Створення БФР дає надію на об’єктивне розслідування економічних злочинів

Блог
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

В’ячеслав Черкашин, старший аналітик Інституту соціально-економічної трансформації

Найближчими днями парламент готується розглянути проєкт закону про створення Бюро фінансових розслідувань. Це той крок, на який багато років чекає бізнес та експертне середовище. Нарешті на зміну масі "каральних" органів, починаючи з Податкової міліції, закінчуючи економічними департаментами у правоохоронних відомствах, прийде один – незалежний, експертний орган з фінансових розслідувань, що матиме відповідні функції.

Робота над законопроєктом №1208-2 було досить інтенсивною, адже потрібно було врахувати інтереси багатьох сторін. У результаті вдалося вийти на компромісний варіант, який влаштовує і правоохоронців, і бізнес, і експертів.

Зокрема, враховано поправку щодо граничної чисельності складу БФР. Згідно із законопроєктом, вона встановлюється урядом і не може перевищувати чотирьох тисяч осіб.

Порядок призначення директора Бюро фінансових розслідувань передбачає проведення конкурсу. Для цього створюється конкурсна комісія з 9 осіб, запропонованих президентом, урядом і парламентом (3 + 3 + 3). При цьому парламент делегує двох представників з профільного комітету з питань податкової політика, і одного – з питань правоохоронної діяльності. Оголошення про умови та термін проведення конкурсу публікується у ЗМІ.

Читайте також: Українська Рада Бізнесу закликає парламент запустити Бюро фінрозслідувань

Директора БФР призначає Кабмін за поданням прем’єр-міністра, а сама кандидатура повинна бути узгоджена з міністром фінансів. Керівник відомства призначається терміном на 5 років і має право перебувати на посаді не більше 10 років (два терміни).

Також у законі передбачено такі причини для звільнення директора Бюро фінансових розслідувань:

- закінчення терміну його повноважень;

- подача заяви про припинення повноважень за власним бажанням або за станом здоров'я;

- досягнення 65-річного віку;

- набрання законної сили обвинувальним вироком суду, призначення або обрання на іншу посаду;

- придбання громадянства (підданства) іншої держави;

- визнання з боку уряду роботи Бюро незадовільною.

Рішення про звільнення ухвалюється Кабінетом міністрів за поданням прем'єр-міністра.

Якщо говорити про посадові оклади керівництва та співробітників БФР, то у законі не прописано конкретного розміру зарплат. Проте одна з норм передбачає, що посадовий оклад працівників відомства, що мають спеціальні звання, не може бути меншим за 20 прожиткових мінімумів для дієздатних осіб. У сьогоднішніх реаліях (прожитковий мінімум на 01.01.2020 — 2102 грн) це означає, що зарплати співробітників БФР становитимуть від 40 тис. грн і вище. Це цілком конкурентні цифри, що дозволять залучати до Бюро фахівців з недержавного сектору.

Що згідно закону входить до юрисдикції Бюро фінансових розслідувань? У підслідності детективів Бюро 28 статей Кримінального кодексу України, 20 з яких — прямий функціонал відомства і безпосередньо пов'язані з економічними злочинами. У такий спосіб було зроблено спробу захистити бізнес від контролю економіки з боку інших силових відомств — якщо виявлений злочин відноситься до сфери компетенції БФР, то останнє має пріоритетність при визначенні підслідності.

Крім цього, із Закону про СБУ видалена функція захисту економічних інтересів держави. Також серед важливих новацій законопроєкту – оперативникам інших органів безпеки під час досудового розслідування справ, підслідних БФР, заборонено проводити слідчі дії. Це позитивний сигнал як для бізнесу, так і експертів, що дає надію на прозоре та компетентне розслідування економічних злочинів.