“З кожним роком ціна неправильного рішення стає все вище”

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Історія групи компаній “Агротрейд” починалася з торгівлі зерном і цукром

Зараз це вертикально інтегрований агрохолдинг повного циклу — виробництво, переробка, зберігання та торгівля сільгосппродукцією. Засновник і генеральний директор компанії Всеволод Кожем’яко впевнений, що на висококонкурентному аграрному ринку важливо приймати зважені рішення і постійно рухатися вперед.

— Як виникла ідея створення вашого бізнесу?

— У 1990-х роках ідеї про створення бізнесу не виникали в один момент. Просто на останніх курсах університету я зрозумів, що хочу займатися бізнесом, і шукав собі застосування. І течія винесла мене в аграрний сектор.

— Що найбільше запам’яталося з історії становлення вашого бізнесу?

— Запам’яталися кризові 2008 р., 2013 р. На ранній стадії розвитку бізнесу я більше ризикував, менше думав про завтрашній день. Конкуренція була м’якшою. З кожним роком ціна неправильного рішення стає все вище, тому, напевно, найскладніші етапи ще попереду.

Адже важливо не те, який етап ви проходите зараз, а те, як ви його переживаєте. Багато що залежить від ставлення до цих подій. Мені здається, що складнішого етапу, ніж зараз в Україні, як для бізнесу, так і взагалі для людей, в нашій країні ще не було. Ми, як і всі, це відчуваємо і сподіваємося на краще.

— З чим були пов’язані основні складності для вашого бізнесу?

— Коли ви починаєте бізнес, думаєте, як заробити капітал. При цьому ви можете ризикувати, робити якісь придбання. А коли бізнес вже сформувався, ви думаєте про те, щоб його, як мінімум, зберегти, але краще примножити, тому що в конкурентному середовищі вижити складно. Тобто з нуля до одиниці починати завжди легше, ніж розвивати з 10 до 11. Складність в цьому. Нам, як то кажуть, є що втрачати, тому кожне рішення доводиться дуже ретельно вивіряти і зважувати.

— Були роки, коли існувала небезпека втратити бізнес?

— Не можу сказати. Можливо, хтось цього хотів, але я про це не знав. Були складні моменти в 2008 р. і в 2013 р., викликані загальною економічною ситуацією, а не чиїмось злим умислом. Але ні я, ні моя команда ані секунди не сумнівалися, що зможемо стабілізувати ситуацію і вийти з неї переможцями.

— Що мотивує вас працювати в Україні?

— Відверто кажучи, не думаю, що зміг би в будь-якій іншій країні так само успішно застосувати себе в тій сфері, в якій я працюю, побудувати таку ж компанію і розвиватися. Мені пощастило народитися в цей час, в цьому місці. У 1990-х роках аграрний ринок в країні формувався, ніші були вільні, і можна було абсолютно дешево, практично без грошей зайти в цей бізнес. Головне було рухатися вперед і не сидіти на місці. До речі, багато зайшли тоді в агробізнес, і ті, хто вижив, стали великими компаніями. Більшість канули в Лету, але ті, хто пройшов цей шлях, стали міцними, стійкими компаніями, якими нині пишається країна.

— Яким ви бачите свій бізнес через п’ять років?

— Всі розпочаті напрямки будемо розвивати. У тому числі органічне землеробство, яке має свою нішу як на внутрішньому, так і на світовому ринках. Аналізуємо також й інші напрямки. Головне — я бачу свою компанію за п’ять років успішною, стійкою, ефективною, високоприбутковою, із задоволеними співробітниками, які професійно виконують свої обов’язки і отримують хорошу заробітну плату. Якщо це все буде, то в яких би сегментах і нішах ми не були присутні, всюди будемо добиватися успіхів.

— Може, це буде компанія, яка буде обробляти не 75 тис.га, а...? Чи плануєте нарощувати земельний банк?

— Компанія постійно нарощує земельний банк.

— Якщо повернутися назад, що ви зробили б в бізнесі інакше?

— Історію не можна випробовувати. Згадати часи від розпаду Союзу і становлення незалежної України, як все було організовано з межами, митницею, переміщенням товарів тощо — можна мріяти про що завгодно і зробити все інакше. Я думаю, що б не відбувалося, що б не було нами зроблено, це компенсується чимось незробленим або зробленим кимось іншим. Неможливо змінити історію, зробивши щось інакше. Якби ми зробили щось по-іншому, можливо, отримали б зовсім не той результат, який зараз представляємо. Сталося так, як сталося. І не думаю, що треба про щось шкодувати. Я ні про що не шкодую. Треба продовжувати рухатися вперед.

— Що ви побажали б іншим бізнесменам, щоб зробити Україну краще?

— Я побажав би не бути байдужими. Побажав би українським бізнесменам боротися за свої права, намагатися максимально заявляти про проблеми — як спільно, так і поодинці. Думаю, що бізнесмени — це еліта українського суспільства. І в країні зараз такий час, що люди чекають від еліти більшого, ніж просто сплати податків. Треба витрачати час і зусилля, щоб впливати на зміни і робити цю країну кращою.

Алла Силивончик