Очікуйте помірну девальвацію курсу до 26,0 грн/$

Блог
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Максим Пархоменко, аналітик фінансової компанії «Альпарі»

Кілька слів про державний борг

За минулий рік обсяг українського держборгу виріс на $6 млрд або на 7,7% і склав $84,36 млрд. Таку статистику ми можемо побачити в офіційних джерелах. З огляду на цю інформацію, можна зробити висновок, що наш уряд просто нарощує обсяг державного боргу, за рахунок якого і фінансує свої потреби. У той же час цифри не в абсолютному вираженні, а в процентному, свідчать про скорочення держборгу – з 60,9% в 2018 р. до 50% в 2019 р.

А тепер давайте розберемося, чи рухаємося ми в правильному напрямку. Якщо ми говоримо про державні борги, то в міжнародній практиці використовується значення співвідношень ВВП до його загального обсягу. Таким чином, не важлива кінцева абсолютна цифра – більша вона чи менша – значення має лише співвідношення її з нашим ВВП. У реальному житті, маючи кредитну карту, на якій зберігається фіксований кредитний ліміт, погашати його завжди буде легше саме при зростанні добробуту позичальника. Таким чином, саме відсоткове співвідношення має найбільше значення для нас.

Але якщо говорити глобально, то навіть високе або низьке співвідношення боргу до ВВП не є вкрай важливим фактором. Завжди домінуючу участь в цьому питанні займають витрати на його обслуговування і дати погашення боргу. Буде обслуговування боргу коштувати 10% в рік або 3% – в нашому випадку має колосальне значення для економіки. Якщо ми порівняємо зі звичайним життям, то, по суті, для будь-якого позичальника управління його кредитним лімітом дозволяє комфортно формувати та управляти своїми фінансами. І в той же момент для нього важливим питанням залишається дата погашення кредиту і в скільки він йому обійдеться. Найбільш комфортними умовами будуть максимально розтягнуті в часі платежі по боргам і мінімально можливі відсотки, які потрібно буде виплатити по ньому.

Для держав залучення позик – вкрай важливий механізм для роботи бюджету. Він допомагає нівелювати пікові стрибки дефіциту, коли формується недостача по відрахуваннях до бюджету, а функціонувати системі потрібно вже зараз. У нашому випадку український Мінфін максимально сильно розтягує платежі по боргу і бере на все більш тривалі терміни, до 7 років. У майбутньому ці терміни будуть ще більш «розтягнутими». Важливо також і те, що зменшується середня ставка по українським боргам. За останній рік вона опустилася 15% до нижче 10%. По суті, за рік ми отримали економію близько 50% загальних витрат, пов'язаних з обслуговуванням боргу, а ці гроші вже підуть в працювати економіку. І важливий той факт, що Мінфін переводить весь наш борг в гривню, що нівелює курсові ризики по ньому. Зокрема останній факт і дозволив гривні зміцниться за останній рік до пікових значень.

Чи буде тренд «сильної» гривні збережений і в 2020 р.

Суть в тому, що слабка гривня тисне на наш бюджет, який отримує більше доходів від мита та імпорту. Зрозумілим є одне, що неможливо отримати однаковий обсяг імпортного мита при курсі в 25,0 грн/$, при плановому курсі на 3 гривні вище – 28,2 грн/$. Це і формує дірку в бюджеті. Якщо уряд не зможе знайти спосіб знизити цей дефіцит, а зробити це протягом кварталу буде вкрай важко, то єдиним способом буде помірна девальвація курсу в короткостроковій перспективі до позначки в 26,0 грн/$.