Переваги і ризики 8%-ї облікової ставки

Блог
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Андрій Рижиков, CEO і керуючий партнер девелоперської компанії DC Evolution.

 Днями очільник Нацбанку анонсував: облікова ставка в 2020 році може знизитися до 8%. Щоправда, раніше такого показника планували досягти до кінця 2021 року. Низька облікова ставка – це показник стабільної економіки, що добре працює.

Давайте розберемося, як таке зниження облікової ставки впливатиме на ринок нерухомості зокрема та економіки в цілому.

По-перше, 8%-ва облікова ставка дозволить банкам видавати кредити під 10-12% річних. Відповідно, це дозволить перезапустити іпотечне кредитування в Україні, про що останнім часом всі, як девелопери, так і покупці, могли лише мріяти.

По-друге, зменшення облікової ставки знизить дохідність по депозитах. Українці, які встигли звикнути до високих доходів за депозитами, що в деякі роки сягали до 25%, при обліковій ставці у розмірі 8% будуть заробляти на депозитах не більше 3-5%.

Виходячи з першого та другого, найнадійнішим, найпростішим, найзручнішими, найбільш прогнозованим і зрозумілим способом заробляння коштів стане саме нерухомість. І якщо припиняться "гойдалки" з ОВДЗ, можна очікувати повернення приватних некрупних гравців на ринок інвестування в нерухомість.

І, по-третє, активний та зростаючий ринок може спровокувати появу непрофесійних та недобросовісних гравців, які захочуть заробити грошей, тому існує ризик виникнення нових будівельних пірамід.

Зазвичай, зниження одного показника суттєво впливає на всі аспекти економіки, в тому числі на будівництво та нерухомість. Але, безумовно, це чудова новина, що дозволить зробити якісний ривок ринку нерухомості і нарешті перетворити відкладений попит українців на нове житло в реальний.