“Сімейний бізнес — це особливе мистецтво”

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Ірина Варагаш, співзасновник компанії “Еконія” (ТМ “Малятко”)

 Запускати новий для ринку продукт — завжди складно та ризиковано. На доволі консервативному ринку питної води та дитячого харчування ризики ще більше.

Про те, як поєднувати материнство та бізнес, залучати до сімейної справи всю родину, та про особливості роботи з продукцією для дітей розповіла співзасновник компанії “Еконія” Ірина Варагаш

Ірина Варагаш
Співзасновниця компанії “Еконія” (ТМ “Малятко”)
Компанія “Еконія” створена у 2007 р. шляхом реорганізації компанії “Аква-Еко”. Ідея запуску першого продукту виникла у 1997 р.
Завод розташований у м.Золотоноша (Черкаська обл.), першим в Україні отримав сертифікат якості ISO:90001.
Продукція експортується до Бельгії, Сербії, Молдови, Білорусі, Ірану, Китаю. У планах на 2017 р. — вихід на ринок Африки

— Як проходило становлення “Еконії” та бренда “Малятко”?
— Історія ТМ “Малятко” починається з доволі простої материнської ситуа­ції. У 1997 р. я народила первістка і була змушена вигодовувати його штучним харчуванням.

Для місячного малюка основним раціоном були суміші, які потрібно було розводити спеціально підготовленою низькомінералізованою водою. Це потрібно було для того, щоб “не пошкодити” саму формулу суміші.

Наша родина тоді вже керувала бізнесом з виробництва бутильованої води. І у нас була можливість впровадити новий продукт для дитячого харчування.

Це було нелегке завдання, оскільки стандартів для дитячої води та такого продукту не існувало в принципі. У команди пішло більше двох років на розробку стандартів та технічних умов. Для отримання формули води ми залучили три провідних інститути.

І, нарешті, у 2001 р. з’явився цей продукт. Історія довга. Поки ми будували новий завод у Трускавці, у мене народився другий син.

Я багато часу проводила на роботі. Звичайно, не могла залишити новонародженого сина і брала його з собою. Його няньчила вся команда, ласкаво називаючи “наше малятко”. І коли ми вже виводили продукт на ринок, дали бренду назву “Малятко”, а на етикетці розмістили фото нашого молодшого сина.

Так з’явився новий для українського ринку продукт — дитяча вода “Малятко”, якому вже більше 16 років.

— Зараз ваш бізнес — це…?
— “Еконія” — це динамічна компанія, яка не зупиняється на досягнутому. Історія була неоднозначною: то підйом, то спад, як на американських гірках.

Наприклад, за півроку після виводу ТМ “Малятко” на полиці магазинів постало питання про відмову від цього продукту через його низькі продажі та нерентабельність.

Але виявилося, що причини проблеми були банальними: ми поставили продукт для дітей поряд з водою для дорослих, що не дозволило охопити цільову аудиторію. Ми терміново виправили цей недолік, і все змінилося на краще.

У 2006 р. в нас вже була досить вагома частка на ринку бутильованої води, і тоді команда вирішила, що час прийняти новий виклик. З моменту ухвалення того рішення і досі компанія динамічно розвивається та змінюється, розширює портфель брендів та виводить на ринок нові продукти.

Зараз ми зайняли нову нішу — ринок дитячого харчування. Але нам є куди рости та розвиватися і надалі, адже світ навколо нас дуже динамічний, він постійно змінюється та пропонує споживачу все нові й нові технології та продукти.

Виклик, який команда ставить перед собою зараз, — це вихід на інші ринки. Це експортні контракти, які дозволять нам диверсифікувати свої ризики, розвивати інші території і однозначно говорити про позицію українського національного виробника як лідера на міжнародній арені.

— Повернемося ще трохи до історії. Який рік був найвизначнішим для вашої компанії?
— Знакових років у нас було багато. Звичайно, це 2001 р., коли була створена торгова марка “Малятко”.

Це і 2007 р., коли було прийнято рішення розділити напрямки діяль­ності й у зв’язку з виходом на великі обсяги виробництва побудувати завод для виробництва дитячого харчування та бутильованої питної води в Центральній Україні у м.Золотоноша.

Саме цей рік можна вважати початком нового етапу розвитку та роком заснування компанії “Еконія”. Наступна віха — продаж виробництва у Трускавці та запуск щойно побудованого заводу у Золотоноші.

Він першим серед українських виробників дитячого харчування отримав сертифікати HACCP та ISO:90001. На мою думку, це найважливіше, що має бути втілене на виробництві бутильованої води та дитячого харчування.

Також успіхом вважаємо й те, що наша команда пережила дві економічні кризи, успішно виконала кредитні зобов’язання і продовжує розвиватися, пережила рейдерські захоплення нашого підприємства, що відбувалися протягом трьох років.

