Мильна опера

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Більше десяти років тому заповзятлива сім’я Тарасевичів зварила в своєму гаражі перший шматок мила

Зараз їхня компанія “Ремос” (ТМ “ЯКА”) налагодила постачання косметичної продукції в Польщу і має намір інтенсивно розширюватися.

Починалося все зі звичайної людської цікавості і творчої допитливості. На початку 2000-х років подружжя Ірина та Володимир Тарасевичі, часто буваючи за кордоном, дивувалися великій кількості невеличких крамничок, що пропонують ароматне натуральне мило ручної роботи. Вони часто привозили таке мило своїм друзям і бачили непідробний інтерес до цієї продукції, оскільки в Україні її не було. Так і виникла ідея виготовляти подібне мило самостійно.

Навичок миловаріння у подружжя не було, але був досвід підприємництва. Ірина в 1995 р. створила мовний центр з навчання персоналу IBC, а Володимир — бізнес, що спеціалізувався на ремонті житла. Компанія “Ремос” (скорочено “ремонт осель”), створена ним у 2002 р., згодом різко змінила профіль діяльності: з будівельної перекваліфікувалася в косметичну.

Саме тоді, в 2005 р., у Володимира в гаражі подружжю вдалося зварити перше мило і продати його. Далі інтерес до миловаріння тільки наростав і поглиблювався. Ірина перекладала рецепти різного мила, а Володимир, інженер-механік за освітою, винайшов і сконструював пристрій — “крутилку” для варіння мила. За словами подружжя, “справа спрацювала на інтуїції і везінні”.

Дуже швидко прийшло розуміння необхідності використання натуральних інгредієнтів й адаптації старовинних рецептів під сучасну сировину (наприклад, жири тваринного походження замінили рослинними). “Ми також зрозуміли, що аптечний сегмент для нас є найбільш прийнятним”, — розповідає Ірина Тарасевич. Однією з перших в лінійці продукції “Ремос” з’явилася серія “Аптекарське мило” — сірчане, камфорне, дігтярне мило, мило “З трьох трав” і “Лікарський збір”. Це мило продавалося під торговою маркою “ЯКА” (“якісне”, “корисне”, “ароматерапевтичне”).

Згодом до сімейної справи приєдналися син Тарас (обійняв посаду комерційного директора) і невістка Ганна (маркетолог). У кожного з членів родини сьогодні своя зона відповідальності в спільному бізнесі — в цьому і криється секрет успішності компанії.

Стартовий капітал миловарної справи склав близько 5 тис.грн., які пішли на придбання сировини. При цьому прибуток від паралельного бізнесу, а також виручка від продажу мила постійно вкладалися в розвиток бренда “ЯКА”. Тільки на третій рік роботи миловарна компанія вийшла на самоокупність.

Майданчик і збут

Спочатку Тарасевичі продавали мило в Київській аптеці-музеї. Там працювали їхні друзі, які надали миловарам “першу поличку”. Незабаром з гаража миловарний “цех” переїхав в невелике орендоване приміщення площею 40 кв.м на території тієї ж аптеки-музею, де проіснував більше чотирьох років.

“Тоді ми робили 100 шматків мила на день і паралельно здійснювали вихід у інші аптечні мережі”, — згадує Ірина Тарасевич і зазначає, що зараз підприємство щомісяця випускає в середньому 80-90 тис. одиниць продукції.

Наразі лінійка продукції компанії включає також рідкі косметичні засоби для тіла (гелі, мило, шампуні, кондиціонери, маски) та обличчя (креми, скраби, тоніки, молочко, пінки і флюїди), а також засоби для догляду за руками і ногами. “Ремос” випускає 164 найменування продукції. У 2010 р. компанія перенесла виробництво на новий майданчик. Тарасевичі придбали в Київській області покинуту ділянку з напівзруйнованим приміщенням, поступово його відновили, а також побудували нові котельню й офісні будівлі. Вартість покупки власники не розголошують, проте зазначають, що на руках у них було лише 10% необхідної суми (решту віддавали півтора року). Інвестиції в інфраструктуру, оновлення потужностей і облаштування території склали близько 15 млн грн. Однак будівництво на проммайданчику “Ремос” не закінчується. “Ми постійно вкладаємо в розширення, реінвестуючи наш прибуток”, — говорить пані Тарасевич. Зараз на косметичному виробництві зайняті близько 50 штатних співробітників.

