“Зелене світло малому і середньому бізнесу вже не погасять, він свої права відстоїть”

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Тетяна Абрамова,
співзасновник RITO Group

 

Тетяна Абрамова — приклад бізнесвумен, що не побоялася розпочати власну справу з чистого аркуша і успішно розвивати його впродовж 25 років. Вона визнає, що часто долати кризи й труднощі допомогло те, що не було повного усвідомлення існуючих на ринку меж та шаблонів.

“Бачу мету — не бачу перешкод” — ось рецепт успіху від пані Абрамової. Звичайно, знадобився не один рік для того, аби створити сучасну виробничу базу, збудувати власну фабрику трикотажного одягу, вийти на зовнішні ринки.

Проте зараз компанія працює на надсучасних японських та німецьких в’язальних машинах з програмним управлінням, що дозволяє створювати колекції одягу, які не поступаються кращим зразкам європейського стилю.

Про RITO вже говорять як про законодавця української моди на трикотажні вироби. Свої колекції Модний дім презентує на prêt-à-porter Ukrainian Fashion Week. Проте на цьому RITO Group зупинятися не планує й активно працює над розширенням своєї присутності на зовнішніх ринках

Тетяна Абрамова
53 роки
Співзасновник RITO Group
Компанія заснована у 1991 р.
У 1995 р. з’явився перший магазин “RITO” в Києві.
За 24 роки RITO стала лідером у виробництві трикотажного одягу в Україні і одним з кращих “трикотажних” брендів в Європі.
Продукція RITO представлена в Литві (Вільнюс), Чехії, Канаді (Торонто). У найближчому майбутньому планується відкриття магазину в Копенгагені

— Як виникла ідея і проходило становлення вашого бізнесу?
— Напевно, ідея будь-якого бізнесу починається з дефіциту продукту або послуги, коли вам чогось не вистачає. Так було і в нас, коли 25 років тому ми зрозуміли, що нам не вистачає гарного одягу, який ми хотіли носити.

Як кажуть, “якщо немає роботи — придумай її”, так і тут, якщо немає товару — створи його сам. Спочатку ця ідея була чимось з галузі фантастики: ми хотіли створити відомий бренд красивого одягу і одягати українок, враховуючи той факт, що у виробництві трикотажу я не розуміла абсолютно нічого.

Це, напевно, і було моє щастя. Якби я знала, наскільки буде складно, мене б це, мабуть, зупинило. Тоді ж склалась ситуація на кшталт “бачу ціль — не бачу перешкод”. В нас не було шаблонів і меж, тому і вийшло.

— Які періоди були найскладнішими і чому? Коли було найбільше можливостей розвитку і як був використаний потенціал ринку?
— Бізнес — це така ж жива субстанція, як і людина, тому найскладнішим, напевно, був період формування, дорослішання, коли ти закладаєш правильні цінності, коли настроюєш свою команду і даєш їй правильні орієнтири. Коли є надійний фундамент, можна будувати будинок будь-якої поверховості. Саме цей, перший період був складним, але він був і цікавим.

А можливості є завжди, вони завж­ди різні. Коли ми створювали наш бізнес, у ринку був один потенціал. Зараз вже з’являються можливості виходу на експорт. Іноді виробники не хочуть або бояться виходити на зовнішні ринки — це неправильно.

Всюди живуть однакові жінки, які однаково хочуть одягатися зі смаком. Хіба що кольори можуть любити різні. Мені здається, для можливостей немає обмежень, все тільки в нашій голові.

— Який рік запам’ятався найбільше і став особливим для вашого бізнесу? Які знакові роки розвитку?
— Найважливіший рік — це, звичайно, перший, коли прийшла ідея і ми почали її втілювати. Потім один зі значимих періодів — це рік, коли будувалась фабрика, потім — рік відкриття магазину. Все це дуже важливі моменти, як і у людини, коли та вперше йде до школи, поступає на роботу... Не можна обрати один.

— Що мотивує вас залишатися і працювати в Україні? Чи планували виїхати з країни і чому залишились?
— Ну це ж наша Батьківщина. Є хороше прислів’я: “Де народився, там и згодився”. Тому коли хтось говорить, що в Україні складно працювати, то я скажу, що складно скрізь.

Коли ми прийшли в країни Балтії, виявили, що там далеко не низькі відсотки податків; лише здалеку може здатись, що десь краще. Так, у нас нелегко, але у нас можна і потрібно працювати.

І потім, це ж наша ментальність, культура — це речі, які ти ввібрав з молоком матері. Це твоя країна, і замість тебе будувати її ніхто не буде. Це не просто слова, це моя громадянська позиція.

Ми — представники середнього бізнесу, і наше завдання відкривати Україну світові.

Виїхати не планувала НІКОЛИ!

— Якими ви бачите свій бізнес і  Україну через п’ять років?
— Якщо чесно, я не дуже люб­лю загадувати. Зараз є мрія, до якої ми рухаємося, але наскільки швидко — оцінити важко, адже ми так само залежимо від загального стану економіки. Я можу сказати одне: однозначно буде краще і буде більше. Зараз ми запускаємо чоловічу лінію, у нас є лінія люксова, є жіноча, дитяча, для будинку.

Світ такий великий, і ми хочемо, щоб більше людей в ньому дізналися про RITO, тому я на 100% впевнена, що за п’ять років в нашому портфелі буде набагато більше країн, де носитимуть одяг RITO і “Made in Ukraine”.

А що стосується бізнесу в Україні загалом, то існують об’єктивні економічні закони, які, як би ми не намагалися уникнути цього, все одно на нас впливають. У всьому світі малий і середній бізнес рулить і створює багато в чому основу економіки, тому ми не можемо бути винятком, і ми, безумовно, досягнемо успіху.

Мені здається, що зараз зелене світло малому і середньому бізнесу вже не погасять, він свої права відстоїть.

— Якби вам запропонували змінити минуле, яку нішу ви обрали б і що зробили б інакше? Які ще проекти плануєте реалізувати на бізнес-мапі України?
— Міняти нічого не хотіла б. Будь-який досвід робить нас сильнішими. Звичайно, якщо озирнутися на 25 років… Я дивуюсь тому, наскільки було складно.

Але завдяки тим складностям ми стали тим, ким ми стали, і наші помилки — це ж наш досвід. Говорити “якби...” — ні, це не працює. Що стосується розвит­ку бізнесу, то Україна для нас є і залишатиметеся пріоритетним ринком, але не менш цікавим є експорт. Зараз ми активно працюємо над виходом на нові європейські ринки.

Анастасiя Галущенко