Як перевести бізнес у "біле" поле?

Блог
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Олег Тарарай, директор ПОСП ім. Iвана Франка

Для мене, як для підприємця, тема податків та усього, що з ними пов’язано – тема надчутлива та надважлива. Мені, звичайно, хотілося б зниження рівня оподаткування, принаймні для середніх та невеликих сільгосппідприємств. Бо велике податкове навантаження таких вбиває або ж заважає їх найменшому розвитку. Адже з одного боку тебе тиснуть податками, а з іншого – відсутні банківські програми з кредитування.

Розумні зміни у системі оподаткування могли б посприяти економічному зростанню, інвестиційній привабливості, залученню нових гравців у сферу агро. Крім того, завдяки такому кроку можна було б елементарно вивести українську економіку з тіні та декриміналізувати бізнес, що стосується не тільки агросфери, а й бізнесового середовища взагалі. А ще ж ми забуваємо про підвищення надходжень у бюджет, бо помірні податки буде сплачувати та більшість, яка на сьогодні  регулярно уникає цього за рахунок використання різних схем.

Сьогодні економічні показники нашої країни найгірші в Європі. ВВП у нас чи не найнижчий. Так, за даними Міжнародного валютного фонду, у минулому році ВВП на особу в сусідній Польщі становив 15,43 доларів, тоді як в Україні він оцінювався на рівні 2,96 доларів на особу. Тож можна зробити цілком логічний висновок: за останні п’ять років економічний розрив між Україною та Польщею не тільки не зменшився, а навіть відчутно зріс. Якщо говорити мовою цифр, то аж на цілих 10,8%, що досить відчутно.  

Звичайно, якщо ми хочемо жити у бідній країні, то можна нічого і не змінювати. Але якщо ми маємо інші бажання, то повинні робити вибір — або змінюватися, або сходити з дистанції і котитися у прірву.

Податки вкупі з протидією корупції, запровадженню простих і зрозумілих, а головне, передбачливих правил ведення бізнесу, посприяє збільшенню інвестиційної привабливості з боку як іноземців, так і українських підприємців, молодих та перспективних стартаперів, які, не виключаю, захочуть реалізувати свої амбіції у нас, а не їхати за кордон.

Говорячи про податкову реформу, я вважаю, що треба починати з перегляду системоутворюючого податку, тобто ПДВ. Він зручний, особливо для наших корумпованих чиновників, бо стягується абсолютно з усіх підприємств, незалежно від їх розміру та рентабельності. До того ж він стягується без прив’язки до фінансового результату і задовго до моменту отримання доходу. Такий підхід є вбивчим для середнього та невеликого бізнесу, який тільки-тільки розвивається. Тобто, як на мене, така модель оподаткування пригнічує розвиток та прозорість роботи будь-якого бізнесу. Бізнес повинен постійно з чогось генерувати кошти для покривання ПДВ, а де він їх повинен брати? Тож саме тому ФОПи у нас такі популярні. Звичайно, можна знижувати ставку ПДВ, особливо для різного розміру підприємств. Але навіщо вигадувати велосипед?

Можна скористатися досвідом розвинених країн, де замість ПДВ бізнес обкладається податком від продажів. Такий підхід дозволить вивільнити мільярди гривень обігових коштів для подальшого інвестування у розвиток. Разом з цим ліквідуються і різні схеми, коли підприємець намагається уникнути сплачування ПДВ. Ви ж тільки подивіться, скільки готівки крутиться у нас в країні! І причина цього криється саме у недосконалій податковій системі. І ще одне. Податок з продажів можна легко прив’язати до конкретного місця, що повністю відповідає ідеї децентралізації.

Більш того, якщо вітчизняний бізнес вдасться перевести у "біле" поле, то це вже буде великий успіх. Бо сам бізнес почне контролювати сплату своїх податків.

Отже сьогодні потрібно зменшити ставку ПДФО до 10% та замінити ПДВ на податок на виведення капіталу. Це послугує стимулом до переходу на єдину систему оподаткування.

Для нас, як для тваринницького підприємства, існуюча система оподаткування з її податковим навантаженням демотивуюча. Адже ми не маємо доступу до дешевих кредитів, а от зниження податків дозволило б розвиватися, реалізувати різні проєкти, створити робочі місця, підняти ефективність нашого бізнесу.