Перейти к основному содержанию

Налаштовуємо дзен: як досягти впевненості в собі

пн, 04/06/2020 - 20:10

З усіх усюд чути, що впевненість — почуття, властиве кожній успішній особистості. Ну а якщо успішна людина насправді зовсім не впевнена у собі, але саме це і робить її успішною?

Кандидат психологічних наук Тетяна Чигирин вважає впевнену людину діячем, який не боїться помилитися. У противагу їй — прокрастинатор та перфекціоніст, які бояться зробити перший крок. Тим часом CEO Beehiveor Сергій Данилов вважає, що все відносно і не буває абсолютної впевненості, як і невпевненості; для кожного контексту і сфери життя є своя оцінка і свій рівень задоволеності.

Експерти радять не виправдовувати свою сором’язливість чи невпевненість генетикою — над усім можна працювати. Втім, неможливо накачати цей “м’яз” на все життя.

Недитячі проблеми

Впевненість іде пліч-о-пліч з віком. Сергій Данилов констатує: самооцінка різко падає з початком статевого дозрівання, і більшість людей не виходять на її рівень допідліткового періоду взагалі або виходять до 35 років завдяки успіхам, статусу та знан­ням. І тут знову-таки чимало залежить від контексту.

Доволі багато наших особистісних проблем — родом з дитинства. “Якщо матір постійно порівнювала свого малюка з іншими, фокусувалася на помилках, більше лаяла, аніж хвалила, то про впевненість у собі такої людини по досягненні дорослого віку не йдеться”, — запевняє Тетяна Чигирин. І радить батькам дітей до п’яти років давати їм позитивну оцінку і не боятися перехвалити, формуючи у такий спосіб здорову нарцистичну дитячу особистість.

У кожного вікового періоду існують референтні групи та люди. “До школи — це батьки, далі ця роль переходить вчителям, у підлітковому віці — одноліткам. І саме там, де стався збій і де позитивного підкріплення було менше, і формується глибинна проблема невпевненості в собі”, — говорить пані Тетяна.

А я милого впізнаю по ході

За словами психолога, вербально та невербально впевнену в собі людину легко відрізнити від її антагоніста. Розправлені плечі, відкриті пози, підняте вгору підборіддя, щира посмішка, доброзичлива прихильність, яскрава міміка та чіткі жести — все це “видає” нам людину з високою самооцінкою. В її мові переважимуть слова на кшталт “можу”, “буду”, “хочу”, “зроблю”, “вийде” тощо. “Це позитивні сильні слова, проговорюватимуться вони чітко та зрозуміло. І хоча впевнена в собі людина і не вчилась ораторській майстерності, вона у неї — природня”, — наголошує Тетяна Чигирин.

Невпевнену людину ми теж бачимо відразу: сутула спина, опущені долу очі, похмурий вираз обличчя, закриті пози зі схрещеними руками і ногами. Вербально її невпевненість виявляється в обмежувальних суд­женнях, як-от: “гроші даються з великими труднощами”, “щоб рибу їсти, треба в воду лізти”, “досягають ті, кому пощастило”.

“Для порівняння: коли впевнена людина заходить у транспорт, вона стане так, як їй зручно, тоді як невпевнена буде стояти в напівпорожньому вагоні, ледь тримаючись за поручні, і чекати, що натовп пасажирів доставить їй ще більше незручностей”, — зауважує психолог.

То що ж робити?

Намагайтеся повторити це вдома

Визначаємо негативні переконання

Якщо психологічна травма була отримана в дитинстві, потрібно працювати з обмежуючими переконаннями. “Коли формувалися установки “я не такий” від батьків, потім однолітки забили останній цвях невпевненості булінгом, першим кроком “одужання” буде розуміння нав’язаних установок і безпосередня робота з ними”, — пояснює пані Чигирин.

Оточуємо себе підтримкою

Діджиталізоване ХХІ століття — епоха хейтерів. А до невпевненості зазвичай додається укорінена заборона на прояв власних емоцій. Невпевнена людина швидше спрямує гнів на себе (аутоагресія), оскільки кордони особистості цих людей постійно порушуються, а відсіч дати вони не в змозі. Щоб уникнути психологічних “ляпасів”, варто оточити себе людьми, які підтримують і дають багато позитивного підкріплення, та врешті-решт почати відстоювати свої погляди. “Наприклад, ваша мама постійно вас критикує. Всі ваші прохання не робити цього вона ігнорує. Обмежте спілкування. Це стосується і друзів, і коханих”, — радить психолог. Поспостерігайте за успішними людьми, вони не бояться сказати, що саме їм не подобається, і змінюють ситуацію на свою користь.

Підсилюємо контекстну впевненість

Попрацюйте над слабкими сторонами. “Не можна бути загалом розумним, можна бути експертом у певній області. Я можу високо оцінювати свої менеджерські якості, але низько — боксерські. Аби підвищити свою самооцінку в цій царині, треба більше боксувати й отримувати досвід”, — зауважує Сергій Данилов. Тож визначаємо слабкі сторони, над якими потрібно попрацювати, й ідемо на тренування.

