що є в Україні, але про це щоденно говорять занадто багато людей.

Я бачу, з чим засновники, спів­засновники, керівники ком­паній зіткнулись за останні три-чотири роки. Вони просто супергерої! В таких умовах, в яких працював наш бізнес в ці дійсно складні роки, в інших країнах бізнес просто закрив­ся би. Підприємці тоді зробили неможливе, щоб врятувати свої компанії, розвивати їх та залу­чати інвестиції.

Коли ви прийшли до мене об­говорити ідею медіаплатфор­ми для об’єднання “білого” біз­несу, де ні один бізнесмен не буде його контролювати, де всі будуть рівні та вкладатимуть однакову частку, я одразу вирі­шила, що буду це підтримувати. Важливо, щоб інформація про бізнес-героїв, про успіхи, про те, чим ми маємо пишатися, та­кож потрапила у медіа і дійшла до суспільства.

Всіх, хто веде “білий” і прозо­рий бізнес, дбає про свою ре­путацію, треба підтримати та об’єднати. Ми сильні лише тоді, коли ми разом.

— Після Давосу життя триває: незабаром Щорічний інвести­ційний форум в Дубаї (AIM), згодом — EXPO-2020. Як краще представити Україну — через бізнес в рамках проекту “БІЗНЕС-100” чи разом з дер­жавою?

— Держава — це ми. Бізнес — це також держава. Усі ми мо­жемо зробити власний внесок в імідж України. Ми співпра­цювали із UkraineInvest, співпрацювали із Національною інвестиційною радою і, зви­чайно, дуже пишаємось тим, що Президент України Петро Порошенко чотири рази був з нами в “Українському домі” в Давосі. Якщо бізнес думає, що ми відкриємо “Український дім”, зайдемо туди, там знайде­мо інвестора і він за тиждень вкладе мільйон доларів у чийсь бізнес, — так не буває. Це ста­неться тоді, коли ми змінимо імідж України.

Щоб світова спільнота побачила іншу країну, необхідно, аби щось її зачепило та зацікавило. Бізнес має зрозуміти, що ми повинні дуже багато зробити разом. Це принесе позитивний ефект, можливо, за шість місяців, за рік. Але точно не наступного дня. Я часто спілкуюся з бізнесменами, і вони кажуть: “Якщо я вкладаю десять тисяч, то маю бачити, що через тиждень вони повертаються”. Так не буває. Але я можу навести 5-10 прикладів того, як зустріч перетворюється на партнерство через значний час. Бізнес передусім має зрозуміти, що варто вкладати у такі проекти, як “БІЗНЕС-100”, адже це покращує імідж усієї України і принесе вигоду усім нам.img979

Horizon Capital успішно вивела Purcari Wineries на ІРО в Бухаресті

Зліва направо: Віктор Бостан, Засновник і Генеральний директор, Purcari; Олена Кошарна, Засновник і Головний виконавчий директор, Horizon Capital; Васіле Тофан, партнер, Horizon Capital

— На вашу думку, чи може наша діаспора допомогти змі­нити імідж України в світі?

— Знаєте, під час візиту прем’єр-міністра (Володими­ра Гройсмана. — Ред.) до Ка­нади нам було дуже приєм­но, коли він сказав такі слова: “У нас 65 мільйонів українців, і 45 мільйонів з них живуть в Україні”. Навіть в нашій команді в Давосі були українці з Украї­ни, США, Канади. І все вдалося. Якщо українці з усього сві­ту — з України та ще з понад 70 країн — зможуть об’єднатися з метою підняти економіку, це стовідсотково вдасться. Хто найбільше зацікавлений у тому, щоб Україна була не лише ста­більною, але й економічно зростала? Всі українці. І ми це зробимо. Разом.