Профільна справа

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Минулого року компанії “Сталекс” виповнилося 20 років 

За цей час із металотрейдера вона перетворилася в системного виробника профнастилу і металочерепиці, доля якого на українському ринку становить зараз близько 10%. Подібну еволюцію компанія здійснила в розпал фінансової кризи.

До того як перепрофілюватися з постачальника металу у виробника профнастилу і металочерепиці, “Сталекс” пропрацював на ринку близько 12 років. В перші роки торгівлі чорним металопрокатом (1996-2008 рр.) компанія досягла вражаючих показників продажів, на рівні 5-6 тис.т продукції в місяць, а річний обіг склав близько 500 млн грн.

Ситуація на українському ринку металопродукції поступово змінювалася — компанії, що володіли металургійними підприємствами, почали активно займатися продажем власного металу, створюючи власні мережі збуту. Це посилювало конкуренцію на ринку. Відчували це і на “Сталексі”. Проте кардинальні зміни в компанії “прийшли” слідом за фінансовою кризою, що паралізувала українську економіку.

Восени 2008 р. металопродукція здешевіла, курс долара різко зріс, а продажі компанії — різко знизилися. Тоді, як згадує Олександр Кіктенко, компанія зазнала потужного удару, втративши суттєву частину капіталу.

Криза в руки

Ці катаклізми підштовхнули власника швидко перебудувати бізнес-модель. Компанія почала вивчати потреби українського ринку профнастилу та металочерепиці, щоб налагодити торгівлю цією продукцією. Але дуже скоро пан Кіктенко зрозумів, що компанії вигідніше виготовляти її самостійно. “Сталекс” придбав профілюючий станок, на той час він коштував близько $20 тис., рулон металу із покриттям і виготовив першу партію профнастилу для власних потреб. З метою диверсифікації існуючого бізнесу планувалося зайнятися обробкою деревини. Власне, для будівництва пилорамного цеху компанія і взялася за освоєння виробництва профнастилу.

Пилорама так і не була запущена, проте профнастил став якірним продуктом для “Сталекса”. Перший цех займав площу в 1 тис.кв.м, а виробниче обладнання було представлено чотирма лініями для виробництва профнастилу. “Ми розповіли про новий продукт своїм клієнтам та партнерам і запустили його в продаж у 2008 р.”, — згадує Олександр Кіктенко.

З часом компанія обростала штатом співробітників (зараз там працюють близько 450 чоловік), нарощувала виробничі потужності і розширювала товарну лінійку. В 2009 р. освоїла виробництво металочерепиці.

Нині виробничі потужності компанії складаються з шести ліній з виготовлення металочерепиці та 30 станків з виготовлення профнастилу різних геометричних параметрів. Це дозволяє надавати клієнтам максимально широкий асортимент продукції і бути певним законодавцем “моди” в цьому сегменті.

Крім того, компанія працює за прямими контрактами з усіма постачальниками сировини, завдяки чому отримує прийнятну собівартість виробництва готової продукції. Такий підхід дозволяє “Сталексу” максимально завантажувати виробництво і використовувати “ефект масштабу”.

В 2009 р. до компанії приєдналися перші партнери у регіонах, кількість яких зараз налічує більше 350. Також у компанії близько 18 офіційних представництв і вiciм металобаз.

Масштабування

При максимальному завантаженні існуючих виробничих потужностей “Сталекс” може виготовляти щомісяця більше 0,8-1,0 млн кв.м готової продукції. Зараз компанія виробляє до 600 тис.кв.м продукції на місяць. При цьому, враховуючи існуючий попит, підприємство може виробляти і більше — до 700-800 тис.кв.м щомісяця за умови максимального забезпечення сировиною та оптимізації виробничих процесів.

“Протягом останніх років нашою першочерговою задачею було масштабування, — розповідає Олександр Кіктенко, — тому ми активно займалися пошуком і залученням інвестицій, щоб посилити компанію. Більший обсяг бізнесу передбачає також більшу вагу компанії на ринку, більший рівень контактів і зацікавленості інвесторів та партнерів”.

