“Мотивувати тільки грошима — нелогічно і нерозумно”

Business HReformation 2017
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Наталія Кудренко, директор з персоналу компанії Syngenta в Україні

 — Як і чому змінюється HR-стратегія компанії?
— Аграрний ринок, на якому ми працюємо, динамічно розвивається і стає більш конкурентним, і це підштовхує до змін. Ми продовжуємо плідно співпрацювати із нашими основ­ними клієнтами-дистриб’юторами, але в рамках оновленої ринкової стратегії, стаємо ще ближчими до нашого кінцевого клієнта — сільгоспвиробника.

У зв’язку з цим розширюються штат відділу продажів та інших комерційних функцій, а це — нові виклики для HR-департаменту, адже протягом двох років п’ятирічної стратегії ми маємо прийняти 70-80 нових співробітників. Нам потрібно більше професіоналів “у полях”, які будуть цю стратегію успішно впроваджувати.

— Тобто компанія не скорочує роботу з дистриб’юторами?
— Ні в якому разі. Просто будемо розвивати продажі, зокрема за рахунок роботи безпосередньо зі споживачами нашої продукції — з фермерами.

Наші експерти мають розуміти потреби фермерів, щоб допомагати їм підбирати необхідні продукти та технології для вирощування якісних врожаїв відповідно до вимог їхнього бізнесу, враховуючи кліматичні особливості регіону, типи ґрунтів тощо. Цей супровід закладає міцний фундамент партнерства.

— Які спеціальності в пріоритеті?
— В основному це спеціальності, суміжні з агрономічним профілем освіти, технічні консультанти та агрономи в залежності від культури та зони географічного покриття. Хоча бувають і винятки.

Нещодавно ми взяли в штат хлопця з дипломом учителя історії. І таке трапляється. Просто у нього гарний досвід роботи в аграрній сфері та відповідні знання. Але, звичайно, передусім ми шукаємо фахівців з аграрною освітою, які знаються на сучасних агротехнологіях.

— Як мотивуєте?
— Не тільки грошима. Можливістю розвиватися в компанії. Знаєте, якщо людину цікавлять тільки гроші, це дуже швидко стає зрозуміло. Такі люди, як правило, або швидко йдуть, або нічого не роблять. Але мотивувати тільки грошима — нелогічно і нерозумно. Лише одна така мотивація не працює. Це перевірено.

— А які є можливості для розвитку співробітників в компанії?
— Ми порахували, що минулого року кожен дев’ятий працівник в Україні мав можливість перейти на іншу посаду в компанії як по вертикалі, так і по горизонталі.

Можна отримати посаду фахівця в іншому відділі — це також нові можливості, нові знання. Що дуже важливо. Адже тоді співробітники не засиджуються на місці, не переходять в стан, коли просто “працюють працю”. У них є можливість весь час вивчати щось нове, і компанія їх в цьому підтримує.

— З якими ще викликами стикається ваш відділ по роботі з персоналом?
— Брак кадрів — основна проблема, яку назве представник будь-якої галузі та сфери діяльності в Україні. Тому багато компаній залучають студентів, щоб навчати з прицілом на майбутнє. Syngenta також використовує свій кадровий резерв.

Запрошуємо на стажування студентів 3-х і 4-х курсів аграрних вузів. Ми готові вкладати в майбутніх випускників, щоб вони потім розвивалися з нашою компанією далі.

— Яка це програма?
— Студентська програма стажування розрахована на строк до року навчання. Якщо студент себе добре показав і в ньому є необхідність, ми залишаємо його в компанії. Студенти допомагають і в офісі, і в полі.

Кожен лінійний керівник, якому підпорядковується стажист, навчає його. Тобто компанія не лише вкладає в студентів, а й отримує віддачу.

Ми їздимо по університетам, розповідаємо про компанію і запрошуємо на стажування. У процесі відбору студенти заповнюють анкети, розроблені нашими співробітниками, а також проходять кілька інтерв’ю.

— Багато залишаються в компанії?
— Минулого року в компанії Syngenta стажувалися 28 студентів, 9 з них були прийняті в штат. Цьогоріч маємо близько 40 заявок на стажування студентів. Гадаю, що наступного вересня з них залишаться не менше 15 осіб. Але все ж таки багато чого буде залежати від самого стажера і від умов, що складуться в компанії.

— Чи реалізує компанія принципи управління персоналом, використовувані головним офісом Syngenta?
— Звичайно, глобальні цінності та компетенції міжнародної компанії переносяться на кожен локальний ринок. Ми адап­туємо міжнародну модель управління персоналом до наших реалій.

Також даємо можливість нашим співробітникам працювати в підрозділах компанії в інших країнах. Перебування в іншій країні може тривати від півроку до трьох років. З українського офісу в інші країни також переїжджали працювати наші фахівці з маркетингу, фінансів, логістики, персоналу.