Сьогодні ЄРДР, а завтра – розшук Інтерполу або як у вашій бездоганній біографії може з’явитись Red Notice

Блог
Налаштування
 • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
 • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Анастасія Гурська, адвокат, партнер АО "Клочков та партнери".

Система розшуку Інтерполу направлена, в першу чергу, на можливість забезпечення міжнародного розшуку осіб, які вчинили кримінальне правопорушення та переховуються від правоохоронних органів будь-якої країни світу. Однак далеко не завжди до глобального списку потрапляють особи, які дійсно вчинили кримінальне правопорушення.

Останнім часом трапляються непоодинокі випадки, коли до міжнародної бази розшуку потрапляють особи внаслідок створеного щодо них штучного кримінального переслідування. Розшук особи насправді — дієвий засіб тиску на ухвалення суттєвих рішень при управлінні бізнесом або "робочий" інструмент у веденні конкурентних чи рейдерських війн, при політичному переслідуванні. Як це відбувається і чому, спробую пояснити з урахуванням адвокатської практики.

На перший погляд, факт знаходження особи в базі розшуку Інтерполу свідчить про те, що така особа імовірно особливо небезпечний злочинець, але це не завжди так. Почастішали випадки, коли до бази Інтерполу потрапляють представники бізнесу і не через те, що займаються "чорним бізнесом", як-то торгівля людьми, наркотичними засобами, контрабандою, а через те, що займаються бізнесом як в Україні, так і на міжнародному ринку і просто "перейшли дорогу" конкурентам, або ж хтось хоче такий бізнес присвоїти собі, або є відповідний політичний мотив. Звичайно, одним з видів тиску на успішного бізнесмена може стати штучне кримінальне переслідування, в тому числі з наслідками потрапляння такої особи до бази розшуку як в Україні, так і на міжнародному рівні. Від цього не застрахована жодна особа, опоненти якої не зупиняться ні перед чим і використають будь-які засоби.

Як наслідок, можна отримати несподіванку у вигляді Red Notice при перетині державного кордону України, виїхавши на відпочинок чи у довгострокове відрядження до іншої країни. Несподіванка від прикордонників може статися з вами у вигляді штампу Red Notice, тобто вас розшукують як особливо небезпечного злочинця.

При цьому виникає питання: як така серйозна організація, як кримінальна поліція Інтерполу може допустити розміщення в своїй базі розшуку повідомлення осіб щодо яких немає підстав для такого розшуку і як взагалі може статися, що людина, яка ні від кого не переховується і активно займається підприємницькою діяльністю, потрапляє в розшук? На жаль, в українських реаліях це цілком можливо.

Так, поліція Інтерполу вносить дані до своєї бази на підставі даних, які надає відповідний правоохоронний орган України в межах міжнародної співпраці. Звичайно, інформація перевіряється, але ж саме Департамент міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України звертається до Генерального секретаріату Інтерполу з відповідним запитом на підставі відомостей, наданих слідчим чи прокурором.

"План дій" щодо отримання Red Notice

Ось так виглядає "план дій", який і стає в комплексі підставою для міжнародного розшуку особи.

