Повітряні млини: чому не варто воювати з ВДЕ

Блог
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Олег Грамотенко, генеральний директор та власник Тесла Енерго

Всі споживають електроенергію і всі розуміють, що протягом доби споживання коливається: вночі менше, а вдень — більше.

І для того щоб закласти камінь модернізації у фундамент всієї енергосистеми України, зовсім не потрібно зупиняти відновлювані джерела енергії (ВДЕ), а саме такі чутки зараз поширюються, натомість слід впроваджувати системи накопичення електрики та високоманеврені станції. Адже майбутнє — за цим!

Раніше поля теж орали кіньми, а потім з’явилась техніка. Для наших дідів це було нечувано та навіть страшно (нове і незвідане завжди лякає), але коли спробували, то з полегшенням видихнули.

З технічного боку нашій енергетичній системі нині нічого не загрожує. НЕК “Укренерго” балансує систему в штатному режимі. Тож, давайте подивимось, чи такий вже страшний той вовк (в обличчі ВДЕ), як його малюють ЗМІ.

Частка джерел в електроенергетичній системі України:

  • ВДЕ — 6%
  • АЕС — 50%
  • ТЕС — 32%
  • ГЕС — 12%

Дивно, що для того, аби ніби балансувати 6% ВДЕ, потрібно чомусь аж 32% ТЕС! Чудернацька математика, але це факт.

Якщо ж брати просто факти, то вони такі: за підсумками травня, ВЕС перевищили виробіток електроенергії на 11,2%, а СЕС недовиробили 16,4%, АЕС недовиробили 5,6%. ТЕС збільшили виробіток на 26%, ГЕС залишили його незмінним.

Зараз багато йдеться навколо меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері відновлювальної енергетики в Україні з Кабінетом міністрів. Все б нічого, та є декілька нюансів. Для вітчизняних інвесторів дуже важливим є прописати в меморандумі термін введення в експлуатацію сонячних електростанцій — квітень 2021 р., а не до 01 липня цього року.

Більшість станцій знаходяться на етапі будівництва, деякі чекають рішення уряду щодо початку будівництва. В середньому сума в девелопмент українських інвесторів дорівнює від €7500 до €10 тис. за 1 МВт. Загалом очікується (по багатьох проєктах вже йде фінансування) близько €2,4 млрд прямих інвестицій в країну.

Якщо не перенести цей термін, то про всі ці проєкти доведеться забути, зафіксувати збитки, а потім власники підуть в суди за компенсацією від місцевих ОТГ, які отримували податки в місцевий бюджет від цих проєктів, плюс компенсацію за техдокументацію. Сумарно близько €5000 за 1 МВт. Тобто по всій країні позови до місцевих ОТГ складуть приблизно €15 млн, або 435 млн грн.

Недоотриманий прибуток бюджету по всіх податках, за різними оцінками, складе близько 10 млрд грн. І це за умови, що інвестори профінансують всі проєкти з pre-PPA. Нагадую, 2019 р. ВДЕ, що виробили 5,5 ГВт, виплатили до бюджету 19,77 млрд грн.

Наші народні обранці борються не стільки з ВДЕ, скільки з ДТЕК і його основним бенефіціаром, забуваючи, що його частина в ВДЕ всього 18%. Це факт.

Та краще думати про глобальні світові тренди. Зараз уряду потрібно створювати стратегії, конкурентні правила гри на ринку. Це призведе до залучення більшої кількості місцевих та глобальних компаній і тоді нинішнім бенефіціарам доведеться або змінюватися, або зникнути.

Сподіваємось на мудре рішення влади — зокрема, що уряд продовжить термін введення в експлуатацію проєктів сонячних електростанцій до квітня 2021 р.