Криза – унікальна можливість для влади піти назустріч бізнесу

Блог
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

 Грігол Катамадзе, президент Асоціації платників податків України, член наглядової ради УРБ

У світ прийшла біда. Оголошена пандемія коронавірусу. Україна – також на карантині. В країні – фінансова криза. Найближчі кілька місяців, а, може, й більше, будуть дуже складними. Головне завдання – усім нам позбутися паніки і зрозуміти, що врятувати ситуацію зможемо тільки разом.

Чи є пакет заходів із підтримки вітчизняного бізнесу, запропонований парламентом і урядом, адекватною відповіддю на кризу?

Напівзаходи і заходи

По-перше, давайте будемо все ж таки вдячні владі за бодай-якусь оперативну реакцію.

По-друге, очевидно, що підтримка з боку держави бізнесу зараз дуже потрібна. Влада для того і існує, щоб робити швидко навіть екстраординарні заходи, щоб невідкладно створювати відповідні умови для бізнесу, особливо малого й середнього тощо.

Закон щодо захисту бізнесу від наслідків COVID-19 має низку важливих рішень, але це напівзаходи! На превеликий мій жаль, лише невелика частина пропозицій Української Ради Бізнесу реалізована, залишилася ще низка важливих запропонованих заходів, які можуть мінімізувати збитки бізнесу від кризи.

Зокрема, таких як:

  • зниження податкового навантаження для найбільш соціально незахищених верств населення та працівників;
  • термінова заміна податку на прибуток підприємств податком на виведений капітал;
  • заміна моделі оподаткування майна;
  • запровадження одночасно оптимальної моделі податкової амністії – особливого порядку декларування фізичними особами майнового стану, активів (доходів), які не задекларовано у минулих періодах. Але зауважу, позиція нашої Асоціації – без застосування будь-яких штрафних санкцій;
  • розширення переліку витрат, дозволених для включення до податкової знижки з ПДФО - зокрема, витрат на лікування та проживання під наглядом лікарів пенсіонерів, батьків з дітьми на період карантину;
  • тимчасове запровадження нульової ставки ПДВ на імпортоване медичне обладнання для допомоги під час пандемії та прискореної амортизації (100% від вартості) у складі витрат з податку на прибуток та інші.

При цьому, наприклад, наша Асоціація чітко запропонувала одним із компенсаторів, і це очевидне, скорочення чисельності контролюючих органів, зменшення зарплат і премій посадових осіб, у тому числі міністрів, членів наглядових рад та інших посадовців. Треба нарешті поставити крапку хоча би з моральної точки зору. Вся видаткова частина державного бюджету повинна бути переглянута, щоб максимально зосередити весь існуючий фінансовий ресурс на програмах виживання як громадян, так і бізнесу.

Ще один важливий та необхідний крок – реальне сприяння інвестиціям у виробництво на території нашої держави, особливо якщо це стосується критичних галузей або товарів.

Не втомлююся повторювати: чому досі не перепрофільоване українське виробництво? Де маски, спирт, дезінфектори в аптеках? Компанії сьогодні пропонують засоби індивідуального захисту та дезінфекційні засоби за непомірно високими цінами. На мою думку, це – злочин. Невідкладно треба відновити або створити повні виробничі цикли, особливо у критичних сферах.

Податки – головний тягар

Прочитав в інтернеті «поради» екс-міністра розвитку економіки Тимофія Милованова «5 кроків, щоб покращити фінансову ситуацію малому та середньому бізнесу». Екс-міністр закликає бізнес «перевести максимальну кількість співробітників на спрощену систему оподаткування для зниження податкового навантаження».

Вибачте, читати «без сліз» це неможливо. Але якщо серйозно замислитися, з позиції роботодавця, то головне, що чекає наразі бізнес, – значне зниження важкого тягаря у вигляді податкового навантаження на фонд оплати праці. Це дозволить підприємцям насамперед утриматись від скорочення персоналу і, як наслідок, знизити соціальну напругу.

Владі  необхідно усвідомити: чим «легше» бізнес пройде кризу, тим менше безробітних доведеться утримувати за рахунок держави. Зволікати із цим ніяк не можна. Навіть тимчасове зменшення ставки ЄСВ з 22% до, наприклад, 10% дасть можливість «вижити» малому й середньому бізнесу. Бо тотальний карантин не витримає жоден бізнес.

Глибоко переконаний, що поєднавши та скоординувавши наразі зусилля бізнес –  об’єднань і влади, ми зможемо ефективно протидіяти поширенню в Україні коронавірусу, знайти шляхи виходу з фінансової кризи та не допустити руйнівних наслідків пандемії для економіки України. Зараз, як ніколи, бізнес-асоціаціям важливо бути ефективними, «підштовхувати» владу.

Наприклад, Асоціація платників податків України, яку я очолюю вже майже 5 років, продовжує свою активну роботу, незалежно від того, що з 18 березня працюємо у віддаленому режимі. Досвід, який ми зараз переживаємо, – це досвід дистанційної роботи. І ми робимо все максимально можливе, аби ефективно виконувати всі функції, підтримувати членів Асоціації.

Зауважу в черговий раз: варто пам’ятати, що ініціатором і основним агентом змін зазвичай виступає держава, визначає стратегії, цілі перетворень та кроки їх реалізації. Сьогодні, як ніколи раніше, бізнес чекає від влади реальних кроків для впровадження вкрай необхідних реформ. Наразі у влади з'явилася унікальна історична можливість, причому є всі інструменти для цього, щоб зробити реальні швидкі кроки.

Щиро бажаю усім нам миру, міцного здоров’я. Живіть і насолоджуйтеся кожним моментом свого життя, дотримуйтесь спокою та не піддавайтеся паніці.