Facebook і General Electric: чому можуть повчитися українські компанії?

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Олександр Кучеренко, директор з управління персоналом ДТЕК

Особисто відчути, що таке робоча атмосфера в офісі однієї з найдорожчих компаній у світі — Facebook, долучитися до цінностей, які свого часу створював гуру бізнесу та СЕО General Electric Джек Уелч, дізнатися, як проходить робочий день успішних стартапів і як вони “заряджають” на успіх своїх співробітників.

Все це вдалося Олександру Кучеренку, директору з управління персоналом ДТЕК, під час ознайомчого візиту в офіси найбільш інноваційних компаній США.

Які нововведення в сфері управління персоналом практикують роботодавці #1 у світі і що з цього може вже в недалекому майбутньому прийти в Україну, він розповів в інтерв’ю БІЗНЕСу

— Що вас найбільше вразило у цій поїздці?
— Ми побували в Facebook, LinkedIn, What’s Up, Hewlett Packard, Grammarly, General Electric, HRCI, SmartNews та інших компаніях. Насамперед нас цікавило, як ці компанії підтримують культуру інноваційності та що з цього може бути застосовано в нашій практиці.

Наприклад, у Google є правило — 20% часу співробітник може приділяти своїм особистим проектам, взагалі ніяк не пов’язаним з його обов’язками.

Така свобода, вважають у компанії, допомагає народженню нових ідей і проектів, які можуть бути їй корисними або навіть проривними. Зараз компанії-інноватори вже не обме­жують своїх співробітників жорсткими рамками й отримують від цього ефект.

Ще один інсайт ми підгледіли у Facebook. Тут раз на місяць проводять так звані “кемпи”, під час яких формуються команди, що працюють над тими чи іншими проектами. Кожен співробітник може обирати, до якої з них приєднатися, незважаючи на формальну структуру компанії.

— Тобто людина вибирає, де їй цікавіше...
— І, отже, де вона буде ефективнішою. Причому кожен член команди працює за власною ініціативою. Немає такого, що співробітники ходять до керівника і просять ставити їм завдання.

Цінується внесок, так званий “impact”, — тобто щось нове та особливе, що саме ти можеш привнести в компанію. Нам потрібно теж рухатися до цього.

Або ще цікава практика. Якщо співробітник близько чотирьох років пропрацював на одній позиції, його мало не силоміць переводять до іншого підрозділу, таким чином підштовхуючи до розвитку.

p 27
Директор з управління персоналом Олександр Кучеренко
та директор Академії ДТЕК
Євген Бондаренко
під час відвідування офісу Facebook

— Ходять легенди про офіс Facebook. Що вас здивувало?
— Це величезний відкритий простір з високими стелями, де працюють 5 тис. осіб з усіх куточків планети. Коли заходиш, потрібен деякий час, щоб звикнути до гулу, що там стоїть.

І посеред усього цього — бокс зі скляними стінами, всередині якого немає ані звичного робочого столу, ані офісних крісел — є лише кавовий столик і невеличкі диванчики. Це кабінет Марка Цукерберга, де він часто проводить наради, за якими всі можуть запросто спостерігати.

До речі, раз на місяць в компанії проводиться велика нарада, під час якої співробітники ставлять Цукербергу будь-які запитання, часом зовсім не серйозні.

У Facebook створено всі умови для комфортної роботи. Не треба думати, де поїсти або випрати одяг. Тут є все і безкоштовно: від різноманітної їжі до кімнати матері та дитини. А на даху будівлі, де розташований офіс, є парк з висадженими деревами, де кожен співробітник може погуляти в робочий час.

— Наскільки описані вами підходи до роботи можуть застосовуватися, наприклад, в промислових компаніях?
— Звичайно, є нюанси. Але те, що їм не уникнути змін, — це факт. Лише так можна залишатися конкурентоспроможними на ринку і привабливими для талановитих кадрів.

Наприклад, якщо ще десять років тому вся увага і зусилля промислових гігантів були зосереджені на процесі виробництва, то зараз вони відштовхуються від того, що потрібно клієнту.

Ми чітко побачили це в компанії General Electric, яка є провідним виробником устаткування для енергетики. Там ідею клієнтоорієнтованості буквально пропові­дують.

Під час наших відвідин центру підвищення кваліфікації керівників компанії у м. Кротонвілль спеціально прилетів співробітник з підрозділу GE Wind, з якою ми співпрацюємо, лише щоб провести екскурсію, поспілкуватися.

З ким би ми не зустрічалися, від усіх чули про глибоку повагу до клієнтів. Причому рішення, що можуть допомогти налагодити відносини з клієнтами, тут приймаються без жодних погоджень з керівницт­вом. Потрібно — бери і роби.

— Як стимулювати співробітників українських компаній бути більш клієнтоорієнтованими?
— По-перше, важливо виховувати правильні цінності. Співробітники General Electric, без перебільшення, цитують цінності своєї компанії. Для них це не просто аркуш паперу, який висить на стіні в офісі. Вони поділяють ці цінності.

По-друге, дуже багато залежить від менеджменту. Він має бути не просто прикладом для своїх підлеглих, але і послідовним у своїх діях і прийнятті рішень.

По-третє, величезну роль відіграє навчання. У General Electric велика увага приділяється навчанню співробітників, отриманню різноманітного досвіду під час спільних зустрічей, на які люди з’їжджаються з усього світу. Це мені імпонує, оскільки ми теж робимо акцент на навчанні.

Прогрес в клієнтоорієнтованості українських компаній вже є, і він буде тільки зростати.

— Чи плануєте ви впроваджувати в ДТЕК якісь з інновацій, побачені в Штатах?
— Чому ні? Але варто розуміти, що не всі підходи універсальні і можуть бути застосовані будь-де і будь-коли. Ясна річ, спочатку мають бути дослідження. Зараз ми розглядаємо створення інноваційного хабу для тестування новіх підходів. Наступного року вже зможемо озвучити більшу конкретику.

Інновації пов’язані з навчанням і розвитком, тому ми також будемо досліджувати їх на майданчику нашого корпоративного університету — Академії ДТЕК. У цих проектах братимуть участь абсолютно різні співробітники компанії, з різних підрозділів і з різним досвідом.

Наше щире переконання — чим різноманітніша команда, тим цікавіші й проривніші ідеї у ній народжуються. До речі, цього року в Apple навіть була створена спеціальна позиція — віце-президент по різноманіттю та інклюзивності.

— А як ви мотивуєте представників молодого покоління, так званих “міленіалів”, приходити до вас на роботу?
— По-перше, ми співпрацюємо з різними ВНЗ ще з 2009 р. Зараз у нас десять університетів-партнерів. На їх базі формуються так звані “групи ДТЕК” зі старшокурсників, які довчаються за нашою програмою. І після завершення навчання вони приходять до нас підготовленими до роботи.

По-друге, в Академії ДТЕК є багато курсів для розвит­ку персоналу. І дуже часто до нас пишуть і приходять представники молодого покоління, яким цікаві наші навчальні програми.

Одна з “фішок” нашої компанії — ми надаємо дуже багато можливостей для розвитку. Якщо ти дійсно хочеш рости, тобі в цьому допоможуть.