Перейти к основному содержанию

Занепад єдинорога

пн, 06/25/2018 - 14:49

Компанія Theranos пройшла шлях від одного з найяскравіших стартапів кремнієвої долини до фігуранта низки серйозних скандалів

Донедавна біотехнологічна компанія Theranos мала досить непоганий імідж. Інформація про багатообіцяючий стартап регулярно з’являлася на перших шпальтах авторитетних видань, а інвестори охоче вкладали у проект сотні мільйонів доларів.

Засновниця компанії Елізабет Холмс народилася в родині співробітника американської енергетичної компанії Enron Крістіана Холмса та його дружини Ноель, яка працювала у Конгресі США. Дівчинка з дитинства цікавилася наукою, а пізніше в інтерв’ю часто розповідала, що вирішила зайнятися медициною, надихнувшись прикладом свого прапрадідуся, який був хірургом та відомим вченим. Закінчивши школу, Елізабет вступила до Стенфордського університету, де познайомилася з професором Ченінгом Робертсом. 2003 р. вона покинула навчання, щоб заснувати компанію Real-Time Cures, яка згодом отримала нову назву — Theranos. За рік професор Робертс став її партнером та першим співробітником стартапу.

Ідея була водночас дуже простою та революційною. Компанія намагалася розробити принципово нові методики аналізу крові, щоб за допомогою однієї лише краплини діагностувати велику кількість захворювань. Забір крові мав бути швидким та безболісним, а аналіз — проводити новітній апарат Edison, деталі роботи якого трималися у таємниці. За легендою, Елізабет вирішила працювати у цьому напрямку через те, що боялася медичних голок і своїми розробками хотіла допомогти пацієнтам з аналогічними фобіями.

Але, так чи інакше, нова технологія мала стати проривом у медицині та серйозно вплинути на багатомільярдну індустрію діагностики та аналізів крові. Вірогідно, так думали й інвестори, які зголосилися допомагати у становленні Theranos, навіть за умови, що деталі розробки не розкриватимуться.

У 2014 р. Theranos вдалося залучити $400 млн венчурних інвестицій. На той час компанія вважалася одним з найбільших “єдинорогів” Кремнієвої долини, її вартість оцінювалася у $9 млрд

Наступне десятиліття стало часом розквіту Theranos. До кінця 2006 р. було зібрано близько $6 млн інвестицій. Стартап отримав першу фінансову підтримку від засновника венчурної компанії VC Draper Fisher Jurvetson Тіма Дрейпера та голови Oracle Ларрі Еллісона, а пізніше до його ради долучилися екс-держсекретарі США Генрі Кіссинджер та Джордж П. Шульц.

Великою мірою успіху новоствореної компанії сприяли репутація та характер Елізабет Холмс. Навіть коли 2008 р. рада директорів вирішила усунути її з поста генерального директора, щоб запросити досвідченішого управлінця, пані Холмс відстояла свої позиції.

2013 р. Theranos уклала партнерство з найбільшою американською мережею аптек Walgreens, відкривши понад 40 так званих “оздоровчих центрів” в Арізоні, Каліфорнії та Пенсільванії. Крім того, стартап підписав контракти на обслуговування пацієнтів зі страховою компанією Capital Blue Cross та Клівлендською клінікою, а також уклав партнерську угоду на $350 млн з ритейлором Safeway.

Наступного року Theranos вдалося залучити $400 млн венчурних інвестицій. На той час компанія вважалася одним з найбільших “єдинорогів” Кремнієвої долини, її вартість оцінювалася в $9 млрд. Тим часом за Елізабет Холмс закріпилася слава чи не “нового Стіва Джобса”. Її фото з’являлися на обкладинках “Forbes” та “Fortune”, вона потрапила до списку “100 найвпливовіших людей світу” за версією “Time”. 2015 р. пані Холмс було визнано найбагатшою жінкою США, її статки оцінювалися в $4,5 млрд. Але раптом все змінилося.

25 40 1Щось пішло не так...

Спочатку критики Theranos з наукового середовища почали публікувати в американських ЗМІ матеріали, де піддавали сумніву розробки стартапу. Автори публікацій вимагали від пані Холмс доказів того, що її технологія справді працює, але нічого не досягли. Паралельно влітку 2015 р. діяльністю компанії зацікавилося Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA). А в жовтні того ж року з’явилося глобальне розслідування “The Wall Street Journal”. Його автор, журналіст Джон Каррейру, виявив, що стартап користувався широко розрекламованими апаратами Edison лише зрідка. Так, у розслідуванні стверджується, що станом на кінець 2014 р. на обладнанні Edison проводилося лише 10% тестів. У публічний простір потрапили і свідчення колишнього співробітника Theranos, який стверджував, що точність аналізу була далекою від очікуваної, а сама процедура виконувалася здебільшого на обладнанні від Siemens.

Наступний, 2016 р., виявився ще насиченішим. До Theranos була прикута увага не лише FDA, а й Комісії з цінних паперів (SEC) та інших державних органів США. Капіталізацію стартапу переоцінили, вона знизилася до $800 млн. У липні того ж року Елізабет Холмс на два роки заборонили керувати медичними лабораторіями, а до жовтня компанія закрила свої “оздоровчі центри”.

