“У компанії мають бути сильні суперники, у яких можна переймати досвід”

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Віктор Пріт, співзасновник компанії MIDA

В Україні працюють близько 1,5 тис. виробників взуття. Однак небагатьом брендам вдається не лише виживати, а й займати помітну частку ринку та бути пізнаваними по всій країні. Про те, як розвивався бізнес протягом 25 років, та про плани на майбутнє розповів співзасновник компанії MIDA Віктор Пріт.

Віктор Пріт
50 років
Співзасновник компанії MIDA
Партнери: Сергій Зубов, Орест Шеремет, Володимир Гіба.
Компанія офіційно заснована у 1992 р.
Фабрика має оптові склади у семи регіонах України та понад 90 магазинів, які працюють за франшизою.
Продукція MIDA експортується до Білорусі, Ізраїлю, Казахстану, Узбекистану, Польщі, Чехії, Канади, США.
Обсяги реалізації у 2016 р. склали 131 млн грн.

— Які роки були найважливішими для розвитку вашого бізнесу?
— У нас було немало кризових моментів. Але ми розглядаємо будь-яку кризу як шанс на зростання та вигадуємо різні маркетингові ходи, щоб виживати. Наприклад, під час однієї з найперших криз, ще за радянських часів, ми торгували просто “у нуль”.

Ми взагалі нічого не заробляли, але забезпечували людей роботою. Було завдання зберегти та примножити колектив, нехай і без прибутків. Така позиція дозволяла проходити всі кризові точки та виходити на новий рівень після стабілізації ситуації.

Найскладнішим був 2000 р., коли ми переїхали з орендованих приміщень до власної фабрики, нехай вона і була на той час напівзруйнована. Тоді ми з просто кооператорів пере­творилися на бізнесменів.

З приміщення у 300 кв.м ми перебралися до будівлі площею 18 тис.кв.м. Але за п’ять років нам цієї площі вже не вистачало, тому ми придбали ще одну будівлю. І це був зліт.

— Кого ви вважаєте конкурентами?
— Для нас важливо, щоб ключову роль у кожному бізнес-процесі грала людина. Можливо, це нетрадиційний підхід до бізнесу, коли головне не гроші, а задоволеність людей — чи то працівників, чи то керівників, партнерів чи конкурентів.

Для нас конкуренція — це стимул для розвитку. Тому у нас нема конкурентів у класичному розумінні цього слова. Ми намагаємося так з ними працювати, щоб вони ставали нашими партнерами.

Ми вже більше 25 років на ринку і довели, що питання навіть не у здоровій конкуренції, а в еволюційному партнерстві. У компанії мають бути сильні гравці, сильні суперники, у яких можна переймати досвід. Це трохи інше поняття.

— Останніми роками спостерігається досить жвава ваша експансія на українському ринку. Що мотивує вас розвиватися саме тут?
— Ми ніколи не прагнули гіперприбутків, чітко розуміючи, що доходи 90-95% населення знаходяться на рівні виживання, що це не багаті люди. А наша продукція завжди була для людей. Нам інколи навіть кажуть, що недолік нашого взуття у тому, що воно надто довго носиться.

Віра в Україну народилася не зараз. Це наш дім, де ми почуваємося комфортно. Ми знаємо, що українці дуже талановиті, працелюбні. Я впевнений, що Україна — мій дім, моя Батьківщина, тут моя сила.

І я хочу, щоб моя Україна була не гіршою за інших і дійс­но зайняла гідне місце у все­світній сім’ї народів. Для цього є всі передумови. Ми вже пройшли точку падіння, це видно по ринку.

— Які у вас плани на наступні п’ять років?
— За цей час ми плануємо подвоїти обсяг виробництва. Також обов’язково в усіх торгових центрах у великих містах України будуть наші фірмові магазини. Ми давно працюємо на експорт, але орієнтувалися більше на оптові продажі.

Наше взуття продається у Канаді, США, Ізраїлі та інших країнах. Донедавна на внутрішньому ринку ми давали можливість розвиватися дистриб’юторам, за франшизою у нас працюють більше 90 магазинів. А сучасні власні фірмові магазини — це новий формат, вихід на інший рівень.

Ми не єдиний в Україні виробник взуття, просто ми одні з найбільших. Перші кроки мають робити флагмани, за якими підуть інші. Зараз потрібно грати за правилами, які діють в усьому світі. Там все прозоро і всі знаходяться в рівних умовах. Тоді легко вести справи: виграє той, хто має вищі якість, гарантії, сервіс.

Валентина Дудко