Чому держава має передати на приватизацію промислові підприємства

Блог
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Олександр Гладушко, в. о. голови правління АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія»

Керувати бізнесом – мати стратегію, цілі та завдання. А ще – бачити свою компанію на ринку, як мінімум, протягом 10-15 років. Відчувати, з якими випробуваннями доведеться мати справу, і вибудовувати захист.

Однак, коли державні інституції керують державними підприємствами, виходить дещо інше. Стратегія та бачення компанії на ринку у перспективі – відсутня. А цілі та завдання такі: «збільшуйте відрахування податків…», «скорочуйте соціальне навантаження, підвищуйте прибутки…», «закривайте збиткові підрозділи…», «зменшуйте видатки на соціальну сферу…». Ось і свіже завдання – «доплачуйте дивіденди за минулий рік, які вже сплачено…».

У держави не може бути мотивації розвивати підприємства, як бізнес. У неї інші завдання та цілі. А звідси виникає питання: чи можна назвати власника ефективним, якщо він не опікується, щоб його підприємство мало доступ до кредитних коштів, за які могло б модернізувати виробництво? Якщо власнику все одно, чи матиме його підприємство ліцензії та дозволи на розробку нових ділянок, а по суті – працевлаштоване майбутнє для свого колективу?  Це лише декілька питань, які не стоять на порядку денному у держаних органів, як керівників та власників державних підприємств.

Таких запитань безліч, як і проблем, з якими щоденно стикається кожне приватне чи державне підприємство, щоб втримати вигідні позиції на ринках, де воно працює. Більшість цих викликів долається швидко і легко, бо приватному власнику більше довіряють банки, по іншому дивляться на нього в міністерствах, у суспільстві та інвестори.

Чому?

Тому що приватний власник зацікавлений вижити разом зі своїм колективом, своєю компанією, а не протриматись на службовому місці. Натомість державний власник воліє вижити сам. Цей конфлікт інтересів буде тривати і породжувати проблеми з наповненням бюджету доти, поки існуватиме такий рудимент радянської епохи, як інститут державного управління державними підприємствами.  

Тому, на мою думку, якщо підприємство не має великого впливу на безпеку держави та її громадян, треба дати йому можливість повноцінно та на рівних умовах з приватними власниками розвивати свій бізнес, та конкурувати на світових ринках. Іншої ефективної стратегії не існує.

Читайте також:

Чому інвестиції люблять приватність?

Велика приватизація: Міжнародні компанії зацікавились ОГХК

Велика приватизація: ОГХК переходить до Фонду держмайна

ОГХК виплатила до бюджету рекордні дивіденди

В ОГХК розраховують на 244 млн грн чистого прибутку