Як бізнесу убезпечити себе на час кризи

Блог
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Ярослав Цвіркун, аналітик FinStream, економіст

 Одним з основних факторів, які мають значний негативний вплив на стійкість кожного бізнесу, особливо в період глобальної кризи, є відсутність реального фінансування.

Підприємцям потрібні живі гроші, які допоможуть їм уникнути касових розривів, браку сировини для виробництва і т.д. А в умовах нестабільності в країні не можна бути впевненим у тому, що банки прийдуть на допомогу.

Багато власників малого та середнього бізнесу (МСБ) й до пандемії коронавірусу й економічної кризи 2020 в Україні не бачили стабільного фінансування. Банки й так дуже ретельно ставилися до відбору позичальників. А зараз, коли економіка України поглиблюється в кризу, отримати кредитні кошти буде майже нереально, якщо у вас буде неідеальний бізнес. Дуже мала кількість виданих кредитів за державною програмою «5-7-9» є цьому відмінним підтвердженням.

Нагадаю: під час економічної кризи 2008 року для того, щоб убезпечити себе від потенційно неплатоспроможних позичальників, більшість банків посилили вимоги до їх відбору. А деякі й взагалі припинили фінансування. Поточна ж ситуація в Україні нічим не відрізняється. У той час, коли в Європейських країнах виділяють величезні ресурси на підтримку економіки, в Україні доводиться самим зустрічатися віч-на-віч з фінансовими проблемами. Банки виживають самі по собі (якщо звичайно їх інтереси ніхто не лобіює), а МСБ – сам по собі.

Але досвід 2008 року показує, що не завжди слід прагнути гнатися за кредитами. Крім цього, варто розуміти з ким ви укладаєте договори та на яких умовах. Адже існує велика кількість підводних каменів, на які також слід звертати увагу.

Як підготуватися до кризи

1. Кредит необхідно оформлювати виключно в тій валюті, в якій компанія отримує прибуток від своєї бізнес діяльності. В першу чергу, це убезпечить вас від значних коливань у валюті.

2. Необхідно дуже уважно перевіряти умови договорів кредитування, щоб не вийшло, як під час кризи 2008 року, коли банки в односторонньому порядку збільшували процентні ставки за кредитними договорами, які були укладені раніше. Таким чином, ставки збільшувалися приблизно в півтора рази: як в іноземній валюті, так і в гривні.

3. Налагоджувати домовленості та дружні відносини з фінансовими установами заздалегідь. Інакше криза застане ваш бізнес в найнесподіваніший момент. Підприємцям необхідно спрогнозувати потенційний брак фінансових ресурсів, з яким вони можуть зіткнутися у зв'язку з прийдешньою кризою, та своєчасно підготувати фінансову подушку безпеки.

4. Гроші потрібно брати виключно на бізнес-діяльність та на ті цілі, які сприятимуть його сталому розвитку. Рекомендується уникати витрат, які не є важливими статтями витрат компанії. Наприклад, операційних, маркетингових та інших.

5. Мати запас грошей для погашення відсотків за кредитними договорами на найближчі декілька місяців.

Альтернативний шлях

Як правило, не всі банки зменшують видачу кредитів під час кризи. Ті, які більш стійкі й не мають дефіцит ліквідності, зазвичай і далі кредитують. Однак загальною тенденцією на ринку кредитування є збільшення процентних ставок, посилення правил відбору та більш ретельний аналіз клієнтів. Головним завданням є профінансувати найцінніших та стабільних.

Крім того,  багато компаній активно працюють над тим, аби розвивати бізнес в Україні самим, а не чекати милости від держави, яка пообізяла підтримку банкам. Їхні ставки все одно залишаться високими. Тому бізнес об'єднується між собою шляхом підписання меморандумів, для того, щоб разом вирішувати проблеми.

FinStream

Голова правління Асоціації власників малого та середнього бізнесу Руслан Соболь (праворуч) та директор «К200» ( «FinStream») Сергій Сапатов (ліворуч) підписали меморандум.

Наприклад, FinStream та Асоціація власників малого та середнього бізнесу підписали меморандум про партнерську програму. Її мета – створення сприятливих умов для ведення підприємницької діяльності в Україні та проведення систематичної роботи у взаємних проектах. Зокрема, компанія FinStream здійснює фінансову підтримку МСБ. Адже не дивлячись на нестабільну ситуацію в країні, FinStream завжди був рятівним жилетом для бізнесу.