Що стосується виходу в інші аптечні мережі, то на початку роботи “Ремосу” конкуренції на ринку не було, плата за вхід на полицю була відсутня, тому зайти в аптечні мережі з унікальним продуктом не склало великих труднощів. Тим більше що мило “ЯКА” позиціонувалося у високому ціновому сегменті. Наприклад, в 2005 р. Тарасевичі запропонували своє дігтярне мило одеській мережі аптек ім.Гаєвського по 12 грн. за 1 шт., тоді як аналогічне мило “Невської косметики” продавалося там по 1 грн. “Говорили, що покупець просто не готовий стільки платити за шматок мила, — згадує пані Тарасевич. — Але вже за місяць споживачі побачили, що наша продукція дійсно “працює”, на відміну від продукції конкурентів. Секрет в тому, що будьякий косметичний засіб має містити терапевтичну дозу активної речовини, і тільки в цьому випадку воно буде ефективно “працювати”. Якщо доза мізерна, активна речовина фізично присутня, але “не працює”. В такому випадку це скоріше маркетинговий хід, але не натуральна косметика”.

Така ціна на продукцію “Ремос” пояснюється дорожнечею сировини. “Від якості компонентів залежить і якість кінцевої продукції, — підкреслює Ірина Тарасевич. — Економити можна на всьому, тільки не на тому, що всередині”. Левова частка всіх інгредієнтів поставляється з-за кордону, в Україні майже нічого не виробляється. Імпортна залежність, коливання курсів валют дуже впливають на виробництво компанії. “Ми змушені були з 1 листопада 2017 р. на 15-20% підвищити відпускні ціни на нашу продукцію”, — говорить пані Тарасевич, зазначаючи при цьому, що останній раз компанія підвищувала ціни рік тому. Хоча зараз курс долара більшменш стабільний, багато постачальників уже працюють за курсом 33 грн./EUR.

Завдання і виклики

Нині “Ремос” поставляє свою продукцію по всій Україні. Її можна знайти в великих аптечних мережах (“Аптека Доброго Дня”, “Аптека низьких цін”), в деяких мережах товарів для краси і здоров’я (Watsons), на інтернет-майданчиках (MakeUp), а віднедавна і в мережі Novus. Крім того, компанія веде переговори щодо продажу через портал Rozetka. Наміру входити у великі торгові мережі компанія поки не має, тому що для цього потрібен величезний обсяг поставок, який компанія поки забезпечити не може. “У нас немає великих обсягів продукції на складі, — розповідає пані Тарасевич. — Ми працюємо “з коліс”: сьогодні виробили, а завтра відвантажили”.

Стримує вихід в торгові мережі також велика “накрутка” ритейлорів — в деяких косметичних мережах вона може доходити до 120%.

Керівництво компанії поставило завдання — привести “у порядок” свою присутність на полицях аптек і косметичних мереж. “Наша мета — підняти бренд “ЯКА” наверх, щоб його бачив споживач”, — розповідає пані Тарасевич. Компанія також проводить ребрендинг своєї продукції — змінює колір флаконів для рідких засобів з білого на оливковий, а також думає над збільшенням об’єму цих пляшечок. З 1 грудня 2017 р. компанія виводить на ринок нову торговельну марку — Pharmea. Продукція буде продаватися виключно в аптеках. Виведення на ринок нової ТМ власники оцінюють приблизно в 500 тис.грн. На упаковці косметичного засобу планують вказувати частку активної речовини. Це нова практика для українського ринку. Деякі українські виробники косметики часто декларують натуральність своєї продукції, яка не підтверджується складом і вводить в оману споживача.

Крім того, власники “Ремос” активно розвивають експортний напрям. Слід сказати, що до цього спроби “виходу в світ” були не зовсім вдалими. У 2008 р. продукція “ЯКА” вийшла на російський ринок і досить добре там продавалася. В хороші роки обсяги продажів становили приблизно 5 т продукції на рік. Але в 2014 р., з початком військової агресії з боку Росії, власники відмовилися від подальшої співпраці з партнерами з цієї країни.

