“Ми повернемо українських вчених на батьківщину”

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Віталій Ільченко,
власник і генеральний директор групи компаній “Укравіт”

Власник і керівник групи компаній “УКРАВІТ”, що стала першим в Україні виробником хімічних засобів захисту рослин, ніколи не уявляв свій бізнес поза межами держави.

Тут його тримають згуртована команда і величезний нереалізований потенціал України

Віталій Ільченко
42 роки
Власник групи компаній “УКРАВІТ”
В бізнесі з 1999 р. Заснував першу в Україні компанію з виробництва хімічних засобів для захисту рослин. Нинішня доля компанії “УКРАВІТ” на ринку засобів захисту рослин і мікродобрив складає 9%

— Як виникла ідея і проходило становлення вашого бізнесу?
— Ідея була, скоріше, займатися улюб­леною справою. Підприємницьку діяльність ми почали в 1999 р. з дистрибуції препаратів проти побутових шкідників.

На певному етапі ми зрозуміли, що деякі препарати, наприклад родентициди (призначені для знищення гризунів), які продаються у вигляді обробленого зерна, недоцільно імпортувати. Так виникла ідея розпочати виробництво цієї групи товарів в Україні.

Проте, коли ми зайнялися виготовленням родентицидів (в 2002 р.), стало зрозуміло, що компанія не може розвиватися, виробляючи лише один вид продукції. Адже для цього інвестор створює промислову ін­фраструктуру, винаймає персонал, розширює географію збуту, тому ці потужності потрібно ефективно завантажувати.

Ми поступово розширювали асортимент нашої продукції, замінюючи імпортні позиції препаратами вітчизняного виробництва.

У 2004 р. ми зареєстрували свої перші хімічні засоби для захисту рослин, а за рік компанія виготовила вже близько 100 т цієї продукції. На той час наша лінійка нараховувала до 20 назв продуктів, а зараз їх вже 145.

— Які періоди були найскладнішими і чому?
— Найскладніший період припав на 2010-2013 рр. Саме тоді, через тиск на бізнес, українським підприємцям найтяжче було розвиватися. Я б навіть сказав, що ці роки фактично призупинили наш розвиток.

— Які періоди були знаковими для розвитку компанії?
— Відзначу два періоди. Перший — 2004-2005 рр., коли відбулися позитивні зміни в країні. Вони надихнули нас і дали своєрідний поштовх до активного розвитку.

Ми почали суттєво розширювати бізнес — освоїли випуск препаратів для агрохімії, почали активно розвивати фабрику агрохімікатів в Черкасах.

Другий період припав на 2007 р. — початок 2008 р., коли працювала фінансова система і кредити були доступні для підприємців.

Для українського бізнесу це були “золоті роки”. Наша компанія здійснила другий значущий крок — ми інвестували у виробництво, інтенсивно нарощували потужності і розширювали лінійку продукції.

Зараз наша промислова площадка займає 8 га, а наступного року ми розпочинаємо реалізацію великого проекту — сучасного біотехнологічного агроіндустріального парку площею близько 50 га в м.Черкаси.

Там у форматі Кремнієвої долини буде працювати науково-дослідний центр, куди ми плануємо залучати іноземних та українських вчених. Вони будуть розвивати вітчизняний аграрний сектор.

Причому цей розвиток передбачає не лише наукові розробки задля збільшення вро­жаїв сільськогосподарських культур, а й розробки в сегменті подальшої глибокої переробки цієї продукції. В результаті це дозволить створювати товари з високою доданою вартістю.

Тобто країна почне відходити від експорту сировини і переходити на експорт високотехнологічної продукції. В цьому наше пріоритетне
завдання.

— Нещодавно “УКРАВІТ” стала співвласником Chemical Elements Ukraine. З якою метою?
— Партнерство з Chemical Elements Ukraine абсолютно збігається з основ­ною ідеєю нашого біотехнологічного індустріального парку. Фактично ми даємо можливості іншим компаніям розвиватися, інвестуючи в них свої капітал та досвід.

Більше того, подібне об’єднання компаній, які працюють у різних сегментах хімічної галузі, доповнює одна одну. Це дозволяє мислити глобальніше, зміцнювати свої позиції в різних напрямках і разом створювати цікаві технологічні продукти.

Тобто разом ми швидше зможемо досягти поставлених цілей. Подібні об’єднання працюють за формулою “1+1=3”.

— Чи планується розширення виробничих потужностей компанії?
— Звісно, ми не стоїмо на місці. Вся наша команда працює над тим, щоб йти в ногу з новими технологіями, які постійно змінюються.

