Енергія майбутнього

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Віце-прем’єр-міністр — міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко на відкритті Форуму

 Україні є чим пишатись у сфері розвитку відновлюваної енергетики. Протягом останніх трьох років введено 1670 МВт нових теплових потужностей, що використовують альтернативні джерела енергії.

В проекти із заміщення газу залучено вже близько €400 млн. Якщо говорити про генерацію елект­роенергії з “чистих” джерел, то в такі проекти бізнес інвестував приблизно €350 млн. Разом маємо близько €800 млн нових “зелених” інвестицій на українському ринку.

Наразі в усьому світі альтернативні джерела електроенергії є об’єктом найактивнішого інвестування. Україна не відстає від загальних тенденцій і останнім часом надає дедалі більшого значення розвитку відновлюваної енергетики.

Шанс країни здобути енергетичну незалежність полягає у створенні розвиненого конкурентного ринку “чистої” енергетики і в реалізації інвесторами якісних “зелених” проектів. Слід зазначити, що на цьому шляху чимало позитивних зрушень.

Про це, зокрема, повідомив голова Державного агентства з енерго­ефективності та енергозбереження України Сергій Савчук під час IX Між­­народного інвестиційного бізнес-форуму “Відновлювана енергетика і енергоефективна модернізація промисловості”, що відбувся 23 листопада в Києві за ініціативи Агентства.

Як зазначив пан Савчук, відповідно до Національного плану дій до 2020 р. в сфері відновлюваної енергетики частка енергії з “чистих” джерел у кінцевому енергоспоживанні має досягти 11%. Крім цього, в Енергетичній стратегії України до 2035 р. задекларовано ще амбітнішу мету — до 25% “зеленої” енергії.

У свою чергу, віце-прем’єр-міністр — міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко зауважив, що енергонезалежність країни нерозривно пов’язана з питаннями енергоефективності та “чистої” енергетики.

Одним з ключових кроків на шляху до енергонезалежності стало прий­няття Закону “Про ринок електроенергії”, яким передбачено можливість підписання договору купівлі-продажу електричної енергії за “зеленим” тарифом на весь термін його дії (до 2030 р.), а не на рік, як було раніше.

Окрім цього, завдяки вдосконаленню системи “зеленого” тарифу та його прив’язці до курсу євро, з середини 2015 р. кількість нових потужностей відновлюваної електроенергетики почала стрімко зростати.

Так, якщо у 2015 р. було введено лише 30 МВт потужностей, які виробляють “чисту” електроенергію, то в 2016 р. цей показник збільшився у 4 рази — до 121 МВт. А поточний рік перевершив усі очікування: протягом січня — вересня було введено в експлуатацію 202 МВт потужностей.

На нові норми закону очікували чимало інвесторів, адже продов­ження терміну дії договору поліпшило умови надання кредитів під будівництво об’єктів відновлюваної енергетики як українськими, так і міжнародними банками.

Зокрема, Геннадій Хелемський, начальник управління структурованого торговельного фінансування Ощадбанку, розповів, що в 2018 р. банк планує надати більш ніж €57 млн на фінансування чотирьох проектів у сфері відновлюваної енергетики загальною потужністю 69,7 МВт.

Загальний обсяг профінансованих банком проектів у сфері альтернативної енергетики наразі становить €161 млн, а загальна їх потужність — 77,6 МВт.

Варто додати, що Ощадбанк є одним з лідерів у цій галузі і має значний досвід фінансування таких проектів. Зокрема, кілька років тому банк профінансував будівництво біогазових електростанцій ТОВ “ЛНК” у Житомирській і Миколаївській областях.

Завдяки унікальній технології електростанція на біогазі дає можливість виробляти “зелену” електроенергію на полігонах твердих побутових відходів.

Крім представників центральної та місцевої влади, бізнесу, вітчизняного банківського сектора та інвесторів успіхи України у галузі відновлюваної енергетики обговорювали й експерти міжнародного рівня.

Джейсон Пеллмар, керівник регіонального представництва Міжнародної фінансової корпорації (IFC) в Україні, Білорусі та Молдові, відзначив важливу роль фінансових інститутів у підтримці “зелених” проектів.

Експерт підкреслив, що протягом останніх 25 років в українську економіку, зокрема для реалізації програм енергоефективності та відновлюваної енергетики, залучено понад $3,2 млрд.“Зелена” енергетика — це, без сумнівів, майбутнє української економіки. Інвестиції в енергонезалежність є важливою складовою послідовної та виваженої державної політики для успішного розвитку України.

Анастасія Галущенко