Працюємо над загальним рівнем тривожності

Загальний рівень упевненості залежить від рівня невротизму, оскільки невпевненість пов’язана з емоціями страху та тривоги, що, своєю чергою, впливає на нашу проекцію майбутнього. “Невротизм — це фундаментальна властивість нервової системи, яка необхідна для сканування майбутнього. Людина робить прогнози, і чим вища в неї самооцінка, тим точніше прогнози і позитивніше сприйняття майбутнього”, — підкреслює пан Данилов. Він зазначає, що взагалі тривожність — річ цілком практична, адже дозволяє людям підготуватися для виживання. За умови коли тривожність — ситуативне явище, зменшити її рівень допоможе глибокий вдих-видих. Інша справа — загальний підвищений рівень тривожності (що, наприклад, ми спостерігаємо у суспільстві зараз). Тут, аби убезпечитись, потрібно створювати передбачувані глобальні умови для формування майбутнього.

Демонструємо результати

Приділіть п’ять хвилин часу перед сном, аби проаналізувати минулий день, свої досягнення і змінити фокус уваги з недоліків саме на досягнення. Адже демонстрація прогресу, навіть самому собі і навіть зовсім невеличкого, — обов’язковий етап для більш впевненого крокування життям.

Здаватися, а не бути

Зрештою, зображуйте впевненість. Як би дивно це не звучало, але, щоб навчитися бути по-справжньому впевненим у собі, спочатку можна імітувати впевненість. У дикій природі деякі тварини прикидаються хоробрими перед лицем небезпеки. “Ми все життя вчимося обманювати один одного. В тваринному світі рівень гормону стресу кортизолу як у домінуючих, так і у пригнічених самців однаковий, найнижчий рівень мають “посередні”. Але домінуючі тварини навчилися використовувати стрес для демонстрації лідерських якостей — вони ходять з поважним виглядом, демонструючи загрозу, а низькостатусні особини знають своє місце, применшуючи розмір своєї “гідності”, — говорить пан Данилов. Інакше кажучи, вдавайте впевненість.

Сергій Данилов,

CEO Beehiveor, експерт у галузі нейронаук:

danilov sergey

— Уся бізнес-література наголошує на тому, що впевненість в собі — чудова риса. Натомість більшість успішних людей страждають так званим “синдромом самозванця”: вони сумніваються, що варті своєї посади чи досягнень. А це риса людей невпевнених. Багато фахівців погодяться, що впевненість не грає на руку успішним людям, адже аби чогось досягти, потрібна саме невпевненість, яка допомагає рухатись вперед.

Виходячи з ефекту Даннінга — Крюґера, зазвичай успіх робить людину впевненою, а не навпаки. Впевненою людина стає внаслідок набуття досвіду та знань. Чим вища самооцінка в особистості, тим менше шансів, що вона чогось досягне. Чим особистість невпевненіша, тим більша ймовірність, що вона працюватиме над собою і рухатиметься вперед.

 

Читайте також

Виростити «єдинорогів»: Партнерство бізнесу та освіти розвиває культуру стартапів

пн, 11/09/2020 - 12:39
Партнери освітньо-стипендійної програми CIG R&D LAB — керівники «Львівської політехніки», компаній Tech StartUp School та Chernovetskyi Investment Group — про те, чим їх вразили проєкти-переможці, в чому синергія вишів та бізнесу та перспективи співпраці.

Експортні варіанти: хто і як просуває "Made in Ukraine"

вт, 09/29/2020 - 12:00
БІЗНЕС розібрався, хто в Україні займається лобіюванням інтересів експортерів-виробників, та яких успіхів та невдач вони досягли.

Операція “Локалізація”: пошуки золотої середини

вт, 09/22/2020 - 09:11
Підприємці готові до локалізації, а от замовники їхньої продукції побоюються зниження конкуренції

Коронна фаза: COVID-19 ставить політиків і бізнес перед надскладним вибором

пт, 09/18/2020 - 22:48
Людство сьогодні вирішує, що важливіше: рятувати економіку чи планету

Тютюновий бунт: вітчизняна тютюнова галузь з легкої руки влади тріщить по швах

пт, 09/04/2020 - 10:22
Боротьба держави за податки з виробників сигарет не дає відчутного ефекту, а лише підриває галузь

Сяйво чистого розуму: інформаційно-просвітницький проєкт АТ “Фармак” — “Екошкола”

вт, 09/01/2020 - 15:53
Журнал БІЗНЕС представляє першого учасника ТОП-10 спецпроекту "Ековідповідальне рішення"   Виклик Допомогти в реалізації стратегії сталого розвитку держави, створивши освітню програму по усвідомленому використанню природних ресурсів і сталого розвитку шкіл.