Як і будь-який бізнес в Україні, ми пережили інфляцію, економічний спад, зниження купівельної спроможності. Це все позначилось на нас. Але важливими були саме кризові рішення, що приймалися оперативно, професійно і з вірою в продукт.

Для нас було дуже важливо, що ми робимо щось для дітей. Ця віра давала нам можливість виходити з критичних ситуацій.

— В Україні не так вже й багато сімейних бізнесів. Як вам вдається поєднувати сімейні та ділові стосунки?
— Гадаю, що в Україні, навпаки, немало підприємств саме сімейного типу. Але багато говорити про культуру та роботу сімейної справи в нас не прийня­то. Хоча великою часткою середніх і малих бізнесів керують саме родини. Це особливе мистецтво, якому наразі навчаються наша родина та колектив.

Це питання дуже актуальне, адже дійс­но непросто поєднувати роботу, яка потребує багато часу, уваги та зосередження, з сім’єю. Тому інколи робота “приходить” додому, а родина — “на роботу”.

Сімейні відносини також потребують часу, чоловік та діти потребують уваги. І питання в тому, як все правильно розмежувати.

Наша робота не закінчується вдома, і часто свідками та навіть арбітрами наших робочих процесів, дискусій між мною та моїм чоловіком Олексієм Денисенком (співвласник “Еконії”. — Ред.), стають наші діти.

— Що мотивує вас залишатися та робити бізнес в Україні?
— Я не хотіла б оперувати такими голосними словами, як “патріотизм”, але всередині це почуття є. Як мати я розумію, що новонароджена дитина з перших днів не може піти, не може вільно розмовляти і щось осмислювати.

Для цього потрібно пройти певні етапи розвитку. Те ж стосується і нашої країни. Ми занадто швидко хочемо перейти до більш високого рівня. Вважаю, що це дещо завищені вимоги.

Так, є ризики, є певне спустошення від декількох криз українського бізнесу.

Але треба запитати себе як підприємця, що ти зробив не так, і ти розумієш, що ситуація поза твоїм контролем, що коли зовнішні показники впливають на бізнес, слід диверсифікувати ризики, відкриваючи нові можливості, будувати команду, здатну відповідати сучасним вимогам і динамічно розвиватися.

Розуміння того, що ти все одно розвиваєш свій бізнес, що в тебе є певні позитивні показники, дає впевненість, що в Україні варто працювати.

Потім ти просто замислюєшся над тим, як знижувати свої ризики — шляхом виходу на інші ринки та виводу нових продуктів, шляхом побудови більш конкурентоспроможної команди.

Все це коштує немало зусиль. Зараз наша країна переживає великий кадровий голод. Дуже шкода, що після відкриття кордонів ми відчуває­мо саме це. Хотілося б, щоб молоді люди залишалися в Україні.

Я сподіваюсь, що у майбутньому економічна ситуація дозволить нам бути конкурентоспроможними по заробітній платі, і це питання якомога швидше закриється. Звичайно, нам важко, але я пережила не одну кризу, бачила різні ситуації, тому гадаю, що і ця криза теж мине.

— Яким ви вибачите свій бізнес через п’ять років?
— Ми розробляємо стратегії на десять років і більше. Хоча дуже багато експертів говорять, що планувати потрібно лише на рік наперед. Оскільки зміни дуже часті, і щось прогнозувати важко.

У наших планах — розвиток і на внут­рішньому, і на зовнішньому ринках, на що відведено дещо більше часу.

Наше завдання на наступні десять років — розширення портфелю брендів, вихід на нові ринки, збільшення виробничих потужностей, побудова непрямої дистрибуції і більш інноваційної структури, що може зацікавити інвесторів.

— Які нові продукти плануєте запускати?
— В нашій лінійці вже є майже всі продукти дитячого харчування. З 2020 р. плануємо запустити лінійку молочних продуктів. Також прагнемо якомога більше розширювати асортиментну лінійку ТМ “Малятко”, щоб задовольнити усі потреби сучасного споживача.

— Які нові технології плануєте впроваджувати?
— Найбільше нас цікавить блокчейн — як цей інструмент може допомогти нашому бізнесу стати мобільнішим та прозорішим. Особливо цим захоплені наш фінансовий відділ та IT-департамент.

Ми хочемо запустити процеси на блокчейні якомога швидше, і, звичайно, співпрацювати з іншими компаніями, які також впровадять таку систему, стане простіше та економічно вигідніше.

Що стосується технологій вироб­ництва продуктів харчування, є дуже багато інновацій, пов’язаних з інгредієнтами, з високотехнологічним обладнанням та інноваціями
в упаковці.

Валентина Дудко