Компанія “Сталекс” планує розширення виробництва і в майбутньому. До кінця року будуть встановлені нові лінії на основному виробничому майданчику в Києві, а у 2018 р. буде розширено асортимент продукції, яка виготовляється у регіонах. Таким чином, виробничі потужності компанії зростуть до більш ніж 1 млн кв.м готової продукції на місяць.

Крім того, за підтримки ЄБРР було розроблено перспективний план розвитку компанії та визначено суму інвестицій на рівні $5-7 млн. При цьому річний дохід від інвестицій оцінюється в 8-12% у валюті. “Ми ведемо діалог із партнерами стосовно інвестицій в нашу компанію, — говорить Олександр Кіктенко. — Це як іноземні інвестори, так і місцеві”.

На шляху до зазначеної мети компанія продовжує інтенсивно розширятися. В 2017 р. було відкрито два регіональних виробництва — в Одесі і Хмельницькому, а до кінця року має відкритися ще одне — в Кременчуці. В цих містах також знаходяться склади компанії, тому логічним виглядає рішення доповнити асортимент представленої продукції власним виробництвом найбільш вживаних продуктів. Додатковою перевагою для клієнтів є суттєве скорочення часу виготовлення замовлень у сезон.

Для збільшення виробничих потужностей передбачається модернізація та будівництво виробництва і у Києві. З цією метою компанія розглядає кілька земельних ділянок в Київській області.

Про майбутнє

Реалізувавши визначену стратегію розвитку, “Сталекс” стане безперечним лідером на українському ринку профнастилу та металочерепиці. Я маю на увазі два напрямки лідерства. Перший стосується високого рівня виробництва, високої якості продукції та сервісу, вигідної логістики, створення найкращих умов для наших клієнтів. Наша ціль на найближчі п’ять років — зайняти 20-25% українського ринку виробів зі сталі з покриттям.

Другий напрямок — розвиток корпоративної культури, персоналу компанії. Тут ми орієнтуємося на найкращі європейські взірці. Ми впевнені, що корпоративна культура з середини компанії передається до наших партнерів, дилерів, а від них — до кінцевого споживача. Ми постійно вдосконалюємося та розвиваємося.

Мотивація залишатись в Україні

Мене мотивує колектив нашої компанії — це однодумці, друзі, партнери. Мотивує також те, що ми вже створили, і те, що плануємо створити. Чи варто говорити про сім’ю і країну, в якій живеш? На мою думку, це найсильніші мотивуючі фактори. Ми постійно відвідуємо наших партнерів і друзів за кордоном, які займаються аналогічним бізнесом, і привозимо звідти натхнення та нові ідеї. Ці нові знання ми застосовуємо в нашій компанії. Що стосується можливої бізнес-еміграції, то я не розглядаю такий варіант. Ми впевнені в тому, що за допомогою партнерів зможемо ефективно розвинути бізнес в Україні.

Як зробити Україну кращою

Щоб якісно змінити Україну, кожен з нас сам має якісно змінюватися. Потрібно показувати одне одному хороші приклади, підтримувати і розуміти одне одного.

Щодо бізнес-клімату, то підприємцям потрібна допомога у вигляді зменшення податкового навантаження, бюрократичних та адміністративних бар’єрів, Впевнений, якби бізнесмени не відволікалися на безліч питань і труднощів, які часто створюються штучно, в тому числі з боку держави, підприємництво в цілому розвивалося б ефективніше, а Україна стала б кращою.

При цьому, незважаючи на всі труднощі, ми залишаємося оптимістами, розвиваємо нашу компанію і ринок в цілому. Я певен, що поруч є бізнесмени, які так само мислять і так само діють. В цьому і полягає краще майбутнє економіки України.

Наталiя Шевченко