“Треба йти і працювати — нічого складного”

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Випускники Харківського авіаційного інституту Володимир Поперешнюк і В’ячеслав Климов у 2001 р. вирішили створити експрес-доставку національного масштабу

Як кажуть самі засновники “Нова Пошта”, вони мріяли створити український DHL. Бізнесмени швидко зрозуміли, що це була божевільна ідея. Але вони були романтиками й оптимістами і завдяки цьому змогли створити не тільки компанію — лідера вітчизняного ринку експрес-доставки, а й цілий окремий ринок.

— Як виникла ідея створити такий бізнес? Як проходило його становлення?

В’ячеслав Климов: Ми з Володимиром дружимо ще з часів навчання в Харківському авіаційному інституті. Після його закінчення кожен зайнявся своєю справою. Володимир очолив сімейний бізнес з виробництва кондитерських виробів, а я три роки працював авіаційним інженером. Весь цей час ми продовжували спілкуватися, обмінюватися ідеями. Обидва були юними та амбітними, але якщо мене цілком поглинула інженерна кар’єра, то Володимир стояв на передовій бізнесу. Аби розвивати свою справу, йому потрібно було налагодити збут товару по Україні.

У підприємства було два виходи:або створювати власну логістику, або витрачатися на оренду машин. Я дуже добре пам’ятаю, як влітку 2001 р. Володимир мені подзвонив. Говорив про те, що в Україні немає ринку логістичних послуг як такого. Наприкінці розмови запропонував: “Давай що-небудь придумаємо”. І ми стали збирати інформацію, ділитися думками, спілкуватися зі знайомими. У нас були друзі, які займалися дистрибуцією фармацевтичних виробів. Вони щоранку зустрічали в Полтаві пасажирські поїзди з посилками з Києва, які потім розвозили по аптеках. Ще один знайомий працював у міжнародній логістичній компанії і поділився азами того, як цей сервіс надають світові гранди.

Ось так під час пошуку рішення для бізнес-задачі Володимира у нас з’явилася ідея створити новий ринок, почати надавати послугу експрес-доставки самим. У Володимира був на той момент трирічний досвід в бізнесі, у мене — нульовий, але я це компенсував здоровим глуздом, інженерно-математичним мисленням, амбіціями.

Володимир Поперешнюк: Ідею підживлювали два джерела. По-перше, необхідність експрес-доставки для українського бізнесу. По-друге, постало питання: чому в усьому світі приватні компанії успішно займаються експрес-доставкою, а в Україні таких немає?

— Які основні етапи становлення вашої компанії ви б виділили, які були найскладнішими?

В.П.: Нашій компанії скоро виповниться 17 років, і ми розділили б її історію на дві восьмирічки. Першу — з 2001 р. по 2008 р. — назвали б “Народження і загартування”, другу — з 2009 р. по 2016 р. — “Бурхливе зростання”.

Перший етап починався практично без інвестицій: перші півроку ми вкладали в компанію по $1 тис. на місяць. Ці гроші ми отримали як передоплату за майбутні послуги. Припав наш перший етап саме на період бурхливого зростання української економіки, який тривав до кризи 2008 р. Незважаючи на загальний економічний підйом, для нас цей етап був дуже важким, це були роки безгрошів’я, пошуку шляху. Але за цей час ми навчилися працювати, і початок світової фінансової кризи лише підштовхнув нас до подальшого розвитку.

Другий етап, хоч і починався під час загальносвітового і українського економічного занепаду, для нас став знаковим. Ми щороку зростали на 50-100%: розширювали мережу, відкривали нові напрямки, пропонували нові продукти. Постійно рухалися, щоб досягти більшого, і тепер можемо сміливо говорити, що в нашій роботі почався новий етап — “Дорослішання”. Ми з просто великої компанії хочемо вирости у величну. Ми хочемо стати кращими і для наших клієнтів, і для нашої команди.

— Велична в сенсі міжнародна?

В.П.: В тому числі й міжнародна. Коли ми говоримо про міжнародну діяльність, то маємо на увазі роботу в інших країнах. Ми в цьому напрямку розвиваємося, у компанії “Нова Пошта” є представництва в Грузії та Молдові. Втім, основний акцент — на українському ринку і на транскордонній доставці, яка зв’язує українських клієнтів з усім світом. Та відкриття нових представницьких офісів за кордоном не є зараз пріоритетом для нас.

В.К.: Для мене велична компанія — це та, яка прекрасно управляється, робота в якій для команди — це предмет гордості. Це компанія, яку люблять клієнти, спочатку на раціональному рівні, за те, що ми даємо можливість працювати їх бізнесу, а потім і на емоційному, коли бренд стає улюбленим. Величною компанією можуть пишатися і власники, і Україна, коли будь-який наш співвітчизник може похвалитися, що в його країні працює така компанія. Наприклад, “Нова Пошта” відкрила шлях до розвитку на українському ринку електронної комерції, що демонструє один із найшвидших темпів росту в Європі. В цій галузі ми змінили ландшафт української економіки. І мені б хотілося здійснити подібні зміни і в інших сферах, дати поштовх до розвитку іншим ринкам і виробництвам.

