“Ми в цій країні вже давно навчилися розвиватися не завдяки, а всупереч”

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Історію бізнесмена Петра Пилипюка можна без перебільшень вважати історією всього українського бізнесу 

Він починав підприємницьку діяльність як звичайний “челночник” — возив споживчі товари і продукти харчування з Польщі в Україну. А потім став регіональним дилером одного з виробників торговельного обладнання. Згодом Петро Пилипюк вклав усі кошти, що в нього були, у власне виробництво. Це був великий ризик, але він пішов на нього і виграв — компанія “Модерн-Експо” визнана світом як один з провідних виробників обладнання для ритейлу.

— Як виникла ідея займатися саме цим видом бізнесу?

— Коли у 1993 р. я закінчив інститут, сама ідея бізнесу, підприємницької діяльності ще проходила своє становлення. Старий радянський уклад було вже зруйновано, а новий тільки народжувався. В мене був вибір, йти працювати за спеціальністю чи спробувати створити якусь власну справу. Було декілька спроб: разом з друзями возив продукти харчування з Польщі, мав досвід пошуку та перепродажу товарів в Україні. Ринок ще не був насичений пропозицією, і така діяльність дозволяла заробляти на життя. Але коли ми розбили машину, якою все це транспортували, то постало питання, чи не слід зайнятися чимось більш прогнозованим і перспективним.

Так я вирішив спробувати себе в зовсім іншій галузі — сфері торговельного обладнання. Адже крамниці тих часів мали досить непривабливий вигляд, і покупці не дуже охоче їх відвідували. Починали з постачання до Луцька скляних торговельних стелажів київського виробництва. Але швидко зрозуміли, що на перепродажу багато не заробиш, а якщо самостійно розробляти і виготовляти таке обладнання, маржа буде більшою. Так у 1994 р. з’явилася компанія “Модерн” зі статутним капіталом у $600 і виробничим цехом в невеликому підвалі. Поступово ми “вибралися” з того підвалу, розширилися, з’явилися нові напрямки. Під брендом “Модерн-Експо” зібралися талановиті люди, талановиті українці. Спочатку метою був вихід на столичний ринок. Зараз ми вже говоримо про світовий рівень компанії, про місію зробити світ краще через зміну рівня ритейлу, для якого ми працюємо.

— Які роки стали для вас переломними, які були найгіршими, а які — найкращими?

— Мені запам’ятався 1997 р., коли було створено українськопольське СП, і ми отримали доступ до європейського досвіду, розширили наші можливості. У 2000 р. “Модерн-Експо” придбала приміщення недобудованого заводу і обладнання для виробництва. Ми ризикували, адже діяли далеко за межами наших фінансових можливостей. Але все вдалося — ми почали випускати продукцію найвищої якості, вона користувалася попитом, ми не встигали виконувати замовлення. Зараз ми маємо вже три заводи. Процес, який почався з віри в те, що ми можемо робити щось класне, триває.

— Що мотивує вас робити бізнес саме в Україні? Адже дуже багато бізнесменів останніми роками покинули країну…

— Нещодавно один відомий бізнесмен теж спитав мене, чому я не виїхав з України. Це здалося мені трохи дивним — я навіть ніколи не думав про це. Я вірю в Україну, дуже її люблю і не хочу втратити шанс збудувати тут сильну країну. Я вірю, що для досягнення успіху не треба кудись їхати.

Зараз в Україні можливостей для успіху значно більші, ніж в сусідніх країнах з жорсткою конкуренцією, — поле для діяльності просто фантастичне. За що не візьмись — всюди є місце для розвитку. Постійно виникають нові й нові потреби ринку.

Днями я пропонував одному IT-спеціалісту зробити на базі нашого підприємства акселератор для розробки інноваційних продуктів для нашого ринку. На жаль, на його думку, конкурувати зі світовими центрами на кшталт “Кремнієвої долини” зараз неможливо. Я вважаю інакше: треба намагатися робити свої подібні центри тяжіння. Тоді знайдуться й інвестиції, й ідеї, й фахівці.

Ми в цій країні вже давно навчилися розвиватися не завдяки, а всупереч. І конкурувати з виробниками інших країн, де є і сприятливий інвестиційний клімат, і підтримка держави.

 “Ми хочемо за п’ять рокiв ввiйти в трiйку лiдерiв виробництва торговельного обладнання у ЄС i стати центром iнновацiй в сферi ритейлу i логiстики”

— Які плани на найближчі п’ять років?

— Перш ніж говорити про плани, давайте визначимося, де ми є зараз. Ми вже маємо офіси та компанії в багатьох країнах ЄС і Близького Сходу. Це дає нам можливість експортувати продукцію в 60 країн, і кількість клієнтів постійно зростає. Загалом група компаній “Модерн-Експо” поєднує близько 3 тис. людей, які повірили в наші цінності.

В найближчій перспективі є плани створення Retail Business Hub, де будуть поєднані вже існуючі сучасні технології з центром інноваційних розробок і навчальним центром. Таким чином, ми зможемо змінювати економічний ландшафт регіону і, взагалі, стати драйвером в нашій галузі. Нам вже вдалося зібрати критичну масу талановитих людей і зробити найкращий технологічний парк галузі в Східній Європі. Тут вже впроваджена філософія Lean (ощадливого виробництва), яка дозволила нам пройти фінансову кризу без надмірних потрясінь.

Таким чином, наші плани не є чимось нездійсненним, вони базуються на розрахунках. Ми хочемо за п’ять років увійти в трійку лідерів виробництва торговельного обладнання у ЄС і стати центром інновацій в сфері ритейлу і логістики.

— До речі, за три з половиною роки в ОАЕ відбудеться Всесвітня виставка EXPO 2020. Ви плануєте виходити на такий рівень?

— Зараз ми вже працюємо над концепцією “Магазин майбутнього”, яку плануємо представити на EXPO 2020. Це буде масштабний проект, який реалізує ціла група інноваційних компаній з усього світу. Я буду дуже задоволений, якщо наші розробки теж будуть використані в цьому проекті.

Михайло Дикаленко