Вихід на ринок Білорусі в 2009 р. виявився невдалим внаслідок митних складнощів у відносинах країн. Як відзначають власники “Ремос”, туди дуже рідко ходять вантажні потяги і для поставки продукції потрібно оформити “мільйон папірців”.

Восені компанія уклала перший контракт, що надає право ексклюзивного продажу її продукції польській оптовій компанії Natai. Але для реалізації своїх амбітних планів “Ремосу” знову ж необхідно інтенсивно нарощувати виробничі потужності. “На нинішніх площах у 800 кв.м ми не можемо виготовити обсяг продукції, необхідний закордонним замовникам”, — зазначає пані Тарасевич. Для завоювання світових ринків компанія має намір в найближчі три-чотири роки побудувати додаткові виробничі потужності в ЄС, як це зробила свого часу компанія “Ельфа” (відкрила заводи в Польщі та Словаччині). На нові європейські цехи будуть потрібні мільйонні інвестиції. “Це значно спростить складні процеси сертифікації нашої продукції на цих ринках”, — пояснює Ірина Тарасевич.

До розширення готовий і український виробничий майданчик. На початку наступного року почнеться заливка фундаменту для нового цеху площею 2 тис.кв.м, а введення в експлуатацію очікується за три-три з половиною роки. В результаті виробничі потужності збільшаться, як мінімум, втричі порівняно з нинішніми. На це потрібно близько $1 млн.

“В Україні залишився саме той бізнес, який несе цінність для людей”

— Розкажіть про мотивацію залишатися і працювати в Україні.

— Ми привезли ідею виробництва натуральної косметики з Європи. Варто зазначити, що перше враження, яке виникає у людей від перебування в розвинених країнах, це бажання залишитися там назавжди. Але за деякий час з’являється інша думка — “дуже хочу додому”. Ми повернулися і налагодили виробництво в Україні.

Думаю, що тут спрацювали амбіції. Нам хотілося зробити європейське підприємство на українській території. Фінансова мотивація не була першочерговою, скоріше, було бажання створити якісний продукт, який стане нашою гордістю.

Сьогодні на українському ринку нас тримають споживачі нашої продукції. І мені здається, що в Україні залишився саме той бізнес, який несе якусь цінність для людей. Тому поки українцям ми потрібні, ми будемо тут працювати.

— Яким бачите майбутнє власного бізнесу та України через п’ять років?

— Ми побудуємо те підприємство, яке стане нашою гордістю. І це стосується не лише чистоти, безпеки і екологічності виробництва. Це стосується також співробітників компанії. Маю надію, що до нас прийде ініціативна молодь, яка буде робити цікаві інноваційні продукти. Нам хочеться бачити молодий і творчий колектив на нашому новому і сучасному виробництві.

Якщо ми говоримо про українську сировину для виробництва косметичних засобів, то навряд чи за п’ять років Україна зможе освоїти таке інноваційне виробництво. Для цього потрібен досить довгий шлях випробувань, мають запрацювати науководослідні інститути. Проте, навіть якщо ми будемо використовувати європейські інгредієнти, то для косметичного сегменту це великий “плюс”. Україну я бачу набагато кращою і розвиненішою, ніж зараз.

Наша компанія не отримує жодної допомоги з боку держави, але якщо державна система не буде заважати підприємцям, то бізнес розвиватиметься. Найголовніше для роботи будь-якого підприємця — це стабільний курс гривні. Якщо протягом кількох наступних років будуть коливання гривні, вони не дадуть нормально і систематично працювати. Тому найголовніше — стабільність фінансового ринку.

— Є бажання розвинути інший сегмент бізнесу?

— Є ідея, з якою я ходжу вже близько п’яти років. Дуже сподіваюся, що у наступні п’ять років ми її реалізуємо. Вона стосується виготовлення красивої упаковки і тари для косметики. Адже те, що ми кладемо всередину ємності, нічим не гірше за європейське. Але продукт ще треба “одягти” красиво. Наступний наш бізнес буде пов’язаний із виробництвом упаковки європейського рівня.

Наталія Шевченко