Житловий пасив: чи варто сьогодні купувати нерухомість

Блог
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Вікторія Берещак, експерт ринку нерухомості

Курсові коливання, що спровоковані пандемією коронавірусу та економічною кризою, стануть поворотним пунктом на ринку первинної нерухомості України.

Зараз ринок в очікуванні: девелопери генерують спеціальні пропозиції та дисконти, щоб підтримати покупців, і натомість отримують збільшення кількості заявок.

Уже зрозуміло, що падіння гривні неминуче спровокує перегляд цін на новобудови Києва, найближчим часом вони різко підуть вгору. Тому, я вважаю, що сьогодні найкращий час для збереження інвестицій. Адже цінові коливання дозволяють в перспективі заробити до 20-30% річних.

Зростання попиту на новобудови, який ми спостерігаємо з початку березня, зумовлений нестабільною ситуацією. По-перше, вона підштовхнула тих, хто відкладав рішення щодо купівлі житла. По-друге, люди, маючи досвід  попередніх криз, знають, що нерухомість є одним із надійних способів зберегти зароблені кошти.

Частина банківських інвесторів та рантьє також повернулися на ринок нерухомості: для них це впевненість в завтрашньому дні і значний відсоток заробітку (на відміну від депозитів).

На днях президент ЄБА, Томаш Фіала, озвучив невтішний прогноз: в поточному році через коронавірус та затяжний карантин Україну чекає долар по 35 грн і падіння ВВП на 9%.

Власне, зростання цін на житло в найближчій перспективі цілком реальне. Відбудеться це не внаслідок бажання девелоперів спекулювати на сплеск попиту, а в результаті зросту затрат на будівельні матеріали та робочу силу.

Собівартість проектів зростає також і через прискорену інфляцію. В першу чергу, це стосується новобудов в популярних сьогодні сегментах комфорт- та бізнес-класах. Зростання вартості, в залежності від локації та концепції ЖК, найближчі кілька місяців очікується в межах 10-15%. Особливо подорожчає житло в форматах комплексної забудови, багатофункціональних ЖК, комплексів «місто в місті» в Києві.

Сьогодні девелопери, беручи до уваги не простий час, фіксують доларову ціну в своїх ЖК, йдуть не розтермінування і готові робити інші антикризові спецпропозиції. Одні дають вигідні дисконти в середньому 10-13% від повної вартості і фіксують курс на рівні 25,5 грн/$ при розрахуванні вартості квартири до кінця оголошеного карантину. А інші для стимулювання платоспроможного попиту навіть застосовують дисконти, які вищі від середнього ринкового рівня, наприклад, до 18%.

Тому, на питання, що робити із житлом на фоні стрибка курсу валют, відповім: якщо є потреба і можливості купити (інвестувати) нерухомість, то варто робити це зараз і не чекати, поки закономірні ринкові фактори потягнуть доверху ціни на квадратний метр.

Продуманий, цікавий об’єкт, в основі якого сучасна філософія житлового і громадського простору, залишатиметься актуальним в своєму сегменті і через 5-10 років, а значить, буде ліквідним активом. Такі новобудови стають вигідним варіантом для інвестицій порівняно із купівлею житла на вторинному  ринку та іншими високо ризикованими інструментами.

Окрім того, оренда в таких проектах дозволяє мати стабільний дохід навіть в умовах кризи. Звісно, якщо правильно підібрати об’єкт інвестування. Ріелтори очікують максимальний ріст попиту на однокімнатні квартири, а трикімнатні будуть затребувані як варіант для так званого «колівінгу» (оренда житла для кількох орендарів).

В цілому, аналітики ринку очікують, що до осені зростання орендної ставки відбудеться на рівні 5-7%.