Чи є карантин підставою для відмови від зобов’язань

Блог
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Ніна Бец, провідний спеціаліст податкової практики юридичної фірми “Ілляшев та Партнери”

Обмеження руху громадського транспорту на час дії карантину фактично позбавило населення можливості добиратися до роботи з дому. За таких умов бізнес отримав рекомендації уряду по можливості перевести роботу своїх співробітників в онлайн-режим.

Як наслідок, нові умови унеможливлюють своєчасне виконання контрактних зобов’язань. І це змушує поставити питання: чи є такі умови достатньою причиною для того, щоб назвати їх форс-мажором?

Стаття 617 Цивільного кодексу України вказує, що особа, яка порушила контракті зобов’язання, звільняється від відповідальності, якщо доведе, що причиною порушення стали обставини непереборної сили. Життєва логіка підказує, що епідемія COVID-19 і є тією обставиною непереборної сили. Проте не все так просто.

Як довести форс-мажор

Передовсім компанія має видати розпорядження чи наказ про неможливість виконати свої контрактні зобов’язання. Після цього компанія має звернутися до Торгово-промислової палати за сертифікатом, що фіксує настання форс-мажору. І вже на підставі цього сертифіката компанія може почати переговори з контрагентами про перегляд своїх контрактних зобов’язань. Якщо сторони не зможуть досягти згоди про внесення змін відповідно до форс-мажорних обставин, договір може бути розірваний, у тому числі шляхом звернення до суду.

Позиція ТПП з цього приводу однозначна: до форс-мажорних обставин відносяться епідемії, надзвичайні заходи в сфері охорони здоров’я або пов’язані з ними обмежувальні дії влади. Тобто обмеження, введені через поширення коронавірусу, є цілком вагомою причиною.

Проте не варто думати, що епідеміологічна ситуація може дозволити посилатися на форс-мажор при кожній проблемі у виконанні контракту. Компанії ще треба довести, що обмеження, пов’язані з боротьбою із поширенням вірусу, спричинили неможливість виконання нєю своїх контрактних зобов’язань.

Бізнес має розуміти, що під час карантину він також має право і повинен провести відповідний аудит існуючих боргів та зобов’язань з метою їх можливої реструктуризації.

Проста порада: намагайтесь максимально детально описати у розпорядженні проблеми, що зумовили зупинення чи обмеження діяльності компанії, які є підставою, котра зумовлює неможливість належного виконання зобов’язань. Чим більш мотивованою буде ваша позиція, тим більше шансів, що ТПП стане на ваш бік.

Порожній офіс

Що стосується орендарів приміщень, які не можуть здійснювати свою діяльність під час карантину в зв’язку із прямою забороною, то згідно із Законом №3275 законодавець повністю став на їхній бік та заборонив орендодавцю встановлювати орендну плату в розмірі, що перевищує вартість комунальних платежів. Отже, на період карантину всі власники ресторанів, розважальних закладів, магазинів, що не відносяться до переліку тих, котрі здійснюють торгівлю товарами першої необхідності, можуть не сплачувати орендну плату (крім комунальних платежів) без звернення до ТПП.

Одне з найпоширеніших питань: чи можливе оголошення форс-мажору в ситуації, коли компанія продовжує роботу, але в обмеженому складі? Наприклад, 90% співробітників працюють з дому і лише 10% — з офісу.

Формально працюють майже всі співробітники, але такий режим вкрай негативно впливає на продуктивність, а тому виникають проблеми із виконанням контрактів.

Хоча остаточне рішення залежатиме від ТПП, можна сказати, що це цілком імовірно. Але пораджу у внутрішньому розпорядженні прямо вказати про ситуацію в офісі. Наприклад, видати відповідний наказ про неможливість повноцінної роботи у віддаленому режимі, на який було переведено 90% співробітників компанії.

Зрештою, максимальна конкретизація проблеми, з якою зіткнувся ваш бізнес, у майбутньому може захистити компанію від позовів контрагентів, якщо вони вирішать оскаржити правомірність настання форс-мажору.

А тому максимально ретельно фіксуйте всі складнощі, з якими стикнулася ваша компанія внаслідок надзвичайної ситуації. Документуйте докази їхнього негативного впливу на вашу діяльність, оскільки все це незабаром може стати вам у нагоді.