“Нам треба бути першими”

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

IT-аутсорсинг — одна з найперспективніших галузей в Україні, що зростає в середньому на 20% щороку

За декілька років кількість людей, задіяних у ній, має подвоїтися. Але як все починалося? Про головні віхи в історії, найважливіші виклики та плани на майбутнє розказав один із засновників компанії SoftServe Тарас Кицмей.

— Розкажіть, будь ласка, з чого все почалося? Який день можна вважати днем народження компанії SoftServe?

— Компанія була започаткована влітку 1993 р. Це був час, коли Україна тільки-но отримала незалежність, в нас була глибока економічна криза і треба було шукати нові ринки збуту для розробки програмного забезпечення. І у той час нам пощастило. Я і мої партнери змогли взяти участь у двотижневих бізнес-курсах, які у Львові проводив Ренсселерський політехнічний університет. Там ми познайомилися з багатьма американцями і зрозуміли, що розробляти програмне забезпечення можна не тільки для України, а й для США.

Тоді ж нас помітив Уоррен Бруггеман, екс-віце-президент General Electric, який спонсорував ці курси. Він і допоміг нам з першим клієнтом, власне, це була компанія General Electric. Після того як ми успішно виконавли перше замовлення для них, для нас відкрилися двері до багатьох інших проектів. Це й був початок.

— Які роки були знаковими для вас? Які періоди найбільше запам’яталися?

— Складно обрати окремі роки, історія SoftServe — це потік постійних змін. У 1993 р. ми почали працювати на ринку США, за три роки розпочали роботу з канадськими компаніями. У 1999 р. відкрили свій перший офіс у Вашингтоні. Після цього почали активно відкривати офіси в інших локаціях.

У 2003 р. ми реалізували дуже відомий проект — портал для торгівлі бізнес-нерухомістю для американської компанії. На всесвітній конференції його презентував Білл Гейтс в якості прикладу найкращого використання технологій Microsoft для розробки великих порталів. У подальші роки ми започатковували нові компетенції: бізнес-аналітиків, projectменеджерів, ІТ-архітекторів.

Пам’ятним був 2004 р., Помаранчева революція. Наш київський офіс став міні-гуртожитком для людей, які хотіли брати участь у тих подіях. Тоді доводилося вирішувати багато завдань, ми працювали на “два фронти”: наші співробітники, з одного боку, брали активну участь у революції, а з іншого — працювали над поточними проектами. Ніхто з наших клієнтів тоді не відчув жодних змін у якості або термінах.

У 2009 р. ми відкрили головний американський офіс у ФортМаєрсі (Флорида). У подальші роки відкрили представництва з продажу у Бостоні, Остіні, Нью-Йорку, Лос-Анджелесі, Солт-Лейк-Сіті, Берліні, Лондоні.

2014 р. ми почали розбудовувати нашу глобальну стратегію. Ми використовуємо найкращі можливості на глобальному ринку: таланти, фінансування, ринки збуту. З цих міркувань у 2014 р. ми відкрили розробницькі центри у Вроцлаві та Софії. Зараз у компанії два головних офіси: американський — в Остіні (Техас) і європейський — у Львові.

— Наступне питання, напевно, більше підходить для бізнесменів, які працюють тільки в Україні. Але що вас надихає робити бізнес в рідній країні, адже багато компаній просто виїхали за кордон?

— Безумовно, всі ми любимо і хочемо розвивати країну, в якій живемо. Але насправді Україна має дуже серйозний потенціал. Нинішні ІТ-фахівці — це вже третє покоління українських інженерів. Перша генерація — це люди, які разом з Віктором Глушковим створили перший комп’ютер в Києві. Я належу до другого покоління. “Айтішники” третьої генерації вже мислять по-іншому, вони отримують задоволення, впроваджуючи інновації, роблячи відкриття. Це дуже відрізняє українських розробників від багатьох інших: в нас кожен ІТ-інженер якнайшвидше прагне зробити щось унікальне, яке ніхто ніколи ще не робив.

Тому нам вдається успішно конкурувати у розробці сервісів з високою доданою вартістю. Тобто чим складніше проект, тим легше нам його взяти, легше набрати команду для його виконання. Прості проекти наші люди сприймають як нудні, вони це не люблять робити. Їм потрібен драйв!

В IT-індустрії відбуваються великі зміни, постійно з’являються нові технології, які докорінно міняють багато бізнесів. Це і “хмарні” технології, і blockchain, і штучний інтелект. Ми шукаємо свою нішу у цих технологіях. Дуже важко конкурувати у галузях, де ми запізнилися з виходом на ринок. Там ми будемо “номером два”. А нам треба бути першими. Тому нові технології створюють дуже багато ніш, куди ми заходимо одними з перших і можемо вже конкурувати з багатьма великими компаніями.

— Відчувається, що вам дуже подобається це третє покоління інженерів. Але часто вони виїжджають жити у інші країни. Чи великий зараз відтік талантів?

— Ми не відчуваємо відтоку талантів за кордон. Наші інженери практично не виїжджають. Ми конкуруємо глобально по двох напрямках: за замовлення і за таланти. Люди, які працюють у нашій компанії, легко можуть виїхати за кордон і влаштуватися у передові компанії. Але вони цього не роблять. Чому? Тому, що тут вони швидше досягають своїх цілей.

Ми дуже багато вкладаємо у розвиток своїх людей, вважаючи, що успішна людина — це людина, яка безперервно розвивається і постійно виходить на нові рівні. Але для цього потрібне сприятливе середовище, яке буде надихати на розвиток.

