Нове фінансове ярмо під солодкі обіцянки

Блог
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Олег Лиховид, голова Комітету підприємців ринку фінансових послуг при ТПП України, співінвестор БІЗНЕС 100.

Група народних депутатів під саму ялинку (27 грудня) запропонувала законопроєкт 2683, яким вони задекларували благородний намір ощасливити майбутніх пенсіонерів. За рахунок останніх і в примусовому порядку. 

Цей проєкт нічого не говорить про лікування тяжко хворої діючої пенсійної системи. Натомість пропонує скинутись додатково на накопичення майбутньої пенсії: громадянам - по 1% від зарплатні, роботодавцям – по 2%. Причому громадянин може добровільно самообкластися і більше як на 1%. Тоді роботодавець також зобов’язаний пропорційно збільшити свої внески, але максимум до 5% від нарахованої зарплатні.

В розвинених країнах відрахування для накопичення майбутньої пенсії в середньому складають 10-20% від зарплатні. Тож запропоновані проєктом відсотки виглядають насмішкою. Але дуже дорогою насмішкою. Задля обслуговування цієї системи планується утворити Пенсійне казначейство і Центрального адміністратора. А про якусь реорганізацію постійно дефіцитного Пенсійного фонду України нічичирк. Тож все виглядає так, що це затівається не так заради реального пенсійного забезпечення громадян, як для утворення нових місць біля грошей для бюрократів.

Щоб збільшувати накопичення за рахунок прибутку зібрані кошти планується передавати в управління приватним фінансовим компаніям. Це власне відповідає світовій практиці. Тільки повсюдно такі компанії обирає сам майбутній пенсіонер, а у нас їх буде допускати до управління – тримайтеся! -держава. Ще одна кормушка…

Досвід усіх країн свідчить, що без накопичень розраховувати на пристойну пенсію у похилому віці немає чого. Наше законодавство вже давно надає можливість кожному відкрити індивідуальний пенсійний рахунок для пенсійних накопичень і їх примножень. Майже мільйон працюючих вже користаються такою можливістю, а десятки тисяч навіть отримують з таких рахунків додаткову пенсію.

Тож примус це робити ще й способом, визначеним тільки державою, і з компаніями, визначеними державою, це прямий шлях до втрат як мінімум частини пенсійних накопичень. Достатньо дослідити досвід країн зі слабким фінансовим ринком і слабкими державними інституціями (якраз як Україна), про який я вже писав у попередньому блозі  "Уроки примусу до пенсійного щастя" , щоб переконатись у цьому.

І головне, суспільство від пенсійної реформи чекає вирішення проблеми поточних низьких пенсій. Проєкт же обіцяє прибавку у майбутньому (коли автори вже вийдуть у відставку) і нічого не містить про вирішення головної проблеми.

Фактично його результатом стане утворення нових бюрократичних синекур і примус громадян та роботодавців робити внески на те, на що бажаючі і так виділяють кошти. Але ніякого рішення щодо сьогоднішніх низьких пенсій.

 Матеріал підготовлено спеціально для журналу БІЗНЕС в рамках проєкту "FinKeeper. Завжди бути при грошах".