 • На підставі заяви будь-якої особи, якій нібито відома інформація про факти вчинення кримінального правопорушення, або на підставі заяви "псевдопотерпілого", або з рапорту працівника правоохоронних органів вносяться відомості до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) про вчинення кримінального правопорушення. На практиці така процедура взагалі нескладна, з урахуванням положень ст. 214 КПК України щодо обов’язку внесення відповідних відомостей про кримінальне правопорушення на підставі будь-якої заяви протягом 24 годин. Однак за допомогою скарги до суду також цілком можна відкрити кримінальне правопорушення.
 • Далі орган досудового розслідування проводить низку слідчих дій на підставі заяви заявника або за клопотаннями "потерпілого", який надав нібито достатні докази винуватості особи і відповідні свідчення, забезпечив свідків, які це підтвердили, а також надали інформацію щодо місця проживання/перебування потенційного підозрюваного, яке може не відповідати дійсності та/або щодо факту його відсутності на території України.
 • Слідчий здійснює відповідні дії за викликом особи для допиту, на які особа не з’являється, оскільки не знає про наявність таких повісток через їх неотримання (наприклад, направлення повісток не за реальною адресою проживання особи), або шляхом виходу працівників правоохоронного органу для вручення повістки про виклик за такою адресою і фіксування рапортом про відсутність такої особи за адресою (або неправильна адреса, або особа у відрядженні, або банально на роботі).
 • Основне завдання — підтвердити, що місцезнаходження особи невідоме і особа не з’являється за викликом слідчого, а фактично можна сказати, що переховується від слідства. Відповідно, особливих зусиль для знаходження такої особи ніхто робити не буде.
 • Після цього складається підозра і направляється поштою з метою виконання вимог так званого "вручення підозри" та надання особі статусу підозрюваного, адже в розшук можливо оголосити лише підозрюваного/обвинуваченого. Згідно зі ст. 281 КПК України, якщо під час досудового розслідування місцезнаходження підозрюваного невідоме або особа перебуває за межами України та не з’являється без поважних причин на виклик слідчого/прокурора за умови його належного повідомлення про такий виклик, то слідчий/прокурор оголошує його в розшук.
 • Після так званого "звичайного розшуку" на території України в рамках співпраці з Інтерполом слідчий має право звернутись за міжнародною допомогою через Департамент міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України, який є фактично посередником між національними правоохоронними органами та Генеральним Секретаріатом Інтерполу у Франції, до якого після вивчення матеріалів і направляється запит.
 • Як наслідок, інформація про особу як "особливо небезпечного злочинця" акумулюється у Комісії з контролю файлів Інтерполу ССF’s.
 • Після вивчення поданої інформації приймається рішення з боку Генерального секретаріату щодо публікації відносно особи так званої картки Blue Notice або Red Notice. Таким чином слідчий/прокурор має беззаперечний аргумент для отримання у слідчого судді дозволу на затримання з метою розгляду клопотання про обрання щодо особи запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Звичайно, при правильному захисті такої ситуації не буде, але, зазвичай, такі дії робляться "тихо і без розголосу".
 • Мета досягнена і далі лише питання часу, коли стане можливим зробити основний тиск на особу і фактично взяти її під варту.

Red Notice чи Blue Notice?

Light-версією для розшукуваного є Blue Notice. Така картка присвоюється особі з метою встановлення місцезнаходження особи і вона не засвідчує міжнародний розшук особи. Як правило, Blue Notice рідко є публічно оприлюдненою і передує присвоєнню Red Notice, оскільки буде правильним спочатку встановити місцезнаходження особи, виконати вимоги щодо вручення підозри, а вже потім особу як підозрювану оголошувати в міжнародний розшук з присвоєнням помітки Red Notice.

Рішення про опублікування Red Notice завжди перевіряється додатково з боку Інтерполу за участі Центру командування і координації Генерального Секретаріату. При цьому необхідно звернути увагу, що постійний моніторинг сайту Інтерполу не завжди може врятувати і особа не знатимете, чи є ризик знаходження розшуку, оскільки не всі картки є публічними, і залежить від слідчого/прокурора, які звертались із запитом. Оскільки це залежить від наявності в запиті держави до Інтерполу самого дозволу на оприлюднення. Більше того, отримання запиту Інтерполом не завжди означає заведення відповідної картки відносно особи.

Присвоєння особі Red Notice є негативним наслідком кримінального переслідування і має виключно мету подальшого арешту та екстрадиції особи.

Як дізнатись про те, чи маєте ви у своїй біографії Blue Notice чи Red Notice?

Звичайно, можна про всяк випадок моніторити сайт Інтерполу. Більшої впевненості можуть надати відповіді за запитом до Комісії з контролю файлів Інтерполу. Попередній моніторинг дозволить вчасно відреагувати й уникнути наслідків ухвалення рішення про розміщення відносно вас Red Notice з підстав наведення аргументів про наявність приватно-правового спору чи політичного характеру.

Головне, якщо ви маєте певні підозри чи сумніви, що проти вас можуть використати Інтерпол, – це робити профілактику та постійно перевіряти наявність кримінальних переслідувань відносно вас.