Деякі наші співробітники мало не по півроку проводять за кордоном. Тому їм не потрібно доводити, де краще, а де гірше. Вони прекрасно знають, що і до чого. Це ж класно жити в Україні, а працювати по цілому світу!

Зараз нас більше хвилює великий відтік класних молодих людей, які тільки закінчують школу. Вони масово виїжджають вчитися в закордонні університети і часто не повертаються. І тут ми досить багато втрачаємо. Фактично ми втрачаємо перспективні кадри за п’ять років до того, як вони можуть прийти до нас. Тому ми намагаємося дуже продуктивно працювати з українськими вищими навчальними закладами, щоб покращити їхні програми. Наші університети також мають бути конкурентні на глобальному ринку. Але наразі це не так. І це наступне наше спільне з державою завдання.

“Зараз у мiстi працюють бiльше 200 IT-компанiй, якi конкурують на глобальних ринках. У цих компанiях бiльше 20 тис. спiвробiтникiв. Тому у Львовi IT-компанiї мають суттєвий вплив на навколишнє середовище”

 — Які у вас плани на наступні п’ять років?

— ВУ країні дуже часто говорять про перспективи. Але наша галузь вже #1 в Європі, це вже не перспектива, а реальність. IT-аутсорсинг — це третя експортна індустрія в Україні, де працюють більш ніж 100 тис. IT-інженерів. Вона в середньому зростає на 20% щороку. Ми бачимо, що такі тенденції збережуться і в майбутньому. Думаю, що за деякий час ми зможемо подвоїтися, і до 2020 р. в ІТ вже буде 200 тис. IT-інженерів. Для цього в індустрію ще треба залучити колосальну кількість кваліфікованих спеціалістів, розвинути екосистему, в якій ці люди навчатимуться, розвиватимуться, житимуть. Успішний приклад такої екосистеми має Львів. У місті працюють більше 200 IT-компаній, які конкурують на глобальних ринках. У цих компаніях більше 20 тис. співробітників. Тому у Львові IT-компанії мають суттєвий вплив на навколишнє середовище. Наприклад, проект “IT House”. Львівський IT-кластер зводить багатоквартирні будинки для своїх працівників. Звичайно, це відбувається коштом самих працівників, але міська рада надає землю і допомагає. І фактично житло виходить по собівартості. Один з амбітних проектів IT-кластеру, які ми хочемо реалізувати найближчим часом, — IT-парк у Львові площею близько 100 тис.кв.м. Ми вже вибрали дуже гарне місце для нього. Вже є інвестори, які зацікавлені побудувати цей парк. Думаю, це буде дуже серйозний поштовх до розвитку IT-індустрії у Львові.

— Як, на вашу думку, за останні роки змінився ринок IT-аутсорсингу і в Україні, і в світі?

— Ми бачимо, що IT-аутсорс “мігрує” в бік сервісів з більшою доданою вартістю, трансформується у більш сервісний бізнес. Багато хто вважає, що процеси віддають на аутсорс, тому що так виходить дешевше. Але так роблять, бо сторонні виконавці можуть зробити якісніше.

Глобальний IT-аутсорс зараз знаходиться під впливом тенденцій четвертої індустріальної революції, digital transformation тощо. Нові досягнення в IT, “хмарні” технології, мобільні пристрої, різні напрямки штучного інтелекту створюють можливості для трансформації бізнесу.

Українська індустрія IT-аутсорсу також трансформується. Більшість вітчизняних компаній починають з традиційного аутсорсингу, де потрібно розробляти певні проекти, а основний фокус робиться на наші таланти. Але з часом вони трансформуються у так звані product development services 2.0. В їх основі також таланти, але щоб якісно надавати такі сервіси, треба мати налагоджені процеси, Scrum, бізнеста технологічну експертизу.

У такому випадку компанії починають надавати повний спектр сервісів — від концептуалізації, створення правильного інтерфейсу до технічної архітектури, програмування. Щоб бути успішним у цьому конкурентному світі, зараз потрібно вміти надавати повний спектр розробки програмного забезпечення.

Ще одна тенденція — це сервіси, що надають консультації з digital transformation. По суті, це бізнесконсалтинг. Тобто ви приходите у ту чи іншу компанію і допомагаєте у трансформації бізнесу з використанням нових технологій. Це може бути кількаденний воркшоп, де ми дивимося на бізнес-процеси, обговорюємо їх і генеруємо нові ідеї, які можуть покращити процеси.

— Яка зараз маржинальність IT-аутсорсингу?

— В середньому 10-15%. Є компанії, які працюють у “мінус”. Але 10-15% — це рівень успішних гравців ринку, на якому вони намагаються триматися.

— Хто з українських бізнесменів вас надихає?

— Є дуже багато бізнесменів, з якими цікаво спілкуватися. Наприклад, ми зустрічалися з головою “Укрпошти” Ігорем Смілянським. Просто захоплюєшся, як він реформує державне підприємство.

У Львові в мене є друг і партнер Марк Зархін, і я захоплююся тим, як він будує ресторани. І це лише поза межами IT.

IT-компаній в Україні море, і там є надзвичайно багато хороших людей. Не так давно був у Луцьку, бачив, як працює “Модерн-Експо”. Теж захоплюєшся їх роботою, Петро Пилипюк — “монстр” у своєму напрямку. Але йому знадобилося більше 20 років важкої праці, щоб вийти на заводи в декількох країнах і на продаж продукції на пів-Європи.

Валентина Дудко