— Що мотивує вас залишатися і працювати в Україні? Чи були думки виїхати з країни?

В.П.: Такі думки час від часу можуть з’являтися в будь-якої людини, що живе в Україні. Потрясіння, що охоплюють країну і бізнес, відбуваються тут нерідко. Але, по-перше, на наш погляд, Україна має величезний потенціал, і по-друге, лишається ще багато незавершеної роботи. Тому можна сказати, що думки виїхати з країни над нами не тяжіють. Ми твердо вирішили, що будемо розвиватися в Україні, поки у нас буде можливість це робити.

В.К.: В лютому 2014 р. я полетів на зустріч з нашими німецькими колегами, але страйк авіакомпанії Lufthansa завадив поверненню в той же день. Та коли я повернувся, в країні вже не було Януковича. Ось так можна поїхати, хоч і на один день, а повернутися до зовсім іншої країни (всміхається).

Так, за час існування компанії “Нова Пошта” було достатньо криз, які загрожували не тільки бізнесу, а й особистій безпеці. І, думаю, кожен бізнесмен у такі часи думає про себе і свою родину. Та це завжди були такі міркування, як: відвезу дружину і дітей в безпечне місце, а сам повернуся і буду захищати бізнес. УК риму нас повністю розграбували мародери і ФСБ, в Донбасі ми встигли врятувати тільки посилки клієнтів. І цей досвід нас навчив: щоб не втратити компанію, треба боротися. Повторюся: Україна має колосальний потенціал. Це велика країна з багатомільйонним цивілізованим та волелюбним народом, який хоче розвиватися і споживати. Тому будь-яка індустрія в цій країні — чисте поле. Крім того, у нас є 17 років досвіду з ведення бізнесу в цій країні, ми знаємо те, чого не можуть знати ті, хто тільки приходить сюди. Тому ми вважаємо цей ринок рідним, його тут сформували ми, і ми продовжимо працювати. Це країна, де ми можемо зробити свій внесок, де ми можемо щось змінити, тому ми тут залишаємось.

— Часто виникали загрози втратити бізнес?

В.П.: Загроза, що держава завадить вести бізнес, залишається завжди. Найсерйозніша ситуація для нашої компанії була в 2012 р. Зараз подібні небезпеки ми стали відчувати менше. Але не можна сказати, що бізнес в Україні може спокійно розвиватися, нічого не побоюючись.

— Якими ви бачите свій бізнес і майбутнє України через п’ять років?

В.К.: Історія показує, що Україна стрибає з кризи в кризу. Дуже хочеться сподіватися, що цикл криз закінчився, і далі буде тільки поступовий розвиток. Перед нами буде ще багато викликів, але я впевнений, що ми вже перебуваємо на шляху, що виведе країну в цивілізований світ. З цього формується і бачення компанії “Нова Пошта”. Ми хочемо вирішувати будь-які логістичні задачі наших клієнтів. Для цього в нас є величезний ринок, маса інструментів і сервісів, які нам ще належить впровадити. Тому розвиток “Нова Пошта” гарантовано не тільки на п’ять, а й на десять і більше років. Причому такими ж темпами, якими вона розвивалася в останні роки.

В.П.: Звичайно, п’яти років Україні не вистачить, щоб стати розвиненою, багатою, цивілізованою країною. Але я бачу, як зараз розвиваються люди. Я знаю, що Україна — країна підприємців, тут динамічно розвивається малий і середній бізнес. Упевнений, що впродовж цих п’яти років тисячі підприємств підуть далеко вперед. Саме вони є запорукою прогресу і розвитку країни.

Процеси в “Нова Пошта” за п’ять років я бачу автоматизованими і роботизованими — ми вже зараз рухаємось у цьому напрямку, а також прагнемо покращувати управлінські процеси в компанії.

“Якщо кожен пiдприємець буде думати про успiх свого бiзнесу, а кожен громадянин — яке прiзвище i чому вiн позначає у виборчому бюлетенi, в Українi буде все добре”

— Що ви побажали б іншим бізнесменам? Як зробити Україну кращою?

В.П.: Не зупинятися, робити свою справу, залишатися амбітними. Потрібно усвідомлювати, що саме зараз — найкращий час для накопичення капіталу, створення і зміцнення сімейних бізнесів, формування перших поколінь підприємців, таких необхідних нашій новій державі. Треба йти і працювати — нічого складного.

В.К.: Якщо кожен підприємець буде думати про успіх свого бізнесу, а кожен громадянин — яке прізвище і чому він позначає у виборчому бюлетені, в Україні буде все добре. Підприємцям я побажав би залишатися стійкими. Саме у тому, щоб вирішувати складні проблеми, ми з Володимиром досі знаходимо енергію, бо знаємо, що киснути з будьякого приводу не варто. Якщо стійко боротися і вирішувати проблеми, успіх не забариться. Як сказав Володимир, не можна зупинятися, в жодному разі не варто допускати зверхності і вважати, що ти вже виграв. Іноді хочеться відсвяткувати якусь перемогу келихом шампанського, але наступного ранку треба знову братися за роботу. Треба завжди бути самокритичним — це такий собі запобіжник, що залишає підприємця голодним до нових звершень.

Алла Силивончик