“Ми з самого початку будували наш бізнес з розрахунку, що компанія розвиватиметься 100 років”

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Микола Толмачов — один із найвідоміших українських бізнесменів у будівельній сфері, власник компанії ТММ, що вже 25 років успішно працює на вітчизняному ринку

З самого початку метою пана Толмачова було не просто будувати житло для українців, а втілювати інновації.

— Як виникла ідея і проходило становлення вашого бізнесу?

25 років тому заробити перший капітал інакше, аніж торгівлею, було дуже складно — доводилося торгувати будматеріалами, металом, запчастинами, устаткуванням. Та все ж важко уявити собі випускника Харківського авіаційного інституту, який не створював би щось своє. Тому за два роки, у 1994 р., ми зайнялися будівництвом. Тоді в галузі був сильний занепад, але, попри це, ми були впевнені, що все вдасться. Ми хотіли створювати щось абсолютно нове — від технологій до внутрішніх планувань. Перший будинок ми звели за новою для України монолітно-каркасною технологією, з внутрішнім оздобленням квартир і облаштуванням території. Це якнайкраще підходило під наш слоган “Нова якість життя”.

Саме ТММ першою стала будувати утеплені будинки. Тоді на нас дивилися, як на дурнів. Мовляв, навіщо? Тарифи на опалення і гарячу воду дуже низькі. Зараз утеплені будинки набувають цінності. А ми продовжуємо розвивати енергозберігаючі технології, що вкрай важливі для України.

За 25 років діяльності ми впровадили близько 130 нових технологій. Ми завжди керувалися принципом вкладати все у виробництво і тільки 5% від заробленого витрачати на себе. В 1992-2007 рр. ми щорічно росли на 30% — і за прибутком, і за обсягами. Вже у 2008 р. ми будували 10 тис.кв.м на місяць. Тоді в компанії налічувалося 3,5 тис. співробітників, і працювали ми по всій Україні.

— Які періоди були найскладнішими і чому?

— Існують компанії з різним життєвим циклом. Так от ми з самого початку будували наш бізнес з розрахунку, що компанія розвиватиметься 100 років і її не підірве ніяка криза. Тому жоден економічний спад не зачепив нас. Жоден, окрім останнього — військового. Я кажу так: нерухомість завжди в ціні, крім одного випадку — війни. Ця криза, напевно, найважча, адже ми будуємо житло для того, щоб там жити, а не вмирати. Окрім того, військова криза спричинила економічний і політичний занепад, який з кожним днем тільки погіршується.

Нам необхідно відстояти незалежність, і після цього нас неминуче чекає розвиток. Саме тому ми робимо ставку на інновації. Зараз потрібно будувати вдвічі швидше, вдвічі дешевше і вдвічі краще

— Коли було найбільше можливостей розвитку і як був використаний потенціал ринку?

— У 2005 р. ціни на нерухомість в середньому виросли на 35%. Тоді мало хто розумів, що це є передвісником кризи, але за рахунок цього швидкого зростання нам вдалося зробити резервний фонд, який дозволив би спокійно пережити три-чотири роки кризи. Та, на жаль, вона розтягнулася на вісім років…

— Який рік запам’ятався найбільше і став особливим для вашого бізнесу? Які знакові роки розвитку?

— Це був 2007 р., коли ми провели IPO на Франкфуртській біржі. Компанію тоді оцінили у $800 млн, і нам вдалося продати 13% акцій. Більшість компаній витрачає на це роки, нам же вдалося це зробити всього за рік.

— Що мотивує вас залишатися та працювати в Україні? Чи планували виїхати з країни і чому залишились?

— Мабуть, у 1990-х роках багато хто замислювався над тим, щоб виїхати за кордон. Та я завжди хотів брати участь у становленні української економіки, науки, виробництва, бути учасником процесу народження нової держави. Я не шкодую, що залишився. Це моє щастя і моє життя.

— Якими ви бачите свій бізнес і Україну через п’ять років?

— Я назву вам дві цифри: китайці оцінюють наш науково-технічний потенціал в $58 трлн, американці — в понад $60 трлн. Переконаний, що незабаром ми продемонструємо його усьому світові. Щодо ТММ, то у цифрах я це бачу так: ми повинні вийти на 1 млн кв.м на рік. Це дуже амбітна ціль, але ми готові працювати, щоб її досягти.

— Якби вам запропонували змінити минуле, яку нішу ви обрали б і що зробили б інакше? Що ще плануєте реалізувати на бізнес-мапі України?

— Змінювати я б нічого не став. За ці 25 років зроблено дуже багато такого, чим можна пишатися. Та ще більше попереду. Зараз в Україні є дві масштабні проблеми — сміття та енергозалежність. Саме над їх вирішенням ми зараз і працюємо.

Анастасія Галущенко