Динозаври і роботи

Business HReformation 2017
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Касири, таксисти та ріелтори зникнуть разом з поколінням бебі-бумерів. На ринок праці вийшло покоління Z — творче, технологічне та мультизадачне. Що необхідно пам'ятати HR-фахівцям?

Професії з’являлись і зникали завжди. Ми вже давно нічого не чули про плотогонів, кучерів, літописців, глашатаїв або ліхтарників. Проте з появою інтернету та подальшим розвитком науки і техніки зміна векторів на ринку праці набагато пришвидшилась.

За прогнозами експертів ринку праці, в найближчі десять років у розвинених країнах практично повністю зникнуть усі професії, пов’язані з виконанням фізичної або розумової рутинної роботи, — бухгалтери, касири, перекладачі, коректори, бібліотекарі, операціо­ністи, системні адміністратори.

Суттєві зміни прогнозують на ринку послуг і розваг, де адміністраторів, офіціантів, білетерів, кур’єрів, таксистів, ліфтерів та паркувальників замінять роботи, здатні більш дешево та ефективно обслуговувати клієнтів.

У більшості готелів скандинавських країн вже давно відсутня рецепція, а код доступу до помешкань надсилається гостям електрон­ною поштою. Найближчим часом в США планують масовий запуск безпілотних вантажівок, що повністю знищить професію далекобійника.

Через інтеграцію в банківську сферу фінтех-стартапів зникне класичний банкінг, в якому рішення про інвестування або надання кредиту приймаєть­ся на основі суб’єктивних оцінок людей.

Оскільки рітейл переходить в інтернет, продавців-консультантів також ставатиме все менше, на відміну від менед­жерів з продажу та маркето­логів, які ще довго користуватимуться попитом працедавців.

У сільському господарстві, енергетиці та видобуванні корисних копалин людська праця вже зараз використовується рідко: машинами та обладнанням управляють за допомогою систем віддаленого керування.

p 38Професійний апгрейд

Деякі професії повністю змінять свій формат. Наприклад, через наявність численних сервісів для самостійного планування подорожей відпаде потреба в класичних турагентах, натомість туристичні послуги надаватимуться у VIP-сегментах.

Замість того, щоб перепродавати, туристичні компанії будуть робити акцент на організації індивідуальних програм. Через широку доступність будь-якої інформації докорінно зміниться і портрет лектора, викладача, інструктора: тепер він повинен ділитися не знаннями і вміннями, а методами і навич­ками комплексного вирішення проб­лем, безперервно змінюватись та надихати власним прикладом.

Те ж саме трапиться і з кравцями та дизайнерами. Розвиток технології 3D-друку дозволить легко і швидко створювати одяг, предмети інтер’єру та будівлі масового ринку, а людські ресурси будуть використовуватись для створення ексклюзивних дорогих речей.

Промислові та візуальні дизайнери практично зникнуть, їм на зміну прийдуть матеріальні дизайнери, дизайнери віртуальних взаємодій і штучного інтелекту, які проектуватимуть алгоритми поведінки автоматичних систем.

Послуги перекладачів практично повністю виконуватимуть програми, які постійно вдосконалюються, тому в майбутньому потреба у вивченні іноземних мов практично відпаде.

Ідеально знати мови, в тому числі мови програмування, потрібно буде лише представникам нової професії — цифровим лінгвістам, які створюватимуть інтерфейси комунікації між людиною і комп’ютером.

Гості з майбутнього

Протягом найближчого десятиліття на ринку праці з’являться багато нових професій, які згодом стануть масовими. Наприклад, сфера біотехнологій є більш перспективною, ніж IT.

Системні біотехнологи будуть замінювати застарілі рішення новими біопродуктами та біоматеріалами. Замість існуючих синтетичних ліків біофармакологи проектуватимуть нові біопрепарати на основі генно-модифікованих бактерій і клітин.

Медицина має величезні перспективи цифрового майбутнього: хірургічні операції проводитимуть роботи під управлінням високо­кваліфікованих хірургів,
а елементарні консультації терапевта можна буде отримати, не виходячи з дому.