Наступного року ми плануємо відкрити сьомий виробничий корпус нашого підприємства в Черкасах. Це дозволить збільшити виробничі потужності з нинішніх 8 тис.т до 12 тис.т продукції на рік.

Ми вже дійшли до тієї межі, коли ринковий попит значно перевищує наші виробничі можливості. А з відкриттям нового корпусу ми зможемо освоїти виробництво нових продуктів і значно наростити наші продажі в Україні та вийти на нові ринки збуту. Для активного виходу за кордон нам просто не вистачає потужностей.

— Які країни найперспективніші для експорту?
— Інтерес до нашої продукції ми спостерігаємо з боку країн Близького Сходу, Середньої Азії та Африки. Наразі ведемо переговори із багатьма країнами, навіть деякі країни Європейського Союзу зацікавлені у спів­праці з нами.


— Що мотивує вас залишатися і працювати в Україні? Чи планували виїхати з країни і чому залишились?
— Мотивує залишатися та працювати в Україні наша команда. Всі люди в колективі дуже ідейні і всі мають натхнення розвиватися. Більше того, я ніколи не допускав навіть думки, щоб виїхати з країни.

Коли все вдало складається в Україні, коли сформований професійний колектив, то немає потреби їхати працювати за кордон. В Україні ми бачимо великий нереалізований потенціал.

— Яким ви бачите свій бізнес за п’ять років?
— Через п’ять років ми бачимо “УКРАВІТ” успішною і відомою світовою компанією з оборотом більше $100 млн на рік (в 2017 р. оборот компанії складе $40 млн).

Якщо зараз доля нашої компанії на українському ринку пестицидів і мікродобрив складає близько 9%, то за п’ять років вона сягне понад 20%.

Наразі нас знають не лише в Грузії і Молдові, куди ми поставляємо свою продукцію, а й в інших країнах. До нас постійно приїжджають делегації з Євросоюзу та далекого зарубіжжя з метою налагодження співпраці. Ми значно розширимо нашу присутність за кордоном.

Крім того, “УКРАВІТ” стане одним із осередків розвитку науки і поверне українських вчених на Батьківщину. А також залучить до наукових розробок закордонних вчених.

— Якою буде Україна через п’ять років?
— Це буде країна, яка інтенсивно і якісно змінюється. Зараз змінюються самі бізнесмени, які до цього працювали в тіні, адже вони нареш­ті зрозуміли, що через свою “сірість” втрачають позиції на ринках збуту.

Натомість “білі” компанії розвиваються пришвидшеними темпами, адже їм легше отримати кредити чи залучити зовнішні інвестиції. Такі компанії мають гарантований попит на зовнішніх ринках збуту, оскільки закордонним партнерам зрозумілі їхня корпоративна політика, а також походження та якість продукції.

Думаю, що за п’ять років в Україні буде багато успішних проектів, які посилять вітчизняну економіку і зроб­лять її відомою на світових ринках. Україна перестане бути сировинним додатком світу.

— Якби вам запропонували змінити минуле, яку нішу ви обрали б й що зробили б інакше?
— На початку підприємницької діяль­ності у мене була ідея займатись фармацевтикою. Проте я цілком задоволений, що займаюся виробницт­вом “ліків для рослин” і наша компанія успішно розвивається в цьому напрямку.

Наразі у фармацевтичний бізнес зай­ти важче, проте ця ніша залишається одним із напрямків, яким ми плануємо займатися найближчим часом.

— Як зробити бізнес-клімат в Украї­ні привабливішим?
— По-перше, треба значно спростити податкову систему (зараз вона складна для адміністрування). А також полегшити податкове навантаження для бізнесу.

Якщо немає грошей на доступні кредити для підприємців, то дайте можливість бізнесу розвиватися за рахунок низьких податків. І зробити це потрібно не для конкретних проектів чи пріоритетних галузей, а для всіх виробничих підприємств без винятку.

По-друге, потрібно удосконалювати освітні програми. А саме разом з діючим бізнесом допомагати нау­ковим установам готувати потрібних ринку фахівців.

По-третє, необхідно залучати талановиту молодь, яка має бажання якісно змінювати країну, до участі в роботі обласних, районних і міських держадміністрацій. При владі має бути проактивна молодь, яка змінюватиме бізнес-середовище на краще для всіх.

Така молодь вже є, і їй треба дати можливість реалізовуватися в політиці. Я впевнений, поки в Україні не сформується нова політична еліта, важко буде змінити країну на краще.

Наталія Шевченко