Територія щастя

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Мар’яна Савка,
співзасновник і головний редактор “Видавництва Старого Лева”

Творча і незвичайна Мар’яна Савка заснувала видавничий бізнес на початку 2000-х років. Зараз вона зізнається, що багато в чому це була авантюра: власних коштів і управлінського досвіду було замало, та перемогли натхнення і бажання своєю справою змінювати реальність. 

Через 17 років Мар’яна читає лекції і відповідає студентам на запитання щодо своєї справи, що видавничим бізнесом варто займатись тоді, коли віриш у власну унікальність і не йдеш вторинним шляхом “злизування” чиєїсь моделі. Про справу життя, натхнення, цінності і безцінну команду Мар’яна Савка розповіла БІЗНЕСу.

Мар’яна Савка
44 роки

Співзасновник і головний редактор “Видавництва Старого Лева”
ВСЛ — одне з найбільших та найактивніших українських видавництв, засноване в 2001 р. у Львові.
Місія ВСЛ: разом з книгою змінювати суспільство.

Про справу життя

Для мене це справа життя, і за будь-яких обставин я не залишу “Видавництво Старого Лева”.
Разом з Юрієм Чопиком ми зас­нували видавництво, бо в нас було бажання бути самим собі господарями. Ми починали з нуля, і це була велика авантюра.

Та, як першопрохідці, ми мали аванс початківців. Коли видавали нашу першу книжку і потрібні були кошти, ми звернулися до компанії “Львівські дріжджі”, інтуї­тивно натиснули на всі правильні точки, переконали інвестувати і згодом отримали потрібні тоді кошти. Добре пам’ятаю, як великі мережі казали нам: підростіть, щоб у вас було більше книжок, тоді будемо працювати.

Ми починали з того, що вигадали легенду Старого Лева. Він має шанс дожити до глибокої старості та передати свій досвід. Це патрон нашого міста, воно є для всієї країни. Ми не просто робимо книжки, ми створюємо довкола цього містерію. У нас є бутиковість, атмосфера, монобрендовість, книгарня-кав’ярня.


Про бізнес

Дуже складно навчити когось бізнесу. Це те, що я називаю метафізикою бізнесу, щасливим збігом обставин, любов’ю та бажанням.

Про репутацію

Ми дбали про свою репутацію і ніколи не втягувались у скандали, адже розуміли — у цьому немає позитиву. Репутаційний капітал на нашому ринку дуже важливий, він працює на нас і допомагає у придбанні прав на видавництво книг. Якщо ти з кимось був нечесним, це ней­мовірно швидко стає відомим усім.

Один такий випадок може закрити усі двері. Я дуже тішуся, коли спостерігаю за роботою нашого менеджера з прав, — має свій власний напрацьований кодекс взаємовідносин.

Про синергію та щирість

В одній людині ніколи не може вміститись стільки інтересів, скільки в колективі людей. Людина має випромінювати певну емпатію, бути достатньо креа­тивною та брати на себе відповідальність. Важливим є розуміння, що ти мусиш ділитися. Лише людина, яка готова ділитися, легко віддає і відпускає, може отримати значно більше і легше.

Про песимізм

Скаржитись — це поганий тон. Від того нічого не зміниться і не зробить тебе сильнішим. Жити потрібно із задоволенням. Тому так важливо не мати за собою парашутів із образ та гніву.

Про колектив і територію щастя

Я захоплююся нашими працівниками. Ми часто збираємось в незвичайних форматах, я легко йду на різноманітні експерименти. У нас дуже творчий колектив — поети, філософи, марафонці, спортсмени, інтелектуали. Знання кожного збагачують усіх та допомагають.

Це дуже важлива частина нашого успіху — все будується на ставленні один до одного, на любові всередині. Рівень нашої корпоративної культури є дуже високим. Ми проводимо на роботі значну частину свого часу, а завдяки хорошому колективу і добрим стосункам витворюємо власну територію щастя.

Про цінності

У мене давно з’явилося розуміння, що мій бізнес — це моя територія щастя. Це справа, яка дає колосальну енергію і любов. Це не просто робота — зробити книжки, продати і отримати нагороду. Це — неймовірна система повільних кроків змін. І це дуже правильний шлях змін в суспільстві.

“Видавництво Старого Лева” — це спільнота людей, що мають певні цінності. Це дуже відповідально, особливо коли ти відчуваєш, що ти є формотворцем цих цінностей і не маєш права схибити. Цей рівень якості поширюється на багато процесів. “ВСЛ” — це великий магніт, і до нього тягнуться найкращі.

У нас практично немає ротації персоналу. Зараз працівники “ВСЛ” — це люди з високим рівнем освіти, більшість наших продавців за освітою філософи. В мене є розуміння того, що цей бізнес більший за мене, що я — лише маленька його частинка.

Про зміни і стратегію

2012 р. став переломним з приходом на посаду директора видавництва Миколи Шейка. Нам бракувало професійного управлінця. Я можу бути натхненням, але в мене мало вмінь управлінських. Ми об’єднали досвід і зусилля, залучили в компанію молодих людей на стратегічні напрямки.

У 2013 р. ми провели першу стратегічну сесію, нас було 10 працівників, і почали думати, чого хочемо. Напланували на п’ять років, та виконали заплановане за два роки.

Потім зрозуміли, що таке криза зростання і що потрібна нова стратегія. Ми залучили всю команду, розбирали ситуацію, в якій знаходились, досліджували ринок і думали, що потрібно на наступні п’ять років.

Про невдачі

Наші невдачі часто стають майданчиком для розвитку багатьох напрямків. Найсерйознішою стала криза 2008 р.: склади були заповнені, продажі зупинились, і здавалось, що ми у пастці. Проте нам вдалося знайти інвесторів, потім звикнути до партнерства і опанувати нові навички.

Про віру

Ми хочемо створювати таку модель українського бізнесу, яка була б успішною та слугувала би прикладом для інших компаній. Ми віримо в успіх, адже знаємо, що тут можна створити таку компанію, яка одночасно буде і територією щастя, і прикладом успіху, і взірцем для інших. Ми віримо, що змінюємо реальність.

Ми хочемо бути компанією, яку знають у світі. І ми маємо говорити всьому світу, що український видавничий бізнес є професійним та відкритим до комунікацій. Ми хочемо створювати особливий творчий контент, наповнений сильними ідеями.

Олена Мошенець