Нейробіологи працюватимуть над збільшенням можливостей людського мозку, наприклад збільшенням пам’яті за допомогою вживлених чіпів. ІТ-генетики зможуть моделювати геном людини ще до зачаття, а також продовжувати життя пацієнтам, вчасно виявляючи потенційні хвороби за допомогою надточних скринінгів.

На стику медицини, косметології та дизайну з’явиться професія дизайнера людського тіла. Такі спеціалісти зможуть не лише змоделювати форму носа чи змінити колір шкіри, але й виростити з біоматеріалів новий орган чи кінцівку, наростити м’язи або змінити структуру волосся.

Затребуваними стануть професії, пов’язані із захистом навколишнього середовища та сталим розвитком, наприклад, екологи-оптимізатори, які відновлюватимуть екосистеми і вимираючі види, або енергетичні інженери, які створюватимуть нові види зарядних пристроїв, вдосконалюватимуть технології біоенергетики й переробки відходів.

Сіті-фермери та еко-агрономи займатимуться пошуком нових способів виро­щування екологічно чистих агрокультур на малих площах, будуватимуть агрохмарочоси та вертикальні ферми.

У зв’язку з підвищенням потреб інтенсифікації, безпеки та швидкості транспорту попитом користуватимуться архітектори інтелектуальних систем управління, інженери та оператори автоматизованих транспортних систем, які розроблятимуть програмне забезпечення для безпілотного транспорту та обслуговуватимуть роботизовані механізми.

Роботи не замінять людей, а навпаки, створять більше можливостей для кар’єрного і особистісного розвитку. Перспективними будуть професії проектувальників промислової, медичної та домашньої робототехніки, нейроінтерфейсів управління роботами, інженерів композитних матеріалів для виробництва деталей та механізмів робототехнічних пристроїв.

Найближчим часом у сфері ІТ зросте потреба в розробниках моделей big data — спеціалістах, що проектуватимуть системи збору і обробки великих масивів даних для використання в маркетингу, освіті, архітектурі, транспорті, управлінні людьми та ресурсами.

Розвиватимуться також професії, пов’язані з інтернетом речей (IoT) — програмним забезпеченням, яке обслуговує роботу побутової та інфраструктурної техніки.

Соціологи стверджують, що для покоління Z гра стане універсальним стилем життя на всіх його рівнях: освіта, кар’єра, сім’я, відносини з оточуючими. Це спричинить появу гейміфікації, прародичем якої є тімбілдинг.

Гейміфікатори будуть займатись підтримкою корпоративного духу, створенням системи мотивуючих бонусів, розробкою ігрових маршрутів з метою зацікавлення та залучення кожного співробітника.

Ускладнення інформаційних мереж призведе до необхідності появи спеціалістів з робоетики, ІТ-психології та медіаторства, завданням яких буде уникнення конфліктів та криз, спричинених розвитком технологій.

З покоління в покоління

Згадані зміни на ринку праці переважно торкнуться представників двох поколінь — Y (народжені в 1981-1999 рр.) та Z (народжені після 2000 р.). Саме люди Y, або “мілленіали”, заклали основи бурхливої цифровізації, змінивши формат мислення і формат працевлаштування.

Це вони поширили фріланс, знайшли баланс між кар’єрою та особистим життям та навчились отримувати задоволення від процесу роботи. Їх цінності у кар’єрі — гнучкість, демократія та швидкий результат за мінімальних зусиль, що робить їх цілеспрямованими та креативними.

Найбільшими мотиваторами “мілленіалів” є визнання та можливості для розвитку.

Ще більшими поціновувачами свободи є представники покоління Z.

Їх гасло — не “жити, щоб працювати” і навіть не “працювати, щоб жити“, а “жити, не усвідомлюючи, що ти працюєш”. Вони не знають, ким хочуть стати, вони просто знають, чого хочуть.

Вони не сприймають монотонність, їх цінності лежать здебільшого в емоційній площині: спілкування, відкриття, подорожі, творчість, можливість зробити для людства корисну справу.

Сильною стороною покоління Z є soft skills: навички переговорів і командної роботи, креативність, тайм-менеджмент, вміння знаходити і оперувати інформацією.

Вони абсолютно мобільні і мультизадачні, тому будуть здатні адаптуватися до будь-яких професійних змін. Людей Z мотивуватимуть ігрові складові роботи, свобода та можливість реалізації амбіцій.

Тетяна Буй