Попередження
  • JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 780
Понеділок, 19 лютого 2018 11:46

“Наша мета— захопити Європу та США”

Максим Янкович, співзасновник компанії Comodo Alliance, ТМ “Ленточка” Максим Янкович, співзасновник компанії Comodo Alliance, ТМ “Ленточка”

Напевне, всі чули про теорію червоного та блакитного океанів. І багато хто знає, що новий бізнес краще засновувати там, де найменше конкурентів. Герой нашого інтерв’ю перевірив цю теорію, ще коли вона не була надто розповсюджена в українських бізнес-колах. Про те, як знайти свою нішу на ринку, завдяки чому українське підприємство може конкурувати з китайськими виробниками та для чого власнику максимально спрощувати бізнес-процеси, розказав співзасновник компанії Comodo Alliance Максим Янкович

— Як все починалося? Як з’явилася “Ленточка”?

— Ми з моїм партнером Андрієм Бич­ковським, також відомим як DJ Andrei Fiber, працювали у шоу-бізнесі, займалися музикою, гастролювали. Од­ним з основних напрямків нашого бізнесу тоді була організація різних заходів у партнерстві з власниками нічних клубів, концертних залів. Час від часу ми стикалися з тим, що збо­ри за вхід на захід не покривали ор­ганізаційні витрати.

І одного разу ми вирішили викорис­тати контрольні браслети. Закупили пробну партію, щоб подивитися, як це працює. Візуально людей на тесто­вому заході було приблизно стільки ж, як і завжди, але ми отримали плю­сові баланси по всіх напрямках. Тоді ми зрозуміли, що весь цей час нас просто обманювали.

Після того ми приблизно рік працю­вали з контрольними браслетами, закуповуючи їх у посередників. Па­ралельно гастролювали по Україні, спілкувалися з арт-директорами та власниками нічних клубів, намага­ючись пояснити їм переваги роботи з такою продукцією. Тоді і сформу­валася ідея бізнесу. Ми придбали напівкомерційну партію брасле­тів — частину для себе, частину на продаж — у нашого друга з Ужго­рода і почали їх розповсюджувати. Пізніше знайшлися прямі поста­чальники зі США.

За півтора-два роки ми вже постав­ляли браслети практично в усі нічні заклади країни. Згодом порахували і зрозуміли, що треба покращувати свої позиції, тому ввели у бізнес ще двох партнерів та запустили власне виробництво. Поступово з’являлися нові види продукції для івент- та рекламно-сувенірного бізнесу. Так ми розвиваємося і досі.

Максим Янкович
37 років
Співзасновник компанії Comodo Alliance, ТМ “Ленточка”
Компанія працює на ринку івент- та рекламно-сувенірної продукції з 2007 р. До створення бізнесу Максим Янкович разом із партнером Андрієм Бичковським працювали у шоу-бізнесі. Назва Comodo Alliance походить від сценічного псевдоніма Максима — DJ Maxim Comodo. Під брендом “Ленточка” ексклюзивно виготовляються контрольні браслети. Також компанія виробляє сувенірну продукцію. Виробничі потужності зосереджені в Україні та Китаї. 60% продукції експортується до країн Європи. У планах на наступні п’ять років — повноцінний вихід на ринок США

— Коли з’явився сам бренд?

— “Ленточка” з’явилася 2007 р. Три роки ми були, як зараз кажуть, стартапом, працювали практично без до­кументів. У 2010 р., коли почали за­пускати виробництво і знадобилися інвестиції на закупку обладнання, постало питання повноцінної лега­лізації. Тому була створена компанія Comodo Alliance, яка використовує торгову марку “Ленточка”.

