Цифрова революція: як не вилетіти з гри

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Iван Відакович, директор департаменту цифрових технологій компанії Microsoft у Центральній та Східній Європі

Не секрет, що світ переживає велику технологічну революцію. Її називають по-різному: Четвертою промисловою революцією, Промисловістю 4.0, Цифровою трансформацією або просто Цифровою революцією.

Але, незалежно від назви, очевидно одне — вона впливає на те, як ми працюємо, співпрацюємо, вчимося, спілкуємося з друзями або родиною, розважаємося або хоч якось взаємодіємо з навколишнім світом.

Тому кожен, включно з представниками державного сектора та інших організацій і компаній, повинен не тільки знати про можливості, що відкриваються в технологічному розвитку, а й розуміти, як не залишитися осторонь і не вилетіти з гри.

Ось красномовний приклад: журнал “Forbes” в 1955 р. вперше опублікував відомий список Fortune 500. 89% компаній з цього списку в 2017 р. вже не існують!

Візьмемо список за 2000 р.: із зазначених 500 компаній 52% зникли. Очікується, що 75% бізнесів з актуального списку в найближчі десять років припинять свою діяльність або істотно зміняться.

Напрошується логічний висновок: способи ведення бізнесу змінюються з величезною швидкістю. Ми стаємо свідками створення безлічі нових бізнес-моделей, які ставлять під загрозу і перетворюють “старі”, консервативні галузі.

Так вони досягають успіху. Наприклад, зараз майже всі знають про найбільшу в світі транспортну компанію Uber, яка не володіє жодним транспортним засобом і не наймає жодного водія. Або про Airbnb — найбільшу компанію з оренди нерухомості, у якої немає нерухомого майна.

Чому так відбувається? Технології швидко розвиваються і стають доступними в тому вигляді, який кілька років тому ми не могли собі навіть уявити. Наприклад, безпілотні автомобілі подешевшали з $100 тис. до $700, що трансформує всю транспортну галузь.

Вартість 3D-принтерів знизилася з $40 тис. до $100, і можна тільки віддалено уявити, як це впливає на виробництво, яким ми його знаємо. Зараз вже здається нормальним, коли зламане стегно сканують в лікарні, після чого необхідна частина кістки друкується на 3-мірному принтері й одразу ж імплантується!

Чи міг хтось подумати про таке десять років тому? Хіба що ті, хто дивиться науково-фантастичні фільми. І просто подумайте про досягнення в галузі геноміки і персоналізованих медичних процедур або про технології, пов’язані з сенсорами й Інтернетом речей, робототехнікою і штучним інтелектом.

Відповідно до недавнього дослідження компанії PwC близько 86% компаній приймають рішення на користь Цифрової трансформації і роблять її пріоритетною. При цьому “перетворення” відбувається не традиційним способом, завдяки чому у компаній з’являються несподівані конкуренти.

Наявність трудових ресурсів з цифровими компетенціями — одна з необхідних умов для цифрового процвітання бізнесу. Я вважаю, що в України в цьому сенсі хороше становище. Українські навчальні заклади дають сильну технічну освіту. При цьому країна займає 4-е місце в світі за кількістю сертифікованих IT-фахівців.

У нових цифрових реаліях лідерам потрібно змінити свої підходи до ведення бізнесу і знайти нові способи управління людьми, даними і процесами. Тільки так вони забезпечать користувачам цінний досвід і продовжать розвиватися.