Перейти к основному содержанию

“Україна має потенціал стати дуже важливим центром торгівлі”

пн, 06/25/2018 - 13:38

26 травня в Києві відбулось засідання Національної інвестиційної ради за участі Президента України Петра Порошенка

Одним з головних учасників засідання був голова ради директорів та головний виконавчий директор групи компаній DP World Султан Ахмед бін Сулаєм. Пан бін Сулаєм погодився відповісти на декілька запитань ексклюзивно для журналу БІЗНЕС

— DP World Group починає діяльність в Україні з надання послуг буксирів. Чи могли б ви поділитись планами компанії щодо розширення своєї діяльності в українських портах?

— Торік P&O Maritime, дочірня компанія DP World Group, створила спільне підприємство з київським приватним інвестиційним фондом SD Capital та його партнерами для управління морськими буксирами в порту “Південний” в Одеській області на південному заході України. Цей крок став наступним після підписання у 2016 р. Меморандуму про взаєморозуміння між DP World та урядом України щодо партнерства з питань, які становлять взаємний інтерес.

Ми вивчаємо нові можливості як елемент нашої підтримки цілей уряду щодо економічного зростання через розвиток логістичних об’єктів світового класу в регіоні. Ми вивчаємо з урядом шляхи розвитку морського та логістичного секторів України, серед яких, наприклад, співпраця по технологічних інноваціях в митних операціях та інші можливості, що спираються на нашу роль як “експортера знань”.

Ми бачимо потенціал для створення торговельного вузла на узбережжі Чорного моря з огляду на його стратегічне розташування. У країні є перспективний логістичний сектор. Тому економічне зростання, за умови його підтримки сприятливою зовнішньою та внутрішньою політикою, може бути доволі значним.

— Як ви оцінюєте ефективність допомоги українського уряду в залученні прямих іноземних інвестицій? Які кроки можуть бути зроблені урядом для підвищення привабливості України для інвесторів?

— Ефективна інфраструктура та послуги по забезпеченню перевезень різними видами транспорту мають важливе значення для збільшення вигоди від торгівлі. Україна розташована між ЄС, Близьким Сходом та Азією, має багатообіцяючий логістичний сектор, який може суттєво зростати. Уряд докладає великих зусиль для залучення інвестицій та має намір робити це довгостроково. Ми вітаємо таку ініціативу уряду.

— Який саме потенціал має Україна в міжнародній логістичній мережі?

— Логістичний сектор України дуже перспективний. Він може істотно зрости. Україна має потенціал, щоб стати дуже важливим центром торгівлі.

— Як ви оцінюєте результати засідання Національної інвестиційної ради України?

— Я пишаюся тим, що був членом Ради, яку було створено задля сприяння притоку інвестицій та надання консультативних рішень для інвесторів. Завдяки нашому досвіду в якості міжнародного оператора торгівлі, який працює в більш ніж 40 країнах на шести континентах, ми можемо допомагати визначити те, що вони шукають, і пропонувати найкращі способи залучення інвестицій.


25 29 1Вікторія Рахматуліна
Директор з розвитку бізнесу компанії UCCI Group, керівник ради засновників UNDC та представник JAFZA в Україні:

— Цей рік ознаменувався дуже важливою подією для України з точки зору як зацікавленості міжнародних інвесторів, так і виходу на ринки країн Перської затоки. В двох українських портах розпочала роботу компанія DP World з Об’єднаних Арабських Еміратів. І хоча співпраця поки передбачає надання буксирних послуг, це глобальна компанія, що управляє портами та логістичною інфраструктурою довкола портів по всьому світу. Отже, в ідеалі, в майбутньому настане час, коли DP World розширить спектр своїх послуг і на контейнерні операції, і на логістику.

В Україні небагато хто знає інший цікавий бік DP World — вони є керуючою компанією для вільної економічної зони “Джебель Алі”, або JAFZA. Це найпотужніша вільна економічна зона в ОАЕ та світі, і ми є її офіційним представником в Україні. “Джебель Алі” є головним портом Еміратів та найбільшим портом між Роттердамом та Сингапуром. У цифрах це близько 15 млн контейнерів щороку. Власне, JAFZA теж зручно розташована — безпосередньо між “Джебель Алі” та міжнародним аеропортом “Аль Мактум”.

Причому це дійсно вільна економічна зона, а не офшор. Це, радше, поєднання промислових парків та логістичної інфраструктури. Тут діють прозорі правила гри, тут компанії не сплачують податок на прибуток протягом 50 років, тут працюють сильні банки, тут зручно торгувати з усім світом. Є розрахунки, які свідчать, що ведення бізнесу через JAFZA потенційно надає товарам чи послугам вихід на ринки з 2,5 млрд споживачів. Але насамперед це точка входу на ринки країн Перської затоки (GCC) та Близького Сходу і Північної Африки (MENA).

Щоб краще зрозуміти масштаб JAFZA, скажемо, що ця вільна економічна зона зараз приносить більше чверті ВВП всіх Еміратів. Через неї приходять 32% прямих іноземних інвестицій до ОАЕ. Коли 1985 р. економічну зону було створено, тут працювали 19 компаній. Зараз — понад 7 тис. фірм зі всього світу, серед яких близько 100 входять до рейтингу Global Fortune 500. Компанії та інфраструктура дають роботу 144 тис. людей, а загальний обсяг зовнішньої торгівлі JAFZA 2015 р. перевищив $87 млрд, що фактично дорівнює аналогічному показнику України того ж року.

JAFZA цікава й тому, що тут немає обмежень на репатріацію капіталу, відсутні мита на імпорт і реекспорт, немає правила про обов’язкові 51% спільного підприємства у власності резидента країни. Це дійсно важливо, тому що тут можна створити компанію навіть із стовідсотковим іноземним капіталом. Виглядає дуже привабливо. Але зараз лише 23 українські компанії працюють у JAFZA. І товарообіг теж невеликий: 2015 р. він становив $109 млн. Це дуже мало, але ми сподіваємось на підвищення інтересу до цієї вільної економічної зони після презентації JAFZA на Національній інвестиційній раді.

 

Читайте також

Марина Харрісон: “Основні пріоритети для нас — різноманітність та інклюзивність”

пт, 12/04/2020 - 15:33
Віце-президентка з персоналу Carlsberg Ukraine Марина Харрісон — про шанси для молодих талантів, ДНК компанії та “Управління з турботою”.

Великий малий: відновлення економіки світ покладає на МСБ

чт, 10/29/2020 - 14:00
Попри руйнівні наслідки коронакризи малий та середній бізнес продовжує тримати економіку країн у всьому світі. Україна — не виключення

Код доступності: 5-7-9

пн, 10/26/2020 - 14:38
Запустивши програму доступного кредитування мікро- та малого бізнесу, влада зазнала критики і була змушена змінювати її формат.

Тримай кишеню ширше: де МСБ взяти кредит, якщо банки відмовили

пн, 10/26/2020 - 14:28
Рішення на будь-який смак пропонують фінансові компанії. В Україні бум небанківського кредитування бізнесу.

Безготівкова місія: банки підхоплюють бум e-комерс

пт, 10/23/2020 - 16:35
Торгівля переходить в онлайн, а банківникии пропонують нові варіанти безготівкових розрахунків для МСБ

Прискорювачі росту: малих аграріїв почали підживлювати з декількох джерел

пт, 10/23/2020 - 14:14
Малі та середні сільгоспвиробники нині можуть отримувати фінансування за підтримки держави, банків та навіть великих українських агрохолдингів