2020: фінансова криза або нові можливості?

Блог
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Юрій Пивоваров, голова організаційного комітету Київського міжнародного економічного форуму (КМЕФ)

З моменту судової заяви Lehman Brothers про банкрутство, ухвалення плану Полсона і великомасштабного обвалу фондових бірж пройшло 11 років, і, тим не менш, динаміка зростання світових економік так і не наблизилася за цей період до докризових показників.

Фінансова криза торкнулася не тільки економічних показників, а й демографічних. У звіті МВФ про наслідки кризи 2008 року наводиться статистика про зменшення народжуваності в країнах із розвиненою економікою в період з 2008 по 2016 роки. Фінансова криза працює за принципом "снігової кулі" і зачіпає всі аспекти життя. Навіть у лісах Амазонки можна побачити його наслідки: обсяги вирубки, індекси забруднення повітря.

5678 4647433333333

Міжнародні політичні аналітики сходяться на думці, що історія циклічна і розвивається за спіраллю. Це твердження можна застосувати й до економічної науки. Процеси залишаються єдиними в суті, розвивається лише їх масштаб і площина застосування. Економічний цикл, який визначається фінансовими кризами, в середньому триває від 7 до 12 років, згідно з циклом Жюгляра. Прості підрахунки підводять нас до того, що наступну фінансову кризу варто очікувати вже в період 2019-2020 років.

За даними Міністерства фінансів, Україну в цьому році очікують великі виплати за зовнішніми та внутрішніми державними зобов'язаннями: у квітні 2018-го суми погашення оцінювалися в 313,89 млрд грн, а перед Новим роком — вже в 360,96 млрд грн. Із них виплати зовнішнім кредиторам у квітні становили 150,84 млрд грн, у грудні — 150,13 млрд грн.

Кредити від фінансових донорів дозволяють Україні підтримувати економічну стабільність в країні, зміцнювати гривню і скорочувати інфляцію. Але, з іншого боку, кожен новий кредит — це збільшення суми боргових зобов'язань і майбутніх виплат. На думку аналітиків МВФ, саме країни з великим фінансовим дефіцитом найбільш уразливі перед світовою кризою.

Помітні ознаки кризи, що насувається, які неможливо не помічати, зумовили окрему увагу Київського міжнародного економічного форуму в цьому році. 8-9 листопада однією з топ-тем обговорення влади і бізнесу стане фінансова криза 2020 і механізми її врегулювання, щоб пройти етап економічного шторму з найменшими втратами.

За даними МВФ, світовий борг у 2017 році досяг рекордного рівня в 225% світового ВВП, що склало 184 трлн в доларовому еквіваленті. Це більше $86 тис. у розрахунку на людину і цей показник більш ніж удвічі перевищує середній дохід на душу населення.

Такий стан змушує країни з великим фінансовим дефіцитом платити все більше і більше відсотків, щоб покрити свої рахунки. І якщо їм не вдасться скоротити дефіцит, буде важко впоратися навіть з найлегшою рецесією.

Важливим фактором, що загострює ситуацію в світовій економіці, є наростання торгових воєн у світі, особливо протистояння між США і Китаєм, яке, на думку аналітиків банку Goldman Sachs, вже наблизило США до економічного спаду. На їхню думку, торгова війна сповільнить американську економіку на 0,6% в поточному році замість очікуваних раніше 0,2%. Валютні маніпуляції з боку Китаю і посилення регулювання митних тарифів розпалюють дебати фінансових аналітиків. 12 серпня індекс S&P 500 впав на -1,22% до кінця сесії. Основним фактором спаду стали побоювання щодо перспективи вирішення торгового конфлікту між США і Китаєм, рішення якого після липневих переговорів так і не вдалося виробити.

Розподіл політичного впливу, як всередині Європейського Союзу, на прикладі Брекзіт, так і в питаннях Азіатсько-Тихоокеанського регіону, погіршує ситуацію, підпорядковуючи економічні інтереси політичним амбіціям. Глобалізація стає чинником загострення економічних розбіжностей і прірв, які виключають вироблення економічних моделей співпраці за принципом win-win.

Колишній міністр фінансів США Лоуренс Саммерс заявив, що світ перебуває в "найбільш небезпечному фінансовому моменті" після глобальної економічної кризи 2009 року. Індекси PMI, показники продажів товарів тривалого користування та інвестиційної активності вказують на стратегію вичікування серед усіх акторів фінансового ринку.

Якщо прогноз Світового банку, який передбачає поступове зниження темпів глобального економічного зростання до 2,9 відсотків у 2020-му, виправдається, то ймовірність того, що зростання світового ВВП в наступному році складе менше 2-х відсотків, що вже буде вважатися глобальною рецесією, оцінюється в 21%. Аналітики залишають шанс і для позитивного результату — 16 відсотків за те, що зростання перевищить 4 відсотки ВВП.