Було ваше, стане наше. Як ФГВФО хоче присвоїти і кошти, і квартиру власниці ТОВ "Аеролакс"

Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Поки звідусіль чути, що рейдерства в Україні стає все менше, що вже зараз створюються сприятливі для іноземних інвестицій умови, поки на міжнародних самітах з’їдаються сотні дорогих канапе, підписуються і даруються один одному достойні книги, ведуться розмови про щастя, у цей самий момент черговий представник українського середнього бізнесу, який роками чесно сплачував податки до бюджету, створював робочі місця, цей український бізнесмен безжально і цинічно розпатрується, як лосось у період нересту, представниками української державної бюрократичної системи, яка не тільки не захищає його інтереси, але й не виконує рішення суду.

Марія Цихоцька – отакий середній підприємець, у 1997 році створила ТОВ "Аеролакс" – компанію, яка ось уже 22 роки, справно здійснює податкові відрахування, забезпечує соціальну сферу, створює позитивну репутацію країні, в якій працює.

На початку двохтисячних Марія Цихоцька мала таку необачність, як розпочати працювати з ПАТ "Банк Богуслав", саме у ньому підприємець мала рахунки, на яких тримала зароблені підприємством кошти. Маючи на меті й далі розвивати власний бізнес, Марія Цихоцька та члени її родини вирішили укласти генеральний кредитний договір між ТОВ "Аеролакс" та ПАТ "Банк Богуслав" загальним лімітом кредитної лінії у сумі 310 000,00 грн та іпотечний договір від 23.07.2013 року. Згідно з договором, банку було передано під заставу власну житлову двокімнатну квартиру в Києві.

На виконання вказаного генерального кредитного договору, 06.06.2017 р. між ТОВ "Аеролакс" та АТ "Банк Богуслав" був укладений кредитний договір, за яким банк відкрив ТОВ "Аеролакс" відновлювальну відкличну кредитну лінію у гривні із загальним лімітом – 710 000,00.

Станом на 06.11.2017 р. на рахунках ТОВ "Аеролакс", відкритих в ПАТ "Банк Богуслав" обліковувалися грошові кошти в загальній сумі 338 432,21 грн.

Станом на 05.12.2017 р. розмір заборгованості ТОВ "Аеролакс" перед банком за кредитним договором, складав 339 329,33 грн, з яких 332 672,83 грн – тіло кредиту,  6 656,50 грн – відсотки.

Плануючи закрити існуючий кредит, що є цілком прийнятною і законною практикою, банку було запропоновано провести зарахування однорідних вимог. Однак банк у даній пропозиції відмовив.

Не погоджуючись з позицією банку, ТОВ "Аеролакс" звернулося до Господарського суду м. Києва з позовною заявою. Відповідно до рішення Господарського суду Києва від 07.06.2018 року, "визнано припиненими зобов'язання ТОВ "Аеролакс" зі сплати заборгованості за кредитним договором перед ПАТ "Банк Богуслав".

Одночасно із цим, 30 листопада 2017 року, було ухвалено рішення правління Національного банку України "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "Банк Богуслав", а 1 грудня 2017 року виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) ухвалено рішення "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Банк Богуслав" та делегування повноважень ліквідатора банку".

"У банку було звільнено увесь повністю персонал, тож будь-яка комунікація для мене стала неможливою. Я не розуміла, що насправді відбувається", – розповідає Марія Цихоцька.  

Уповноваженою особою Фонду гарантування на здійснення ліквідації АТ "Банк Богуслав" стає такий собі Паламарчук Віталій Віталійович. А оскільки вирішення питань ТОВ "Аеролакс" покладено на виконавчу дирекцію Фонду, то директором ТОВ "Аеролакс" та іпотекодавцями неодноразово направлялися до уповноваженого з ліквідації ПАТ "Банк Богуслав" Віталія Паламарчука та до виконавчої дирекції ФГВФО, яку очолює Рекрут Світлана Валеріївна, заяви про виконання рішення суду та заяви з проханням провести припинення іпотеки у встановленому законом порядку. Проте отримані заяви залишені без належного реагування.

9bcb36c914c3dd349b7e0f9c960a1181

На фото Світлана Рекрут, директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (fg.gov.ua)

"Я особисто писала листи, ходила на зустрічі з представниками ФГВФО. Вони мені ввічливо казали, що іпотеку буде припинено. Їхня юристка, котрій я розповіла, що у мене лежача мама, яку я ніяк не можу прописати у квартирі, що перебуває у заставі, мені казала, що особисто піде і пропише мою маму. Тобто ці люди цинічно дивилися мені в очі, обіцяли вирішити питання, допомогти, а потім продовжували чинити так, як їм було вигідніше", – розповідає Марія Цихоцька.

Постановою Північного апеляційного господарського суду від 13.03.2019 року, постановою Касаційного господарського суду в складі Верховного суду від 19.06.2019 року рішення Господарського суду м. Києві від 07.06.2018 року у даній справі залишено без змін, набрало законної сили.

Однак ПАТ "Банк Богуслав" так і не почав процедуру припинення іпотеки, хоча згідно з чинним законодавством повинен був це зробити.

У той же час замість дій, спрямованих на зняття обтяження та реєстрації припинення іпотеки, ПАТ "Банк Богуслав", який ліквідується, на сайті електронного майданчика ProZorro було розміщено для публічних торгів квартиру Марії Цихоцької, за яким, згідно публічного паспорту активу, рахується залишок боргу в сумі 332 672,83 грн, забезпечений заставою нерухомого майна вартістю 1280000 грн.

"У Фонді гарантування мені розповідали, що ще трохи і моє питання буде вирішено позитивно, мене годували обіцянками, я йшла додому, а назавтра мене чекала та ж сама сувора реальність і відсутність вирішення такого болючого для мене запиту. А згодом на сайті ProZorro я побачила виставлену на продаж мою квартиру. Тож була змушена подати заяву про злочин за фактом вчинення кримінального правопорушення", – ділиться Марія Цихоцька.

13 вересня 2019 року директору ТОВ "Аеролакс" випадково стало відомо, що провадження за ст. 382 КК України, а за заявою про злочин за ст. 190 КК України, слідчий відомості в ЄРДР не вніс, у зв’язку з чим бездіяльність знову-таки було оскаржено до слідчого судді.

"Це рейдерство, яке коїть наша держава, моя держава. Вона привласнює собі мої кошти, мою квартиру. Як наслідок мій бізнес, який я будувала власноруч роками, стагнує і нікому до цього немає ніякого діла. Я маю надію тільки на нашого президента. Мені здається, що він просто не в курсі того, що коїться у Фонді гарантування, що його справедливі руки туди ще просто не дійшли", – висловлює надію Марія Цихоцька.

Отож наразі, як-то кажуть, віз і нині там. Двокімнатна квартира Марії Цихоцької все ще перебуває у заставі банку, судове рішення не виконується, а ФГВФО продовжує тероризувати власника заявами, що виставить квартиру на торги.

БІЗНЕС активно слідкує за розвитком подій у цій справі та триматиме вас у курсі її просування чи, знову-таки, гальмування.