Торгівля землею розшарує суспільство на правлячих багатіїв і жебраків

Блог
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Ірина Паламар, голова Асоціації тваринників України.

Відкриття ринку землі, яке лобіюють сьогодні парламентарії, — це, без перебільшення, злочин проти України та українців. Торгівля сільгоспземлею не приведе в Україну інвестиції, але натомість віддасть головний і найдорожчий ресурс громадян на розкрадання міжнародних агрокорпорацій.

Крім монополізації ринку агрохолдингами, є ще низка значних ризиків продажу землі. Головна загроза — стрімке розшарування суспільства на групу багатіїв і переважну більшість бідняків. Економічне зростання відбувається тільки там, де розшарування слабке. Тільки коли у широких верств середнього і нижче класу за доходами є стимул, азарт на годину раніше встати, трохи більше вкласти праці, на 5-7% у цьому році більше заробити, ніж у минулому, можливо створити умови для зростання економіки в цілому та агробізнесу зокрема.

Один зі своїх стратегічних ресурсів — ринок промисловості — Україна втратила ще в 90-х роках. Всі прибуткові промпідприємства опинилися в руках олігархів. Якщо ще і в сільському господарстві це станеться — України не буде. Нескладно спрогнозувати на тлі того, що відбувається навколо питання продажу землі, стрімке падіння рейтингів влади і, як наслідок, масштабні протести населення, адже постраждати від цього рішення можуть мільйони.

Не можна заперечувати, що обіг прав на землю необхідний, але від одного українця-господаря до іншого. Те ж, що намагаються нав'язати нам під виглядом ринку, це не пропорційний спокійний обмін, це — різка монопольна скупка.

Що ж стосується вартості землі, ринкова ціна висока там, де висока і масова конкуренція дрібних і середніх покупців, фермерів. Візьміть будь-яку країну Європи — у розвинених країнах світу є пряма залежність між кількістю і доходами сімейних фермерів і ціною землі, там ціна висока і продовжує зростати. У тих же країнах, де скупниками є тільки холдинги, олігархи, кілька міжнародних офшорних фінансових центрів (Латвія, Болгарія), ціна мізерна.

Читайте також:

Відкритий ринок землі повинен підвищити рівень ефективності її використання

Землю в користування

Чому аграрії не вірять у пріоритетне право викупу землі?

В Україні малий і середній фермер перебуває під жорстоким податковим пресом. При цьому великі агрохолдинги, які давно пролобіювали для себе мінімальне фіскальне навантаження, примудряються взагалі йти від сплати грошей в казну, наймаючи висококласних юристів та фінансистів. Тому значна частина фермерів взагалі працює в тіні. Реєструвати підприємства люди бояться, а господарювати як фізособи їм забороняє Господарський кодекс. За Податковим кодексом фермери зобов'язані платити 18% від виручки, але оскільки вони не ведуть бухгалтерію і не можуть списати витрати, вся виручка податкової зараховується як дохід.

На жаль, адекватної ціни на землю в таких умовах у нас не буде. Вона буде стрімко падати в депресивних регіонах України, напевно, в деяких районах Східної України, де-не-де — у Центральній і Північній, там, де люди зовсім зневірилися у справедливій владі. В інших ще зберігається надія і люди терплять, чекають повороту влади до малого і середнього бізнесу і фермерства не на словах, а на ділі. Я б віднесла до таких областей Західну і Південну Україну в більшості своїх районів.

За підрахунками експертів, ціна гектара української землі має дорівнювати 5000 євро. На сьогодні ж прив'язка ціни ґрунтується на мізерній оціночній вартості. І таке формування цінової політики неминуче приведе українську економіку до перекосу, який в підсумку вигідний буде тільки монополістам.