"АрселорМітал" і British American Tobaco — перші ластівки змін інвестклімату України

Блог
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Сергій Фурса, спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital

 "АрселорМіттал" (Криворіжсталь) виводить з країни 11 млрд грн і скорочує інвестиційну програму. "АрселорМіттал" (Криворіжсталь) інвестує в будівництво онкоцентру на суму 15 млн євро.

Здавалося б, який зв'язок? А дуже простий. "Криворіжсталь" змусили інвестувати в цей онкоцентр, використавши для цього всю державну машину. Використавши тиск силовиків. Під різними приводами. Ми побачимо масові кримінальні справи і візити СБУ, які могли паралізувати роботу заводу. А потім ми побачили, що тиск послабився. А компанія погодилася "допомогти країні".

У результаті "Криворіжсталь" змусили зробити той же трюк, що раніше виконали українські олігархи, які за лояльність влади готові дарувати машини швидких. Тільки ось міжнародна компанія — це не українські олігархи. Вони не розуміють, як так можна. Міжнародні компанії хочуть просто чесно працювати, інвестувати і платити податки. Їм не потрібні договорняки з владою. І владі це дуже незручно.

Міжнародні компанії не розуміють, як можна використовувати Службу Безпеки України заради піару чиновників з офісу президента, які роблять собі красиві фото з пресконференції про відкриття нової лікарні в рідному місті. У результаті, зіткнувшись з тиском, джерелом якого був сам Офіс президента, інвестори роблять висновки.

А тепер трохи математики. Чи добре отримати новий центр боротьби з раком у Кривому Розі. Так, звичайно ж добре. Але тут як завжди питання "якою ціною".

Щоб побудувати онкоцентр вартістю 15 млн євро Офіс президента зробив колосальний тиск на найбільшого іноземного інвестора в Україні, що буде коштувати країні сотні мільйонів доларів, а то й мільярди доларів. У першу чергу, замість інвестування 11 млрд грн ці гроші компанія виводить. Це вже мінус по податках і по зростанню ВВП. Це удар по курсу валюти. Не критичний, але удар.

Більш того, важко навіть уявити, скільки інвесторів після цього не прийдуть в Україну. Якщо для Офісу президента це сюрприз, то необхідно пояснити, що інвестори спілкуються один з одним. І як футболісти перед тим, як перейти в "Динамо" чи "Шахтар" дзвонять своїм знайомим, які там грали, так і великі бізнесмени довідуються у своїх колег, які вже працюють в Україні. І як ви думаєте, що тепер скаже їм Лакшмі Міттал? Скільки в підсумку інвесторів, які розглядали Україну як один з майданчиків для інвестицій, не прийдуть? Скільки людей грає з Лакшмі Міттал у гольф і скільки з них тепер буде чути про божевілля в Україні? Скільки людей п'є з ним віскі і тепер дізнається про справжнє ставлення влади до бізнесу?

І, можливо, правильно залучати інвесторів, отримувати більше податків і вже частину з цих податків витрачати на медичну інфраструктуру? Риторичне питання…

Якщо ви хочете економічного зростання, то вам потрібні інвестиції. Якщо вам потрібні інвестиції, то ви повинні цілувати інвесторів в усі місця, гладити їх по голівці і приносити каву вранці. Ви повинні зробити державу максимально зручним партнером. Ви повинні питати щоранку в інвесторів, чи добре їм спалося і чи немає горошини під матрацом.

Якщо ви не хочете бачити інвесторів, то ви будете надсилати до них СБУ. Якщо ви не хочете економічного зростання, ви будете тиснути на інвесторів для задоволення популістським хотілок. Якщо ви не хочете інвестицій, то забудете про свою обіцянку прибрати силовиків від бізнесу.

"АрселорМіттал" (Криворіжсталь), British American Tobaco — перші ластівки змін в інвестиційному кліматі України. Тільки ось всі ці зміни не в кращу сторону.

А взагалі так, інвестиційний форум у Маріуполі... Саме те що треба для залучення інвестицій. Тільки треба побільше правок від людей Коломойського, щоб вигнати вже всіх іноземних інвесторів з країни.