Зараз 50% продукції нашої компанії виробляється в Україні, частина товару — на наших потужностях у Ки­таї. Виробничі лінії розвиваємо під “топові” види продукції. Це потрібно, щоб не мати справи з посередника­ми. Ми це називаємо вертикальною інтеграцією, самі контролюємо майже всі процеси: від закупки сировини до логістики та виробництва. Таким чином вдається досягти досить привабливої ціни, щоб конкурувати з китайськими виробниками на укра­їнському та європейському ринках.

Також одним з напрямків нашого біз­несу, який виходить за рамки бренда “Ленточка”, є виробництво промисло­вої харчової етикетки для декількох великих підприємств. Але це окрема історія.

— Ви запустили бізнес перед кри­зою 2008-2009 рр. і розвивалися під час неї. Як це відобразилося на бізнес-процесах?

— Ця криза на нас дуже сильно впли­нула. Якщо подивитися на наші гра­фіки, то до 2008 р. був підйом, далі різкий спад. Зараз ми вже перевищи­ли показники 2008 р. і постійно рос­темо на 20-30% на рік.

Тепер вже можна говорити, що та криза зіграла нам на руку. Розумію, що для українців це зовсім не добре. Але експортеру підвищення курсу іноземних валют вигідне.

— Який рік запам’ятався найбіль­ше?

— У 2010 р., коли ми запускали ви­робництво, зіштовхнулися і з пога­ними людьми, і з неприємностями, і з обманом і зрадою. Особливо, коли мова вже пішла про великі гроші. Але все це ми побороли, вистояли. Зараз вже не пам’ятаємо про всіх, хто нам заважав.

— Ви попрощалися із шоу-бізнесом?

— Так, назавжди. Просто настав момент, коли робочі графіки кар­динально змінилися. Лягати о чет­вертій ранку і спати до обіду, або вставати у 8.00 і лягати у 22.00 — це трохи різні речі. Треба було обира­ти. Зважаючи на те що наші теле­фони розривалися від замовлень, ми зрозуміли, що в бізнесі більше цікавих перспектив. І обрали ви­робничий бізнес. Просто в один день скасували всі виступи.

Так, ще деякий час намагалися про­водити якісь окремі заходи, але швидко стало зрозуміло, що це не­продуктивно. Тому просто передали всі справи молодшим колегам.

— У вас багато конкурентів на укра­їнському ринку?

— Серед виробників їх взагалі нема. Наші конкуренти — це імпортери, які завозять в Україну готову продукцію. Але ми цим не дуже переймаємося. Все ж таки наше основне завдан­ня — розвивати експорт. Зараз ми використовуємо 40-50% виробничих можливостей. Є куди розвиватися.

— В які країни плануєте розширю­вати експорт?

— США.

— Але ж там багато місцевих ви­робників?

— Ми цього не боїмося. Наша про­дукція навіть не потребує реклами. Можливо, коло спожи­вачів доволі обмежене, але попит серед них дуже високий. Тут все залежить від твоєї конкурентоспро­можності. Собівартість нашої про­дукції зараз дозволяє успішно про­давати її в Америці.

Коли тільки планували виходити на цей ринок, ми не були готові ні фі­нансово, ні фізично. Це потребувало значних інвестицій. Але після того як освоїли європейський Amazon, роз­містили там перші лоти та досягли успіху, ми зробили пробні лоти для американського ринку. Першу партію вдалося продати навіть без серйоз­них рекламних інструментів. Зараз знаходимося на етапі інвестування та підготовки великої партії товару для США.

“Наше основне завдання — розвивати експорт. Зараз ми використовуємо 40-50% виробничих можливостей”

— Як ви прийшли до Китаю?

— Так само, як і в усі інші країни. У “Ленточки” доля китайського екс­порту була величезна. Практично всю продукцію ми довгий час везли з Китаю. І от одного дня ми виріши­ли організувати там власне вироб­ництво.

Звичайно, ми не планували створю­вати масштабне підприємство, розу­міючи, що ним буде важко керувати. Ми прийшли у Китай з російським інвестором, організували маленьку фабрику, яка виготовляє один вид продукції під наші потреби.