До того ж восени 2016 р. Theranos отримала судовий позов від одного зі своїх найбільших інвесторів — Partner Fund Management. Хедж-фонд мав підозри, що керівництво стартапу надавало недостовірні дані заради інвестиції в $100 млн. Також Theranos звинувачували у махінаціях з цінними паперами та приховуванні даних про стан розробки нової технології.

У 2015 р. Елізабет Холмс було визнано найбагатшою жінкою США, її статки оцінювалися в $4,5 млрд

Незважаючи на це, станом на кінець 2017 р. загальний обсяг інвестицій у Theranos склав близько $900 млн. У грудні компанія отримала ще $100 млн від Fortress Investment Group. Щоб поліпшити стосунки з інвесторами, стартап навіть намагався запропонувати їм безкоштовні акції в обмін на відмову від судових позовів. Але це ситуацію не поліпшило. Наприклад, відомий медіамагнат Руперт Мердок вирішив продати Theranos акції, за які 2015 р. заплатив $125 млн.

У березні 2018 р. SEC обвинуватила Елізабет Холмс у шахрайстві: начебто вони разом з екс-президентом Theranos Рамешем Балвані обманним шляхом отримали сотні тисяч доларів інвестицій у 2013-2015 рр. Засновниця компанії погодилася на штраф у розмірі $500 тис. та повернула 18,9 млн акцій компанії. При цьому пані Холмс було заборонено протягом 10 років очолювати акціонерні компанії. Втім, вона все ж залишила за собою посаду генерального директора Theranos та продовжила просити у інвесторів фінансування задля порятунку стартапу.25 40 2

Останні новини

У травні поточного року світ побачила книга Джона Каррейру “Погана кров: таємниці та брехня стартапу Кремнієвої долини”. В ній журналіст продовжив тему свого скандального розслідування для “The Wall Street Journal”. Після цього інтерес преси до Theranos відновився, але компанія продовжила відкидати всі звинувачення. Наприклад, у відповідь на публікацію журналу “60 Minutes”, що входить до холдингу CBS, стартап написав, що стаття є “неповною та оманливою”. “Наші вчені та інженери протягом 15 років зробили реальні та, ми сподіваємось, тривалі досягнення в області медичних технологій. У нас є портфель з більш ніж 1200 патентів та додатків, який нещодавно оцінював Інститут інженерів електротехніки та електроніки”, — йдеться у офіційній заяві Theranos.

Разом з тим 15 червня 2018 р. рада директорів компанії Theranos оголосила про відставку пані Холмс з поста генерального директора, але вона залишилася засновником та головою правління. А за кілька днів Елізабет Холмс та Рамеш Балвані отримали звинувачення у шахрайстві від Великого журі присяжних. За даними прокуратури Каліфорнії, топ-менеджери Theranos обманювали інвесторів, пацієнтів та лікарів. За версією правоохоронних органів, обвинувачені за допомогою реклами заохочували клієнтів користуватися послугами Theranos, знаючи, що компанія не може забезпечити точний та надійний аналіз крові. Якщо їхню провину буде доведено, пані Холмс та пан Балвані можуть отримати до 20 років тюремного ув’язнення та штрафи до $250 тис.

Тож виходить, що відомий принцип стартапів “fake it till you make it” у випадку з Theranos не спрацював і найвідомішому “єдинорогу” не вдалося затриматися на вершині. Втім, історія ще не скінчилася.

 

Читайте також

Марина Харрісон: “Основні пріоритети для нас — різноманітність та інклюзивність”

пт, 12/04/2020 - 15:33
Віце-президентка з персоналу Carlsberg Ukraine Марина Харрісон — про шанси для молодих талантів, ДНК компанії та “Управління з турботою”.

Великий малий: відновлення економіки світ покладає на МСБ

чт, 10/29/2020 - 14:00
Попри руйнівні наслідки коронакризи малий та середній бізнес продовжує тримати економіку країн у всьому світі. Україна — не виключення

Код доступності: 5-7-9

пн, 10/26/2020 - 14:38
Запустивши програму доступного кредитування мікро- та малого бізнесу, влада зазнала критики і була змушена змінювати її формат.

Тримай кишеню ширше: де МСБ взяти кредит, якщо банки відмовили

пн, 10/26/2020 - 14:28
Рішення на будь-який смак пропонують фінансові компанії. В Україні бум небанківського кредитування бізнесу.

Безготівкова місія: банки підхоплюють бум e-комерс

пт, 10/23/2020 - 16:35
Торгівля переходить в онлайн, а банківникии пропонують нові варіанти безготівкових розрахунків для МСБ

Прискорювачі росту: малих аграріїв почали підживлювати з декількох джерел

пт, 10/23/2020 - 14:14
Малі та середні сільгоспвиробники нині можуть отримувати фінансування за підтримки держави, банків та навіть великих українських агрохолдингів