Як українському виноробству вийти на високий градус розвитку

Блог
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Володимир Печко, голова Асоціації садівників, виноградарів та виноробів України (Укрсадвинпром)

Виноробство в Україні на сьогоднішній день – це близько 50 великих підприємств, а також сегмент середніх виробників, котрий досить стрімко розвивається. З приємного, за 2019 рік близько 10 компаній отримали ліцензії та вийшли нарешті з тіні.

Наступного 2020 року їх кількість може перевищити 20 і навіть 30 компаній. Стосовно основних показників розвитку виноградарства та виноробства України, то площі під виноградними насадженнями залишаються незмінними впродовж вже останніх 2-3 років, а саме 43 тис. га. Водночас це майже вдвічі менше, ніж було в 2013 році, до анексії Криму, коли цей показник складав 75,1 тис. га.

Незважаючи на несуттєве зменшення площ під виноградними насадженнями, валовий збір винограду в Україні дещо збільшився завдяки сприятливим погодно‑кліматичним умовам. Зокрема, у 2019 році вітчизняні підприємства, котрі спеціалізуються на вирощуванні винограду, зібрали близько 500 тис. т винограду.

Важливою подією 2019 року стало те, що українські винороби дедалі більше показують себе вагомим та важливим гравцем на міжнародному ринку. Так, експорт українських вин у 2019 році сягнув позначки у 4469,3 тис. дал, тоді як імпорт — 3378 тис. дал. Приємно, що в української продукції з’являється дедалі більше поціновувачів як всередині країни, так і за кордоном. Вина українського виробництва можна знайти на полицях магазинів країн Європи, Азії та навіть у США. 

Однак, попри усі досягнення та зусилля, успішних підприємців у сфері виноградарства та виноробства не так вже й багато. Бо у виноробстві все, чи принаймні більшість, залежить від маркетингової стратегії. Так, за останні п’ять років виноробних господарств стало більше, але український ринок потребує насамперед появи компаній, котрі гарантують постійну якість виробленого вина.

Основною проблемою, я вважаю, дефіцит фінансування та відсутність дешевих кредитів для розвитку. Наприклад, у Франції щодо підтримки виноробства, за рік вийшли на близько 8 млн євро. Як наслідок, українським виробникам складно конкурувати з іноземними виноробами, у котрих в пляшці вина 70% державних дотацій.

Але, звісно, щоб мати експорт, треба мати виробництво і якісне, і кількісне. Треба розуміти, що нас ніхто і ніде не чекає, що всюди достатньо своїх виробників, або місцевих, або експортних, але які вже десятки років присутні на тамтешніх ринках та встигли завоювати свого споживача. Для розвитку українського виноробства, потрібно спочатку реанімувати вирощування винограду. Але тут вже треба втручання держави. Потрібні дотації за трьома напрямками виробництва: висадка і догляд за виноградом; часткова компенсація придбання обладнання для виноробства; часткова компенсація виставкової діяльності, формування державних стендів на міжнародних виставках; проведення "сліпих" дегустацій для дистриб’юторів та іноземних торгівельних мереж.

Щодо планів та очікувань наступного року, то у 2020 році Укрсадвинпром спільно з регіональними представництвами планує провести низку виноробних фестивалів по всій Україні. Мета цих заходів – підвищити культуру споживання вина українського виробництва. Такі фестивалі будуть проводитися щорічно. Дуже сподіваюся, що це стане поштовхом до популяризації виробництва українських вин серед їх споживачів.

Крім того, хотілося б нарешті побачити широку палітру присутності українських вин на полицях зарубіжних супермаркетів. Але тут дуже хочеться, аби наші винороби йшли на іноземні ринки під одним, як-то кажуть, українським прапором, а не кожен сам по собі. Бо так елементарно легше самим виробникам підкорювати зарубіжні ринки. Треба сказати, що Укрсадвинпром сформував бренд Wines of Ukraine, що може стати справжнім навігатором на невідомому шляху українських виробників вина на іноземних експортних ринках.

У підсумку, в 2020 році виробники виноградно‑виноробної продукції очікують, передусім, виваженого та головне — прогнозованого державного регулювання галузі. Це стосується практично всіх сфер її діяльності: акцизної політики, вимог до продукції, державного лобізму та протекціонізму в  питаннях представлення на міжнародних ринках.