Як турбо-зміни вплинуть на ринок нерухомості?

Блог
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Дмитро Змієвець, фахівець з маркетингу ІБК "Обрій"

Попри низку скандалів на первинному ринку нерухомості Києва, а також через політичну ситуацію в країні та валютні коливання, поточний рік все ж таки був досить стабільним. Навіть кількість об’єктів комплексної забудови зросла на 30% порівняно з 2018 роком.

Вибори президента України та парламенту залишили після себе більше питань ніж відповідей. Це саме стосується неочікуваного суттєвого зміцнення гривні. Теоретично ці "події" мали б вплинути на ринок нерухомості, проте відкладений попит, який виник у період виборів і різкого падіння курсу долара, через місяць-півтора був конвертований у реальні угоди.

Найпопулярнішим на ринку столичної нерухомості став масовий сегмент з переліком додаткових переваг та доступною ціною. Вимоги інвесторів суттєво зросли. Вони зацікавлені у купівлі не просто житла, а житла з певними гарантованими перевагами. Серед них, зокрема: закрита територія, паркінг, консьєрж-сервіс, певна інфраструктура тощо. Об’єкти комплексної забудови, навіть якщо інфраструктура існує ще тільки на папері, значно простіше продавати, аніж об’єкти точкової забудови з обмеженою прибудинковою територією.

Наразі інфраструктура є важливим каталізатором зацікавленості потенційного інвестора. До об’єктів інфраструктури, які надають перевагу комплексам, варто наголосити на тих, що стосуються дітей, дошкільні навчальні та середні заклади освіти, комерційні приміщення. З огляду на це, можна припустити, що у наступні два-три роки ринок нерухомості зазнає певної трансформації: забудовники перед тим як заселяти комплекс, спершу дбатимуть саме про реалізацію об’єктів інфраструктури.

Читайте також: 

Розділяй та володій

Рухаємось далі

Окрім цього, важливим для ринку також стало те, що через значні фінансові ризики, кількість покупців на стадії котловану помітно знизилася. Інвестори переорієнтуються на об’єкти, що знаходяться на фінальному етапі будівництва та вторинний ринок нерухомості. Водночас проекти з бездоганною репутацією гарно продаються і на первинному ринку, навіть на етапі котловану. Нові ж проекти для вдалого старту потребують додаткового маркетингового бюджету на просування.

Що ж стосується прогнозів та очікувань, то для сталого розвитку ринку нерухомості доцільно було б на законодавчому рівні закріпити гарантії захисту вкладень інвесторів, по суті впровадивши "прозорий" ринок будівництва житла.

По-перше, це дасть змогу упорядкувати та значно полегшити процеси видачі забудовникам дозвільних документів. По-друге, це стимулюватиме будівельні компанії перед початком старту продажу об’єктів мати весь пакет дозвільних документів. Відповідно, даний факт має бути зафіксованим в єдиному реєстрі.

Отже, на законодавчому рівні та під впливом відповідного попиту ринок, ймовірно, зазнає змін, що вестимуть до продажу житла виключно за наявності повного пакету дозвільних документів у забудовника. Такий механізм дозволить знизити фінансові ризики, проте зумовить підвищення ціни на нерухомість.