Yankovich Maxim chu3

— У чому різниця між бізнесом по-українськи та бізнесом по-китайськи?

— У Китаї менший регуляторний тиск. Там ніхто не заважає бізнесу своїми законодавчими ініціативами. Порів­нювати законодавчі нюанси можна дуже довго. Але в цілому там трохи простіше.

Водночас витрати на оплату праці у Китаї вже вдвічі більші, ніж в Україні. Зараз вигідніше щось робити на українських виробничих потужнос­тях. Тому на нашому українському підприємстві, що складається з шести виробничих ліній, працюють 50 спів­робітників. У Китаї є лише одна лінія і вісім працівників. Ця фабрика не за­робляє мільйони, але, в принципі, все йде непогано.

Ми нормально справляємося з ве­ликими замовленнями, але нам цікавіші маленькі івенти. Адже за­мовлення великої партії означає суттєву знижку (посміхається). Мої менеджери кажуть, що їм вигідніше продати по 100 одиниць товару 20 замовникам, ніж 2 тис. одиниць од­ному.

— Часто стикаєтесь з випадками підробки браслетів?

— Річ у тому, що звичайна людина, яка хоче підзаробити на 100 “зайвих” квитках, навряд чи зможе підробити браслети. Обладнання для їх вироб­ництва дуже дороге, це буде просто невигідно. До того ж вони виробля­ються зі специфічного матеріалу, який можна купити лише у США та Люксембурзі. В Україні його ексклю­зивно продаємо лише ми. Але бували випадки, коли, наприклад, охоронці нічного клубу, знаючи, які браслети будуть закуповуватися на той чи ін­ший захід, намагалися купити щось подібне у нас напряму. Ми такі схеми відслідковуємо і одразу повідомляє­мо організаторам.

Також є додаткові можливості для за­хисту від підробок: штрих-коди, го­лограми.

— Давайте пофантазуємо. Як ви­глядає ваша компанія через п’ять років?

— Список завдань в Україні ми на­разі виконали на 50%. Шість наших виробничих ліній допрацьовуються і вдосконалюються. На кожній з них поки працюють три-чотири людини. Все треба посилити, щоб можна було перейти на 24-годинний робочий день. Гадаю, що за п’ять років наш штат збільшиться вдвічі, але вироб­ничі потужності збільшуватися не будуть.

Наше основне завдання — розвивати європейську філію. Мета — захопити Європу та США.

— Але залишаючись в Україні?

— Знаєте, я космополіт. В мене нема прив’язаності до певної країни. За­раз я хочу одного — звільнити себе від турбот. В принципі, цього хоче будь-який бізнесмен. Коли ти 10 ро­ків вкладаєш у компанію, виникає бажання трохи відпочити. Тому я прагну зменшити залучення влас­ника у бізнес-процеси, делегувати повноваження. Але, на жаль, зараз це неможливо. Припускаю, що я ще не зустрів людей, яким можна довірити управління компанією.

Напевне, максимальне спрощення бізнес-процесів — це ще одне за­вдання на наступні п’ять років. Хоча деякі кроки у цьому напрямку вже зроблено. Востаннє я був у офісі з півроку тому. Але раніше ми прово­дили тут дуже багато часу. Зараз ко­мунікації “подорослішали”, багато пи­тань можна вирішувати з телефоном або ноутбуком. Компанія функціонує сама по собі. Якось так склалося.

— Якби вам запропонували змінити щось у минулому, що б це було?

— Зараз шуткують, що, напевно, вчасно купив би біткоїни (посміха­ється). Але якщо серйозно, я б ні­чого не міняв. Мене абсолютно все влаштовує. Єдине, що вже хочеться трохи відпочити.

Дополнительная информация

  • Автор: Валентина Дудко
Прочитано 1728 раз
Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Раз на тиждень ми відправляємо дайджест з найцікавішими та актуальними матеріалами.