Розділена відповідальність

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

На Київщині запущено пілотний проект з роздільного збирання побутових відходів.
Організатори очікують, що вже у 2020 році показник сортування та переробки відходів упаковки досягне 50% від загального обсягу на території міста Вишгород

 У Вишгороді 22 листопада 2017 р. було представлено проект роздільного збирання побутових відходів. Захід відбувся за участю місцевої влади та представників Української пакувально-екологічної коаліції (УКРПЕК).

Проект передбачає встановлення у Вишгороді додаткових сміттєвих контейнерів, до яких мешканці міста зможуть класти відходи упаковки та іншу вторинну сировину: скло, пластик, поліетилен, жерсть, папір та картон, картонну упаковку з-під напоїв тощо. Вміст цих контейнерів направлятимуть на сортування з метою подальшої переробки.

Одним із важливих кроків до інтеграції з ЄС у цій сфері є запровадження принципу розширеної відповідальності виробника за подальшу долю використаної споживачем упаковки, тобто участь у створенні системи її збирання й переробки чи утилізації.

Саме тому проект передбачає фінансування УКРПЕК інфраструктури збирання (закуповуються контейнери), послуг з вивезення та сортування відходів упаковки з подальшою доставкою вторинної сировини на переробні підприємства, а також організацію проведення освітньої та інформаційної кампанії серед населення.

Інвесторами проекту виступають члени Коаліції, серед яких компанії “PepsiCo Україна”, “Кока-Кола Беверіджиз Україна”, Tetra Pak, ПрАТ “Елопак-Фастiв”, ТОВ “Кен-Пак (Україна)”.

Меморандумом між УКРПЕК та міською владою Вишгорода передбачено, що результатом проекту має стати показник сортування та переробки відходів упаковки у 2020 р. у розмірі не менше 50% обсягу відповідних відходів на території проведення експерименту.

Зі свого боку, міська влада, яка серед іншого взяла на себе організаційну та комунікаційну функції, повинна у найближчі роки забезпечити інформованість населення щодо роздільного збирання відходів на рівні до 90%.

Якщо пілотний проект буде успішним, таку практику запроваджуватимуть і в інших містах України.

p 41 1Володимир Слабий, голова виконавчого комітету УКРПЕК

— Який економічний ефект очікується від впровадження програми роздільного збирання відходів у Вишгороді?
— Пілотний проект у Вишгороді розглядається як майданчик для дослідження екологічних і економічних питань.

З екологічної точки зору, це дослідження процесів утворення загального обсягу ТПВ та їхнього морфологічного складу для прийняття подальших рішень щодо утилізації всіх складових, у тому числі й відходів упаковки.

З економічної точки зору, як свідчить досвід інших країн, роздільне збирання ТПВ — це збиткова діяльність.

Тому і впроваджується принцип розширеної відповідальності виробників, згідно з яким вони повинні фінансувати і нести відповідальність за збирання, переробку та утилізацію своїх відходів. Вони зобов’язані не тільки фінансувати, але й організовувати створення системи роздільного збирання та утилізації відходів.

Наразі пілотний проект у стадії впровад­ження. Визначаються місця найбільшого накопичення відходів, оптимального розміщення контейнерів та інші складові проекту. Із розвитком проекту буде окреслена і найефективниша система збирання різних видів ТПВ. Надалі можна буде передбачити і деякі економічні складові проекту. Але поки що про це говорити зарано.

— Яка загальна вартість і тривалість проекту?
— Проект розрахований на п’ять років. На першій стадії планується встановлення 200 контейнерів типу “Дзвін” українського виробництва.

Проект також передбачає фінансування інформаційної та освітньої складових, а також оплату всіх транспортних послуг зі збирання відходів, їх сортування і доставки вторсировини на переробні підприємства. Загальна вартість проекту буде визначена під час його реалізації.

— Чи використовувався досвід інших українських чи зарубіжних міст при впровадженні даного проекту?
— Роздільне збирання відходів застосо­вується практично в усіх країнах. Однак схеми його впровадження можуть відрізнятися не тільки у різних країнах, а й у різних містах в межах однієї країни залежно від конкретних умов.

Проте загальні підходи і методологія мають відповідати досвіду розвинених країн. Члени УКРПЕК та інвестори проекту у Вишгороді мають достатній досвід впровадження таких проектів у різних країнах.