Чи така страшна реєстрація бізнесу в Україні, як її малюють?

Блог
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Данило Глоба, заступник директора з правових питань компанії YouControl

Займатися бізнесом в Україні – то подвиг. Страшнішим за це може бути лише його реєстрація. Таку думку мають багато людей, що зупиняє їх у прагненні відкрити свою справу. Причому є серед них і ті, хто до підприємництва не має жодного відношення (чув лише за розповідями про проблеми), й ті, хто раніше спробував себе у цій діяльності. Та все ж – це сувора реальність для бізнесу чи стереотип і ситуація за останній час суттєво змінилася? Виявляється, що другий варіант. 

Так, процес реєстрації бізнесу в Україні наразі не такий вже й складний. У підприємців є можливість за кілька хвилин в режимі онлайн без складних бюрократичних процедур зареєструвати/перереєструвати юридичну особу або фізичну особу-підприємця. В режимі "офлайн", тобто при особистому зверненні до відповідних служб, питання теж займає не набагато більше часу. Одним із показників того, що реєстрація стала простішою, може бути збільшення кількості ФОПів в Україні.

Так, за даними дослідження YouControl, кількість представників дрібного бізнесу на початку 2019 року порівняно з тим же періодом 2018 року виросла на 4%. Також державою забезпечено підхід "єдиного вікна": реєстраційні дані автоматично передаються до органів статистики, Державної фіскально служби, Пенсійного фонду України, куди раніше доводилось звертатись індивідуально. Давно скасовані вимоги про необхідність мати печатку. Канула в Лету й необхідність зберігати реєстраційні паперові свідоцтва і виписки. До цього слід додати, що первинна реєстрація бізнесу і громадських організацій в Україні – безкоштовна.

Хоча для початку підприємницької діяльності, принаймні її юридичного оформлення, залишався один із важливих "незакритих гештальтів". Стосувався він бізнесу, який хотів зареєструватися у формі товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ), що працювало би на підставі модельного статуту. Проблеми почалися з кінця 2018 року. Саме з того часу при реєстрації/перереєстрації ТОВ із застосуванням модельного статуту отримували відмови. Пов’язано це було з тим, що урядова Постанова "Про затвердження модельного статуту ТОВ" суперечила вимогам Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю".

Для вирішення проблеми 27 квітня 2019 року Кабмін прийняв Постанову "Деякі питання дерегуляції господарської діяльності". Нею він затвердив новий модельний статут (з можливістю самостійно компонувати окремі умови). Також у Постанові зазначається, що портал електронних сервісів повинен забезпечувати формування відповідної редакції модельного статуту, на підставі якого діє ТОВ. Остаточно всі перепони для реєстрації ТОВ  із застосуванням модельного статуту ліквідували нещодавно, 9 липня 2019 року. Саме тоді Міністерство юстиції України та Державне агентство з питань електронного урядування України презентували нову електронну послугу з реєстрації компаній із такої організаційною формою. 

Онлайн-послуга забезпечить онлайн-реєстрацію/перереєстрацію ТОВ з можливістю формування необхідної редакції модельного статуту шляхом вибору відповідних пунктів або використання редакції за замовчуванням. При цьому, при первинній реєстрації передбачено можливість одночасної реєстрації платником ПДВ або обрання спрощеної системи оподаткування. Це ще один крок до спрощення умов ведення бізнесу в Україні.

Відомий письменник і науковець Айзек Азімов не без сарказму колись сказав, що "бюрократія розростається, щоб встигнути за потребами бюрократії, що розростається". Для України ця думка в багатьох питання залишається актуальною. Однак в окремих напрямках бюрократична машина зазнає поразки перед технологіями та  інноваціями. Ситуація із реєстрацією бізнесу – саме той випадок, і слід справедливо зазначити, вона наразі є найкращою за останні роки.