Хлопчики за викликом: обшуки в харківській компанії мають ознаки замовних

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

У ТРЦ «Французький бульвар» — другі в цьому році обшуки. Власники говорять про рейдерську атаку 

В Харкові 13 травня пройшли обшуки в офісі компанії «Аксіома», що володіє відомим ТРЦ «Французький бульвар». Обшуки проводили співробітники Головного слідчого управління Національної поліції України на підставі рішення судді Печерського районного суду міста Києва.

У рішенні передбачено вилучення документів, печаток, комп'ютерної техніки. Крім того, обшуки проводилися в квартирах менеджерів компанії. Керівництво «Аксіоми» і ТРЦ «Французький бульвар» вважає, що це спроба тиску на бізнес.

«Відбулася чергова подія, яку можна кваліфікувати як частину дій, спрямованих на рейдерське захоплення ТРЦ «Французький бульвар». Це вже другий раз за два місяці: 6 березня обшуки проводили за 10 адресами, в тому числі в офісі та за місцями проживання засновників і співробітників компанії «Аксіома». Всі ці дії носять явно замовний характер, і ми розуміємо, хто за цим стоїть», — повідомляє в своєму прес-релізі компанія «Аксіома».

Правовою підставою для обшуків, як і два місяці тому, стала заява номінальної співвласниці Ганни Киприч щодо невиплати їй дивідендів. Директор компанії Ігор Сбітнєв вважає, що за Киприч стоїть кінцевий бенефіціар — харківський бізнесмен, екс-депутат міської ради Олександр Гринько. Саме він, на думку Сбитнєва, намагається здійснити рейдерське захоплення компанії.

«Після тих обшуків і вилучень ми змушені були купити нову техніку, переустановили програми бухобліку, заново налагодили всі процеси, і тепер — постанова, що дозволяє все це знову вилучати. Я не бачу в цьому ніякого іншого сенсу, крім як паралізувати діяльність компанії», — пояснює бізнесмен.

За словами пана Сбітнєва ТРЦ «Французький бульвар» будували «з нуля», на позикові кошти, а окупність такого проекту настане в кращому випадку через 10 років після відкриття. Весь дохід компанії йде на обслуговування боргу та розвиток, а дивіденди не отримував і не отримує ніхто, включаючи Киприч.

Незважаючи на те, що Киприч звернулася із заявою до господарського суду, паралельно правоохоронні органи починають кримінальне провадження, зазначає Інна Тецька, адвокат Адвокатського об'єднання Barristers, що представляє інтереси засновників «Аксіоми».

«Заявниця вимагає в суді захисту господарських інтересів, при цьому справа порушується за ст. ч. 5 ст. 191 КК України, проводяться обшуки в квартирах керівників компанії в присутності літніх батьків і маленьких дітей. Це невідповідні дії з боку поліції, а рішення Печерського суду викликають питання не перший раз», — вважає Тецька.

При цьому перелік вилучення дуже великий, зазначає адвокат. Це печатки, бланки, комп'ютери, ноутбуки, телефони, сім-карти, акти виконаних робіт, оптичні та паперові носії інформації, банківські виписки, договори з підрядниками, первинна документація підприємства. Загалом все, від чого залежить його господарська діяльність.

«Дуже багато питань виникає у цій ситуації. У постанови суду немає терміну дії. Нікого із засновників на допит не викликали. Є ряд рішень суду щодо тимчасового доступу до документів, і вони нами виконувалися. Дивно і те, що обшуком керує слідчий слідчого відділу Мукачівського управління поліції Закарпатській області. Яке він має відношення до справи харківської фірми, яким займається київський суд, незрозуміло», — пояснює адвокат.

Сбітнєв вважає, що кінцевою метою атаки на «Аксіому» є насправді не виплата дивідендів пані Киприч, а доведення успішного бізнесу до збиткового стану і подальшого рейдерського захоплення, як припускає директор «Французького бульвару», з боку Гринько.

Не зважуючи на те, хто дійсно винен у ситуацій, БІЗНЕС, з огляду на свій досвід, бачить явні ознаки замовних обшуків. По справі не було проведено допитів та аудиту, обшуки були проведені слідчими іншої територіальної підслідності. Також були вилучені печатки та документи, за допомогою яких можна підробити установчі документи підприємства.

Очевидно, що є господарський спір між засновниками/бенефіціарами. Такі спори мають вирішуватися або у господарському суді, або за столом переговорів. Але в Україні, нажаль, поширене застосування цілого спектру деструктивних для обох сторін конфлікту практик. Використання тиску з боку силових органів – один з них. Коли правоохоронці замість того, щоб ловити злочинців, заробляють на послугах, які надають стороні бізнесового конфлікту.

З огляду на вихід справи  з ТРЦ «Француський бульвар» в публічну площину сподіваємося, що ситуація зміниться в більш цивілізоване русло. Так чи інакше, БІЗНЕС слідкує за ситуацією.