Удар по гальмах: Наслідки від подолання епідемії можуть стати гірші за саму епідемію

Блог
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Вікторія Черкач, генеральний директор Асоціації імпортерів та дистриб’юторів автокомпонентів «АІДА»

 Для подолання епідемії COVID-2019 на сьогодні в світі застосовуються два методи:

 1) «жорстка ізоляція» - самоізоляція населення та часткове або повне блокування життєдіяльності країни;

 2) «м’яка ізоляція» - точкова протидія поширенню вірусу шляхом масового тестування населення, виявлення та ізоляція хворих і осіб, з якими вони контактували, водночас продовження нормального функціонування усіх сфер життєдіяльності.

Перший метод застосували Китай, Італія та більшість країн Європи, другий – Південна Корея, Данія, Швеція, Тайвань та ін..

Як на прикладі Китаю, так і на прикладі Південної Кореї можна побачити позитивні результати. Китай зумів відносно швидко побороти епідемію та на даний момент економіка країни поступово відновлюється. Втім Південна Корея не застосовуючи таких драконівських методів як сусідній Китай, зуміла зупинити епідемію та наразі контролює поширення вірусу. Завдяки ефективними та своєчасним діям уряду держава змогла уникнути економічної кризи.

Президент США Дональд Трамп також заявив, що розглядає питання про те, щоб відновити роботу економіки, коли в країні закінчиться 15-денний карантин, при цьому контролювати ситуацію в осередках зараження.

Яким шляхом йде Україна? Демонструючи відносно невисокі показники захворюваності на коронавірус і маючи невисокі економічні показники, Україна обрала метод «жорсткої ізоляції». При цьому, уряд України застосував найжорсткіші, у порівнянні з іншими країнами Європи, заходи протидії поширенню епідемії. Чи будуть вони найефективнішими у боротьбі з вірусом – покаже час. Але варто пам’ятати, що у падінні економіки, масових звільненнях, банкрутствах теж є своя ціна, яка вимірюється у життях людей. І вже сьогодні можна констатувати той факт, що на відміну від Китаю, українська економіка не зможе швидко оговтатися та вийти з економічної кризи.

Уряд з 17 березня заборонив роботу усіх суб’єктів господарювання, де передбачається приймання відвідувачів. Винятки становлять лише підприємства, які здійснюють торгівлю продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами зв’язку, сфера банківської та страхової діяльності, а також торговельна діяльність і діяльність із надання послуг з громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень.

На сьогодні заблоковано діяльність підприємств, що надають життєво важливі послуги. Наприклад з обслуговуванням автомобільного транспорту та торгівлі автозапчастинами, необхідними для здійснення ремонту автотранспорту, де передбачається приймання відвідувачів.

Втім, у період карантину за допомогою автомобільного транспорту здійснюється доставка медикаментів, продуктів харчування, перевезення на роботу працівників підприємств, які забезпечують роботу критично важливої інфраструктури міста, хворих осіб до лікарень тощо.  Свою роботу частково продовжують громадський транспорт, таксі, спеціальні та службові автомобілі, дозволяється пересування власним автомобільним транспортом. 

Водночас транспортні засоби є джерелом підвищеної небезпеки, тому несвоєчасний технічний огляд та ремонт може призвести до наслідків не менш трагічних, ніж поширення вірусу.

Слід звернути увагу на практику країн ЄС щодо запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів, де в період карантину сфера обслуговування автомобільного транспорту та продажу автозапчастин віднесена до стратегічно важливих. Наприклад у Італії, де ситуація з поширенням епідемії є найкритичнішою і застосовано режим «жорсткої ізоляції», дозволяється діяльність, що пов’язана із ремонтом автомобільного транспорту та продажем автозапчастин.

У важкий для держави період автобізнес не може ховатися та зобов’язаний забезпечити ремонт життєвоважливого транспорту. Зачинити СТО і залишити під час карантину без ремонту реанімобілі, карети швидкої допомоги, поліції, служб МНС, авто, які забезпечують громадян продуктами харчування, медикаментами, а також особисті авто громадян, які на даний момент є єдиним засобом для пересування в першу чергу лікарів - це злочин!

Тому уряд повинен в найкоротший термін дослухатись до пропозицій бізнес-спільноти і внести зміни до Постанови КМУ № 215.

Замість заборони діяльності широкого сегменту бізнесу та визначення переліків суб’єктів господарювання, діяльність яких дозволена, необхідно  заборонити діяльність виключно окремих секторів, які передбачають великі скупчення людей.

При цьому під час своєї роботи усі підприємства повинні забезпечити дотримання санітарних норм, виконання вимог та рекомендацій щодо організації спілкування з клієнтами для того, щоб мінімізувати ризик поширення захворювання.

Лише зваженими рішеннями та ефективними діями ми спільно зможемо зупинити поширення вірусу та запобігти економічній кризі в країні. Не можна допустити того, щоб наслідки від подолання епідемії коронавірусу були страшніші за сам вірус.