Особливості сучасної класифікації житла 

Блог
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Ярослава Чапко, комерційний директор CBS Holding.

Класифікатор, який сьогодні застосовується більшістю девелоперів, – це, з одного боку, маркетинговий інструмент, що дозволяє правильно позиціонувати житловий комплекс для споживачів, а з іншого, – є кодексом етики девелоперів, які погодились застосовувати певні стандарти будівництва до своїх об’єктів. Позиціонування житла в тому класі, якому проект відповідає за більшістю критеріїв, позитивно впливає в першу чергу на ділову репутацію та імідж девелопера. Тому ті компанії, які турбуються про «чистоту» своєї репутації дотримуються позиціонування своїх проєктів згідно прийнятої класифікації. 

При цьому варто брати до уваги два важливих фактори щодо діючої класифікації.

Перший

Законодавчо класифікація не закріплена, а використання назви «комфорт» чи «економ» залежить виключно від девелопера. Тому ми часто бачимо, що девелопери трішки прикрасивши прибудинкову територію вже просувають свій проєкт як комфорт-клас, хоча за якісними характеристиками будинки не дотягують до «комфорту». Це робиться для формування зацікавленості покупців або для більш високого ціноутворення.

При цьому, притягти когось до відповідальності за неправильне позиціонування ЖК неможливо. 

Другий

Будь-який класифікатор має певний термін актуальності. Найперший класифікатор в Україні був розроблений 2006 р. і став неактуальним вже після кризи 2008-09 рр. Ринок довго йшов до оновленого класифікатора, над яким майже рік працювали провідні девелоперськи компанії та консультанти. Як результат, в 2014 р. з’явилась оновлена версія діючого класифікатора, що закріпила становлення житла класу «комфорт» та поділила житлові проекти на два великих сегменти – бюджетне житло (економ- і комфорт-класи) та престижне (бізнес-, преміям- та де-люкс-класи). І хоча класифікація враховувала до 100 критеріїв, сьогодні вона теж уже застаріла і вимагає серйозного переосмислення. Поточне превалювання на ринку житла саме комфорт-класу – це як раз і є результат старіння класифікації, яка не враховує поточні тенденції, що постійно змінюються. 

Крім того, взагалі відсутнє будь-яке формулювання форматів житла. Тому багато зловживань з такими термінами як клубний будинок, доходний будинок тощо.

Модифікація 

Як кожен живий інструмент, класифікація потребує оновлення кожні 3-5 років. Тому, її складно закріпити на законодавчому рівні. Власне, сама модифікація критеріїв дуже кропітка і тривала робота. Для неї потрібна рушійна сила, яка, по-перше, об’єднає учасників ринку в робочу групу, а, по-друге, змусить дотримуватися оновлених критеріїв. 

Спробую сформулювати обов’язкові оновлені критерії, яким має відповідати сьогодні житло. 

По-перше, потрібно чітко прописати критерії щодо типів будівельних матеріалів, конструкцій та фасадних рішень, а також рівень енергоефективності будівель. Додатково можна врахувати, наприклад сертифікацію за міжнародними стандартами енергоефективності та зеленого будівництва для проектів престижного сегменту. Можливо, з часом така норма буде стандартом для житла всіх класів.

По-друге, окремим блоком потрібно врахувати облаштування прибудинкової території, забезпечення об’єктами сервісної та соціальної інфраструктури. Сьогодні забудовники часто красиво описують у складі комплексу дитячі садочки,  школи та інші заклади, а по факту виявляється, що це державні об’єкти на відстані один-два кілометри, до яких велика черга. Тому новим мешканцям там буде складно знайти місце для своїх дітей.

По-третє, потрібно повністю оновити блок управління та експлуатації будинків.

Впевнена, додатково можуть з’явитись нові критерії, які детально опишуть той або інший клас житла.