Чому французькі фермери не поспішатимуть купувати українську землю?  

Блог
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Вінсент Лусуарн, компанія "Axiom International" (Франція)

Я вже кілька років працюю як з європейськими, так і з українськими агропідприємцями. Наша компанія постачає генетику багатьом виробникам свинини. Тож я знаю, чим живуть і ті, й інші. Відкритий ринок землі в українського аграрія викликає два страхи. Перший стосується дефіциту дешевих коштів для купівлі землі. Другий – це ризик скуповування українського чорнозему іноземцями з їх дешевими кредитами та накопиченими статками за довгі роки роботи. Але я мушу сказати, що для більшості французьких фермерів – ані середніх, ані великих (звичайно, за європейською міркою), ані дрібних, ані кооперативи – не так вже й турбує відкриття ринку землі в Україні. У нас тут є свої проблеми та потреби.

Справа в тому, що коли я запитую у знайомих мені французьких фермерів, чи планують вони купити собі кілька гектарів українського чорнозему, то в переважній більшості вони не відповідають ствердно. Бо наш європейський аграрій елементарно побоїться йти до вас: боятиметься маловідомого ринку, а також знає безліч прикладів негативного досвіду роботи на ньому. Зрозумійте, жоден французький фермер не буде брати банківський кредит, щоб купити у вас землю, нехай навіть під наших дуже дешевих 1,5-2% річних. Навіщо це йому? Ми краще візьмемо кредит для розвитку власного бізнесу.

Хоча, звичайно, часом мені трапляються французькі підприємці та бізнесмени, які не проти інвестувати в українську землю. Але це не аграрні підприємці, це не фермери, не агрокооперації, не асоціації, швидше, це звичайні інвестори, які мають вільні кошти й мають бажання інвестувати в цікаві та привабливі проєкти. Це ті інвестори, котрі купували землю в Румунії, Угорщині, Болгарії, Польщі тощо. Проте й вони не одразу прийдуть на ринок. Бо їм простіше купити землю в інших європейських країнах, які апріорі менш корумповані, більш передбачувані, більш правові. У них існує менше різних дозволів, котрі ти повинен брати для роботи у вас в країні, менше всіляких обмежень та бар’єрів. В Європі ти у будь-якому разі більш захищений, ніж в Україні.

Читайте також: 

"Земля – лише українцям": Зеленський розвіяв "страшилки" про земельну реформу

 Оприлюднено текст земельного законопроєкту