Легалізація грального бізнесу – це не нововведення, а стара хронічна проблема, яка потребує вирішення

Блог
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Ігор Макієвський, голова Всеукраїнського об'єднання Роботодавців галузі відпочинку і розваг

 Питання легалізації ігрового бізнесу не виникло спонтанно. З тих пір, як гральний бізнес заборонили в Україні (10 років тому), він нікуди не подівся, він просто пішов в тінь. Тому, точніше буде говорити не про легалізацію грального бізнесу, а про його детенізацію.

Якщо взяти усю десятилітню історію, то були спроби колишніх урядів вносити свої законопроекти на розгляд до Верховної Ради, але вони не увінчалися успіхом. Це не нововведення, а стара хронічна проблема, яка потребує вирішення. Хто б не піднімав питання про легалізацію грального бізнесу був звинувачений в лобіюванні чиїхось інтересів. Хоча насправді ця галузь економіки працює успішно в багатьох країнах. Взяти хоча б Грузію, яка вдало поєднує інтереси бізнесу, держави і суспільства на цьому ринку. Зараз у нас є така впевненість, тому що команда президента має більшість в парламенті і необхідні голоси для ухвалення закону про гральний бізнес.

Гральний бізнес – це ціла галузь економіки, в якій, за нашими даними, до закриття працювало близько 200 тисяч чоловік. Це робочі місця, які люди втратили, зокрема. І це у тому числі податки. Держбюджет потенційно може отримувати від цієї галузі податки до 5 млрд гривень в рік – на цій цифрі сходяться більшість експертів галузі в своїх оцінках.

Тому, до рішення про легалізацію азартних ігор я ставлюсь позитивно. Тут питання у майбутніх форматах взаємодії усіх гравців ринку.

На мій погляд, повинні бути легалізовані всі види азартного бізнесу. І вони повинні бути доступні людям не тільки в особливих зонах. Тобто, якщо дозволити казино тільки в одному місці (особливо люблять говорити про депресивні регіони), а повсюдно забороняти, то ефекту для економіки від цього не буде ніякого. Держава не доб'ється надходжень істотних доходів до бюджету від галузі, і побороти тіньовий ринок буде неможливо. Іншими словами, це повинна бути не імітація, а легалізація.

Бізнес, у свою чергу, повинен отримати прозорі та зрозумілі правила гри, люди, які користуються гральними послугами повинні отримати якість і захищеність. Словом, цей ринок повинен бути врегульований у цивілізований спосіб. А це тільки можливо шляхом відкритого діалогу між бізнесом і владою.